Oletko sä kattonut mun silmiä

ja luullut etttä vedän aineita???? Mun masennuslääkitys valitettavasti aiheuttaa isot pupillit :(
Se oli asia mikä aluksi järkytti aika tavalla mutta nyt olen siihen jo itse vähän tottunut jo, ettei enää ihan niin hirveesti häiritse.
18143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Minä masennuslääke on kolmiolääke????

Äänestä
  • *mitkä

    Äänestä

  • Kyllä mullakin ssri-lääke teki alussa noin.

    Äänestä

  • Ei ole kolmiolääke mut silti...

    Äänestä

  • meniohiviikossakahdessa kirjoitti:

    Kyllä mullakin ssri-lääke teki alussa noin.

    Näön sumentuminen (ainakin suuremmilta osin) meni parissa viikossa mulla ohi mut noi pupillit jää koko käytön ajaks, ei tosin koko aikaa yhtä suuret.

    Äänestä

  • venlafaxiiiin kirjoitti:

    Ei ole kolmiolääke mut silti...

    Ettet vaan kuvittele!

    Bentsodiatsepaanit tuollaista tekee ei nuo masennuslääkkeet.

    Äänestä

  • Googlaa vaikka ja lue ihmisten kokemuksia ja lääkäselosteesta netistä myöskin näkee!!!!

    Äänestä

  • Kuvittelet_vaan kirjoitti:

    Ettet vaan kuvittele!

    Bentsodiatsepaanit tuollaista tekee ei nuo masennuslääkkeet.

    Tosin pameja käytän myös kohtauslääkkeenä/kun on tarpeen

    Äänestä

  • Vedät varmaa piriä tai jotain!

    Äänestä

  • Kuvittelet_vaan kirjoitti:

    Ettet vaan kuvittele!

    Bentsodiatsepaanit tuollaista tekee ei nuo masennuslääkkeet.

    Niin ja tästä asiasta jopa soitin lääkärille aloittaessani että onko normaalia kun pelkäsin niin paljon

    Äänestä

  • Lopeta tuollaisen paskan syöminen.

    Ne määrää masennuslääkkeitä kuukautiskipuihin, pms oireisiin, migreeniin, kiputiloihin, uneen, rakkaussuruihin, työpaineisiin, omaisen kuoleman suruun jne.

    Puolet lääkämääräyksistä on turhia ja masennuslääkkeet eivät ole terveellisiä käytettynä kuin Karkkina!

    Ne ovat aivoihin vaikuttavia joten niitä ei pitäisi ihan heppoisin perustein syödä. Minulle määrättiin migreenin hoitoon ja niskajänniryksen laukaisuun triptyliä kun kuulemma pieninä annoksina sillä on lihaksia rentouttava ja kipua lievittävä vaikutus.

    Söin yhden sinisen pillerin ja menin niin pökkelöksi ja itku herkäksi jo siitä että siihen yhteen loppui se.


    Olin jo alkujaan vastaan tuon tyypin lääkkeitä mutta suostuin kokeileen josko muutan mieleni mutta täyttä paskaa koko paska

    Äänestä

  • venlafaxiiiin kirjoitti:

    Näön sumentuminen (ainakin suuremmilta osin) meni parissa viikossa mulla ohi mut noi pupillit jää koko käytön ajaks, ei tosin koko aikaa yhtä suuret.

    Ei se nyt koko käytön ajaksi jää ne pupillit isoiksi, ite oon syönyt niitä jo 12 vuotta.

    Äänestä

Katoin vaan et vähän kihtyneen huolestuneet, ”alarmed”, mut ehkä mä oon niin epäilyttävän ja vaarallisen oloinen! No ainakaan ei kuolleen apaattiset😜. No ok, vakava juttu, ei kokemusta ja olis varmaan pitäny olla vastuuntuntosempi... Mut ei se silti oikeuta pottuilua.

Äänestä

Kyllähän minä katsoin silmiisi ja mietin, että jokin ei ole nyt hyvin. Ihan oikein sitten katsoin.
Kyllähän muistakin asioista ymmärsin, että hyvin ei mene.
Joskus elämä riepottelee, mutta onneksi niistä pääsee eroon.
Nousu odottaa kulman takana. Jatketaan matkaa ja hymyillään kun kohdataan.

Äänestä
  • Parempaan päin.. :)

    Äänestä

  • Musta ihmiset miettii tuota liikaa miltä näyttää milloinkin. Itsekin joskus. Nykyisin enemmän häiritsee jos joudun voimakkaan kipulääkkeen ottamaan viikolla koska sen vaikutus ei ehdi yön aikana poistua vaan töissä joutuu oleen sen vaikutuksessa

    Silloin on kömpelö, käsistä tippuu tavarat, kävelee päin tavaroita, jne kun tarkkaavaisuus ja huomiointikyky ja koordinaatiokyky on heikentynyt lääkkeen vaikutuksen ajaksi.


    Kyllähän sen silmistäkin näkee mutta niin paljon on monenlaista sairautta ja lääkitystä ihmisellä että mitäpä sitten?

    Tutttu kulkee letku ja pussi kainalossa ja kiinni laitteissa joka paikkaan

    Toisella on iho ihan keltainen maksasairauden takia ja kolmannella on toinen silmä sokea ja samea

    Eräällä on kilpirauhasen vajaatoiminnan takia silmät menneet ns. Kuoppaan ja naama turvonnut


    Tässä vaiheessa siis kysyn jo että no mitä sitte?

    Kuinka moni suurennuslasin ja valon kanssa katsoo että reagoiko ne pupillit normaalisti vai onko suurentuneet ?

    Äänestä

  • Oman kipulääkkeen vaikutuksessa oleminen häiritsee vain siksi että satutan helposti itseäni tai teen huolimattomuusvirheitä jos olen lääkkeen vaikutuksessa

    Se taas miltä pupillit näyttää ei sillä kohtaa liikuta. Enemmänkin se ettei vahinkoja käy

    Olenhan töissä kolmiolääkkeen vaikutuksessa

    Äänestä

En ole kattoessani ajatellut oikeastaan mitään enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaimistäsemmonen kirjoitti:

ja luullut etttä vedän aineita???? Mun masennuslääkitys valitettavasti aiheuttaa isot pupillit :(
Se oli asia mikä aluksi järkytti aika tavalla mutta nyt olen siihen jo itse vähän tottunut jo, ettei enää ihan niin hirveesti häiritse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu