Toyota 4A-FE moottorin sytytysennakko

Tojota-Torsti

Kiinnostaisi säätää Carinan vm 1991 4A-FE moottorin sytytysennakko kohdalleen, koska auton sähköjärjestelmää on hieman käsitelty eli virranjakajan oikeasta asennosta ei nyt ole varmuutta. Ohjekirjan mukaan oikea sytytysennakko on 10 astetta ennen yläkuolokohtaa, kun napa T on oikosuljettuna. Nyt kysyn kaikilta tätä moottorityyppiä tuntevilta ihmisiltä, missä tällainen napa T mahtaa oikein sijaita. Itse en ole sellaista mistään löytänyt.

Ymmärrykseni mukaan sytytysennakon perussäätöä tehtäessä navan T oikosulkeminen ilmeisesti ottaa elektronisen ennakonsäätäjän pois pelistä, jolloin perusasetus on helpompi säätää eri kierrosluvuilla. Voisiko joku kokenut Tojota-mies kertoilla, mistä oikein löydän tämän maagisen T-navan?

3

3579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CarinaE16

      T ja E1 napa yhteen ja pistoke löytyy vasemman sisälokasuojan puolella, musta rasia jossa kansi.

      • Tojota-Torsti

        Suuret kiitokset ohjeistuksesta. Eiköhän se sytytysennakko saada nyt kohdalleen. Täytyy aloittaa säätäminen, kun käsistä ensin vapina lakkaa, sillä aattoiltana tulee joskus vähän maisteltuakin.


    • sama.juttu.täällä

      eikai tuolla niin merkitystä ole, siis sillä syttyennakolla. kannattaa sytty kääntää hiukan aikaiselle niin vääntää ja kulkee paremmin ja kulutuskin hiukan putoaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe