Tämän sivun ovat ajautuneet pahasti sivuraiteille. Homman kapellimestarina toimii joku pössö "susianalyytikko", kotipaikka Helsingin Töölönlahti. Komppaajina toimii leegio saman tason hörhöjä, muka metsästäjiä, joilla ei ole mitään todellista näkemystä luonnosta ja luonnonsuojelusta. Säälittävää porukkaa.
Jos tässä sakissa on todellisia luonnon ja riistan suojelijoita, niin vuokratkaa maita yksityisiltä henkilöiltä, perikunnilta, yhtiöiltä, tai vaikkapa kirkolta ja kieltäkää niiden alueella metsästys. Tätä samaahan tekevät metsästysseurat, mutta metsästystarkoitukseen.
Mikäli syötte lihaa, kalaa, kanaa, tai muuta eläinproteiinia, katsokaa peiliin ja tarkastelkaa omaa kuvaanne, koska olette potentiaaliasia metsästäjiä ja eläinten tappajia, väititte sitten mitä tahansa.
Sinänsä, metsästyskulttuuri Suomessa on täysin keskiaikaa. Todellisuudessa mitään kestävän metsästyksen periaatteita meillä ei noudateta. Esimerkkinä voi ottaa sorsa, tai metsäkanalintukannat. Jokainen, joka on metsästänyt -70 luvulla tietää, että sorsa ja kanalintukannat nykyisin edustavat kymmentä prosenttia entisistä. Joka toisin väittää, niin valehtelee.
Mitä tulee metsästysseurojen "riistanhoitotyöhön", otetaan esimerkeiksi kosteikkojen teko. Kyseinen työ perustuu vain siihen, että saadaan alueen puolisukeltajat alueelle pesimään, siitä ne on sitten elokuun 20:s päivä helppo lahdata, ja ilman suurempaa vaivaa.
No, mihin perustuu sepelkyyhkyjen ruokkiminen? Siihen, että ne saadaan syöttöpaikalle silloin kun lahti alkaa... Jotkut ampuvat jopa 500 lintua yhtenä päivänä yhdeltä syöttöpaikalta!!! Onko tämä metsästystä, vai ahnetta lahtaamista???
Tätä vuodatusta voisi jatkaa, mutta olkoon nyt tässä.
olin siellä minäkin
MetsänPoikaMinäkin
1
136
Vastaukset
- Metsästäjä_minäkin
"Jotkut ampuvat jopa 500 lintua yhtenä päivänä yhdeltä syöttöpaikalta!!"
Missähän tuommoinenkin ihme tapahtuu ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813172Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823629Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361379Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1481309Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151264Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184943