Ei muutamaa puuta saada pois linjoilta kun kärkytään lisiä. Onnettomat tissiposket byyh nyyh tähän käy tämä https://www.youtube.com/watch?v=KofosWccOBg
Hävettäisi olla eltelin/loisteen mies
Alpopoika
21500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mua ei hävettäisi yhtään. Mutta jos olisin äitisi, en ilkiäisi nokkaani oven raosta ulos pistää. Hyvää yötä. Lapset ja mummut joutaa jo maate.
Mummu menee sitten maate. Vai onko oma poika linjoilla niin. Kyllä lumenauruusta kitiset vaikkei se oikeastaan maksa mitään sähköön verrattuna. Vaan siellä ei taidakkaan olla kultapoju töissä.
Muutaman yön jos paahtavat niin vissiin suihin pitäisi selillä ottaa.
Alpopoika on hyvä ja menee ite sinne kokeilemaan. Saattais tulla äitiä ikävä kun kävisit yli 20 tuntisia (työ)päiviä tekemässä lähes kolmen viikon ajan. Jos älliä löytyy niin ymmärrät että kuhmo on aika laaja ja matkoihinkin menee aika paljon aikaa. Eiköhän siellä oo muutakin tekemistä kuin ne "muutamat puut linjoilla".
Muutama risu.Ei siellä linjakaduilla muuta ollut.
https://www.youtube.com/watch?v=ToP2AFZfzzM
Oisko kiva kerätä risuja?Vaatteet märkinä ja saattas jopa vituttaa väsyneenä,kun saisi kuulla ettei eräät arvosta tekemistä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005508726.html
Rahamiehiä nuo linjaukot tämmöisenä aikana, sekö aloittajaa ahdistaa.
Tekevät työnsä kelistä ja ajasta riippumatta, en ymmärrä miksi pitää mustamaalata ja vinkua joutavaa.
Kiitos kaikille sähkölinjojen korjaajille ja hyvää alkanutta vuotta! Teitte tärkeää työtä hankalissa olosuhteissa.
Kiitos kun korjasitte sähköt, niin nyt osaa arvostaa vettä ja sähköä kun väillä on ilman.
Kylläkaet ne pojat korjaisi viat, mutta on vain kaksi moottorikelkkaa niin ei jokapaekkaan ennätä.
Lumokengistä remmi poekki.
Onneksi lupaa pakkasta niin ei sula lumet linjoilta. Näin saadaan talveksi töitä lomautusuhan alla oleville asentajille sekä motomiehet kerrankin kunnon hinnalla töihin. Siihen kun vielä puoli metriä rapsauttaa lisää lunta niin avot. Miksei aina voi olla talvi luminen.
Motomiekkonen laittaa sitten kaatamansa puut nätisti pinoon ja metsänomistaja saa sitten korvausta, eikö niin? Sähkölinjat pitää siirtää tien viereen, sittten on helppo nähdä vikapaikat.
ENNEN LINJOEN ALTA RAIVATTIIN PUUT POI, MUTTA NYKYÄÄN METSÄNOMISTAJAT OVAT AHNEITA EIKÄ ANNA RAIVATA VAIKKA PUU OLISI LINJAN VIERESSÄ. NÄILTÄ IHMISILTÄ SÄHKÖT POIS. OLIHAN NOITA LINJOJA ENNEN PALJON ENEMMÄN JA PUHTAANA PIDETTIIN ETTEI PUU PÄÄSE KAATUMAAN LINJOILLE
Syy on ahneiden metsänomistajien. Heitä voisi myös haastatella tiedotusvälineissä.
No+anna+ite+omasta+palkastasi+"yhteiseen+hyvään".+En+ole+metänomistaja,mutta+osaan+ajatella.+Kiky+vei+minulta+30%+lomarahoista,joten+olen+osallistunut+talkoisiin,sun+vuoro.
Nyt karkasi mopedi käsistä https://www.kainuunsanomat.fi/kuhmolainen/kuhmo/spr-lahetti-kainuuseen-tavara-apua/
Voi vittu sentään näitä kukkahattutätejä. Ootte aika Spedejä koko kainuun sakki.
Kuhmosta pitäis kaikki ihmiset ampua kuuhun,nyt teistä saa koko suomi kärsiä Punaista Ristiä myöten.
Jättikö järki vai eikö ole aivojen sähkövirtaa ollutkaan?
Eikö+vähän+ketuta+että+Sotkamo+omistaa+25%+loisteesta+ja+Kajaani+loput.Arvatkaapas+mitkä+kunnat+käyttää+ilmaista+sähköä+omiin+juttuihinsa+ja+kansa+maksaa.+=DDD
K
Joopajoo,kukaan ei käytä ilmaista sähköä,ei edes omistajat. AKuppiaskin joutuu maksamaan kaupastaan ottaman tavaran.
En ole kertaakaan kieltänyt raivaamasta sähkölinjojen ympäriltä puustoa .
Loisteen siirtohinta on maan kalleimpia. Hintaa selitellään matkojen pituudella ja maastolla. Ei Kainuussa ole laakeita aakeita niin kuin Pohjanmaalla. Lapissa on matkoilla pituutta mutta siirtohinta on alhaisempi.