Abu Huraira kertoi Profeetta Muhammadin (rauha hänelle) sanoneen: "Naista ilman aviomiestä (tai eronnutta tai leskeä) ei saa naittaa ilman hänen suostumustaan, eikä neitsyttää saa naittaa ennen kuin häneltä on saatu lupa."
(Muslim, Kirja 9, Hadith 3303)
Eräs nainen pelkäsi, että hänet saatettaisiin naittaa vasten tahtoaan. Joten hänet lähetettiin kysymään asiasta siitä tietäviltä ja he sanoivat: "Älä pelkää", sillä jos niin kävisi, "Profeetta (rh) mitätöisi sen avioliiton".
(Bukhari, vol 9, kirja 86, hadith 99)
Muuan toinen nainen kertoi, että hänen isänsä naitti hänet ja hän ei pitänyt siitä avioliitosta. Hän meni valittamaan Profeetalle (rh) ja tämä julisti avioliiton epäpäteväksi.
(Bukhari, vol 9, kirja 85, hadith 78)
Pakkoavioliitoista
14
401
Vastaukset
- ettänäin
Tästä aiheesta oli toisessa ketjussa puhetta....
- Anonyymi
Islamissa avioliiton pohjana on rakkaus! Rakkautta ei ole pakotettuna. Islam pyrkii tuomaan rakkautta miehen ja naisen välillä.
- Anonyymi
Pariisissa, Torontossa, Kapkaupungissa ja Berliinissäkin on LHBTIQ-inklusiiviset moskeijat. Miksi Suomessa ei ole seksuaalivähemmistöille omia moskeijoita?
Sitä en kyllä ymmärrä miksi niiden tulisi olla edes erillisiä? Säästäisimme valtavat määrät energiaa jos olisimme kaikki samassa tilassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pariisissa, Torontossa, Kapkaupungissa ja Berliinissäkin on LHBTIQ-inklusiiviset moskeijat. Miksi Suomessa ei ole seksuaalivähemmistöille omia moskeijoita?
Sitä en kyllä ymmärrä miksi niiden tulisi olla edes erillisiä? Säästäisimme valtavat määrät energiaa jos olisimme kaikki samassa tilassa.Moskeijat ovat yhä heteronormatiivisia paikkoja, jossa miehet ja naiset istuvat erillään. Yhteisöillä on todennäköisesti hyvin stereotyyppinen käsitys siitä, miltä miehet ja naiset näyttävät ja kuinka he käyttäytyvät. Jos et täytä näitä normeja, saatat tuntea olosi turvattomaksi tai että sinut suljetaan ulos. Tapa, jolla imaamit puhuvat, ei myöskään ole sensitiivinen.
Jo aloitusviestissä nousee esiin, että naisen - siis naisen, naispuolisen täysikasvuisen ihmisen. On sanomattakin selvää, että aivan keskenkasvuinen ei voi antaa suostumustaan avioliittoon, eikä hahmottaa avioliiton merkitystä. Jos siinä on jotain epäselvää, vika on ihmisessä, ei missään muussa.
- Anonyymi
Miten nämä askeleensa käyttävät, kun normaalia ei löydy missään.
JA vielä kun lisätään tunkeutumis-oppia tähän päälle. Tämä teema nousi esiin toisessa ketjussa, joten syytä palata tämänkin aiheen äärelle.
- Anonyymi
EI MITÄÄN JÄRKEÄ TÄTÄ PELIÄ PITÄÄ JA TURHAAN NÄITEN KANSA NÄITEN MENETELMISTÄ VEISATA
PAHA MIKÄ ON PAHAA JA SILLÄ SIISTI ; EIKÄ MITÄÄN TAKANA - Anonyymi
NÄIN MITÄÄN EI VOI JA HOMMA SENKUIN MENEE METSAAN KOKONAISUUTENA :
”Laki lähtee siitä ajattelusta, että jokainen rikollinen saa aina uuden mahdollisuuden. Ei tunneta vaarallisen rikoksen uusijaa.” - Anonyymi
ISLAMI ON IHMISEN ALISTAMISTA KONSTILLA MILLÄ HYVÄNSÄ
TÄMÄ ON JÄRKEVÄN IHMISEN MIELESTÄ TÄYSIN JÄRETÖNTÄ
ISLAMI ALISTAA JA TUHOAA SAMALLA VAPAUDEN ,,
- NÄIN TODELLISUUDESSA TUHOAA KAIKEN ELÄMÄN- Anonyymi
Tämä on venäjänkin ruliansia ympäristövaltiolle ja koko mailman järestykselle.
- venäjällä on islamisuus hallitsevana hillumassa näiten mielissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä on venäjänkin ruliansia ympäristövaltiolle ja koko mailman järestykselle.
- venäjällä on islamisuus hallitsevana hillumassa näiten mielissä.Tuleekos venäjä tuhoamaan täysin UKRAINAN oman sielunpeilinsä PUTSAAMISEKSI ELIKKÄ VAIN SEN ITSENSÄ TAKIA
ISLAMIKIN ELÄÄ JUURI TÄTÄ VÄÄRISTYMÄÄ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuleekos venäjä tuhoamaan täysin UKRAINAN oman sielunpeilinsä PUTSAAMISEKSI ELIKKÄ VAIN SEN ITSENSÄ TAKIA
ISLAMIKIN ELÄÄ JUURI TÄTÄ VÄÄRISTYMÄÄKUINKA NÄITTEN SOKEUS VOIKAAN OLLA NÄIN SYVÄLLISTÄ ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
KUINKA NÄITTEN SOKEUS VOIKAAN OLLA NÄIN SYVÄLLISTÄ ?
ELÄMÄNSÄ TAJUAMATTOMUUS
MITEN SE VOIKAAN OLLA SYVÄLLISTÄ PIMEYTTÄ
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953547Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182358Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91138- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181002Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947
