olin siellä minäkin

MetsänPoikaMinäkin

Tämän sivun ovat ajautuneet pahasti sivuraiteille. Homman kapellimestarina toimii joku pössö "susianalyytikko", kotipaikka Helsingin Töölönlahti. Komppaajina toimii leegio saman tason hörhöjä, muka metsästäjiä, joilla ei ole mitään todellista näkemystä luonnosta ja luonnonsuojelusta. Säälittävää porukkaa.
Jos tässä sakissa on todellisia luonnon ja riistan suojelijoita, niin vuokratkaa maita yksityisiltä henkilöiltä, perikunnilta, yhtiöiltä, tai vaikkapa kirkolta ja kieltäkää niiden alueella metsästys. Tätä samaahan tekevät metsästysseurat, mutta metsästystarkoitukseen.
Mikäli syötte lihaa, kalaa, kanaa, tai muuta eläinproteiinia, katsokaa peiliin ja tarkastelkaa omaa kuvaanne, koska olette potentiaaliasia metsästäjiä ja eläinten tappajia, väititte sitten mitä tahansa.
Sinänsä, metsästyskulttuuri Suomessa on täysin keskiaikaa. Todellisuudessa mitään kestävän metsästyksen periaatteita meillä ei noudateta. Esimerkkinä voi ottaa sorsa, tai metsäkanalintukannat. Jokainen, joka on metsästänyt -70 luvulla tietää, että sorsa ja kanalintukannat nykyisin edustavat kymmentä prosenttia entisistä. Joka toisin väittää, niin valehtelee.
Mitä tulee metsästysseurojen "riistanhoitotyöhön", otetaan esimerkeiksi kosteikkojen teko. Kyseinen työ perustuu vain siihen, että saadaan alueen puolisukeltajat alueelle pesimään, siitä ne on sitten elokuun 20:s päivä helppo lahdata, ja ilman suurempaa vaivaa.
No, mihin perustuu sepelkyyhkyjen ruokkiminen? Siihen, että ne saadaan syöttöpaikalle silloin kun lahti alkaa... Jotkut ampuvat jopa 500 lintua yhtenä päivänä yhdeltä syöttöpaikalta!!! Onko tämä metsästystä, vai ahnetta lahtaamista???
Tätä vuodatusta voisi jatkaa, mutta olkoon nyt tässä.

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsästäjä_minäkin

      "Jotkut ampuvat jopa 500 lintua yhtenä päivänä yhdeltä syöttöpaikalta!!"

      Missähän tuommoinenkin ihme tapahtuu ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      85
      3387
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      98
      3135
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      178
      3076
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      156
      2623
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2428
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      209
      2246
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      60
      2217
    8. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      14
      2075
    9. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      8
      2045
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      41
      1800
    Aihe