Abu Huraira kertoi Profeetta Muhammadin (rauha hänelle) sanoneen: "Naista ilman aviomiestä (tai eronnutta tai leskeä) ei saa naittaa ilman hänen suostumustaan, eikä neitsyttää saa naittaa ennen kuin häneltä on saatu lupa."
(Muslim, Kirja 9, Hadith 3303)
Eräs nainen pelkäsi, että hänet saatettaisiin naittaa vasten tahtoaan. Joten hänet lähetettiin kysymään asiasta siitä tietäviltä ja he sanoivat: "Älä pelkää", sillä jos niin kävisi, "Profeetta (rh) mitätöisi sen avioliiton".
(Bukhari, vol 9, kirja 86, hadith 99)
Muuan toinen nainen kertoi, että hänen isänsä naitti hänet ja hän ei pitänyt siitä avioliitosta. Hän meni valittamaan Profeetalle (rh) ja tämä julisti avioliiton epäpäteväksi.
(Bukhari, vol 9, kirja 85, hadith 78)
(Muslim, Kirja 9, Hadith 3303)
Eräs nainen pelkäsi, että hänet saatettaisiin naittaa vasten tahtoaan. Joten hänet lähetettiin kysymään asiasta siitä tietäviltä ja he sanoivat: "Älä pelkää", sillä jos niin kävisi, "Profeetta (rh) mitätöisi sen avioliiton".
(Bukhari, vol 9, kirja 86, hadith 99)
Muuan toinen nainen kertoi, että hänen isänsä naitti hänet ja hän ei pitänyt siitä avioliitosta. Hän meni valittamaan Profeetalle (rh) ja tämä julisti avioliiton epäpäteväksi.
(Bukhari, vol 9, kirja 85, hadith 78)
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tästä aiheesta oli toisessa ketjussa puhetta....
Islamissa avioliiton pohjana on rakkaus! Rakkautta ei ole pakotettuna. Islam pyrkii tuomaan rakkautta miehen ja naisen välillä.
Pariisissa, Torontossa, Kapkaupungissa ja Berliinissäkin on LHBTIQ-inklusiiviset moskeijat. Miksi Suomessa ei ole seksuaalivähemmistöille omia moskeijoita?
Sitä en kyllä ymmärrä miksi niiden tulisi olla edes erillisiä? Säästäisimme valtavat määrät energiaa jos olisimme kaikki samassa tilassa.
Moskeijat ovat yhä heteronormatiivisia paikkoja, jossa miehet ja naiset istuvat erillään. Yhteisöillä on todennäköisesti hyvin stereotyyppinen käsitys siitä, miltä miehet ja naiset näyttävät ja kuinka he käyttäytyvät. Jos et täytä näitä normeja, saatat tuntea olosi turvattomaksi tai että sinut suljetaan ulos. Tapa, jolla imaamit puhuvat, ei myöskään ole sensitiivinen.
Jo aloitusviestissä nousee esiin, että naisen - siis naisen, naispuolisen täysikasvuisen ihmisen. On sanomattakin selvää, että aivan keskenkasvuinen ei voi antaa suostumustaan avioliittoon, eikä hahmottaa avioliiton merkitystä. Jos siinä on jotain epäselvää, vika on ihmisessä, ei missään muussa.
Miten nämä askeleensa käyttävät, kun normaalia ei löydy missään.
JA vielä kun lisätään tunkeutumis-oppia tähän päälle.
Tämä teema nousi esiin toisessa ketjussa, joten syytä palata tämänkin aiheen äärelle.
EI MITÄÄN JÄRKEÄ TÄTÄ PELIÄ PITÄÄ JA TURHAAN NÄITEN KANSA NÄITEN MENETELMISTÄ VEISATA
PAHA MIKÄ ON PAHAA JA SILLÄ SIISTI ; EIKÄ MITÄÄN TAKANA
NÄIN MITÄÄN EI VOI JA HOMMA SENKUIN MENEE METSAAN KOKONAISUUTENA :
”Laki lähtee siitä ajattelusta, että jokainen rikollinen saa aina uuden mahdollisuuden. Ei tunneta vaarallisen rikoksen uusijaa.”
ISLAMI ON IHMISEN ALISTAMISTA KONSTILLA MILLÄ HYVÄNSÄ
TÄMÄ ON JÄRKEVÄN IHMISEN MIELESTÄ TÄYSIN JÄRETÖNTÄ
ISLAMI ALISTAA JA TUHOAA SAMALLA VAPAUDEN ,,
- NÄIN TODELLISUUDESSA TUHOAA KAIKEN ELÄMÄN
Tämä on venäjänkin ruliansia ympäristövaltiolle ja koko mailman järestykselle.
- venäjällä on islamisuus hallitsevana hillumassa näiten mielissä.
Tuleekos venäjä tuhoamaan täysin UKRAINAN oman sielunpeilinsä PUTSAAMISEKSI ELIKKÄ VAIN SEN ITSENSÄ TAKIA
ISLAMIKIN ELÄÄ JUURI TÄTÄ VÄÄRISTYMÄÄ
KUINKA NÄITTEN SOKEUS VOIKAAN OLLA NÄIN SYVÄLLISTÄ ?
ELÄMÄNSÄ TAJUAMATTOMUUS
MITEN SE VOIKAAN OLLA SYVÄLLISTÄ PIMEYTTÄ