KELAN vuokra asunnot?

pyhäyksinkertaisuus

Milloin KELA alkaa rakennuttaa niitä halpoja asuntoja Kuopioon? EI Niiralan Kulmalla ole vapaana satoja asuntoja niille yksin asujille tai muillekkaan joiden vuokra olisi kaksiosta ALLE 450 euroa. Itselläni kaksion vuokra peruskorjatussa talossa, hissi, sauna ja pesutupa samassa rapussa 617,00 euroa 1.1.2018 alkaen. Olen saanut toimeentulotukea 125€/kk ja asumistukea 130€ eli sen mikä maksetaan johonkin 36 neliöön.
Saan liiton päivärahaa eli suurimman osan vuokrastani maksan itse. olen todistettavasti hakenut halvempaa asuntoa syksystä lähtien NIKULTA ja siitä myös todistus KELALLA, sekä perustelut miksi asun kodissani. Nyt oli tullut päätös jossa vuokra huomioidaan vaan 450€ saakka. Eläkkeelle jään pääsen noin 2 vuoden päästä.
Vuoden 2017 alussa KELA yritti KUSETTAA liiton jäsenmaksuissakin!!!!
Ensimmäisessä hakemuksessa niitä ei otettu ollenkaan MENONA huomioon 11€/kk
Selitys sieltä oli kun en ole töissä sillä hetkellä niin niitä ei oteta menoksi! M I T Ä ????
Tein valituksen ja VOITIN se meni läpi. Siihen KELA vastasi, että se otetaan huomioon koska jäsenmaksu on otettu suoraan liiton rahasta! ONKO TEILLE KELLEKKÄÄN KÄYNYT NÄIN????
MITEN TYHMIÄ siellä ovatkaan, eihän liitto maksa mitään jos ei ole liiton jäsen ja enkä minä maksaisi niitä jäsenmaksuja ajallaan, nehän erottaisivat minut liitosta, ja sekö tulisi halvaksi KELALLE.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Että_silleen

      Mene pummi töihin. Meidän veronmaksajien rahoilla elät.

    • Woe_taevas

      Vai pitäisi aloittajalle Kelan rakentaa asunto ja mitä muuta sen lisäksi...

    • Eihän Kela rakenna taloja missään päin Suomea.

    • Anonyymi

      Mielellään rivitaloja, olisi taas kiva päästä uuteen asuntoon ensimmäiseksi asukkaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe