Kiinnostaisi säätää Carinan vm 1991 4A-FE moottorin sytytysennakko kohdalleen, koska auton sähköjärjestelmää on hieman käsitelty eli virranjakajan oikeasta asennosta ei nyt ole varmuutta. Ohjekirjan mukaan oikea sytytysennakko on 10 astetta ennen yläkuolokohtaa, kun napa T on oikosuljettuna. Nyt kysyn kaikilta tätä moottorityyppiä tuntevilta ihmisiltä, missä tällainen napa T mahtaa oikein sijaita. Itse en ole sellaista mistään löytänyt.
Ymmärrykseni mukaan sytytysennakon perussäätöä tehtäessä navan T oikosulkeminen ilmeisesti ottaa elektronisen ennakonsäätäjän pois pelistä, jolloin perusasetus on helpompi säätää eri kierrosluvuilla. Voisiko joku kokenut Tojota-mies kertoilla, mistä oikein löydän tämän maagisen T-navan?
Toyota 4A-FE moottorin sytytysennakko
Tojota-Torsti
3
3240
Vastaukset
- CarinaE16
T ja E1 napa yhteen ja pistoke löytyy vasemman sisälokasuojan puolella, musta rasia jossa kansi.
- Tojota-Torsti
Suuret kiitokset ohjeistuksesta. Eiköhän se sytytysennakko saada nyt kohdalleen. Täytyy aloittaa säätäminen, kun käsistä ensin vapina lakkaa, sillä aattoiltana tulee joskus vähän maisteltuakin.
- sama.juttu.täällä
eikai tuolla niin merkitystä ole, siis sillä syttyennakolla. kannattaa sytty kääntää hiukan aikaiselle niin vääntää ja kulkee paremmin ja kulutuskin hiukan putoaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110984
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311260Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902