Nyt saa joku hyvän veneen ja ei ole hinnalla pilattu! Jess!
https://m.nettivene.com/moottorivene/hurrican/688355
Terv. Saalar
https://m.nettivene.com/moottorivene/hurrican/688355
Terv. Saalar
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ÖÖ. Siis mitä helvattia. Reilu 40-vuotias vene 30-vuotiaalla koneella. Kuomu uusittu 2010-luvulla eli 0-8 vuotta vanha. Eli todennäköisemminin 8 kuin 0 vanha. Puolita nyt aluksi hintapyynti ja ole sen jälkeenkin valmistinkimään hinnasta ainakin tonni niin ollaan ehkä lähellä kauppoja. Huono mainos...
Haista kusi vitun urpo pelle.
Höhöhö. Oliko sarkasmia vai onko oma vene myynnissä. Tuon arvohan on siinä 3000 luokkaa:))))))
Perustelut kiitos. Eihän kolmella tonnilla saa mitään kunnollista!! Olette te ihme tyyppejä?!?
Ja ihan vaan tiedoksi että EN ole myyjä
Terv. Saalar
Jes jepulis, oliko piimällä talvihuolettu kone... se lisää arvoa, joten pyynti on kohtuullinen.
Tossa sulle perustelut miksi yli 40 vuotta vanha 5m vene ei ole 6000 arvoinen.
https://www.nettivene.com/moottorivene/finmar/702760
No mikäs siinä jos hinta on Saalarin mielestä kohdallaan, eikä hän ole myyjä - niin siitä vaan sitten kaupoille.
Jos veneestä halutaan eritellä myönteisiä asioita, niin onhan se toki siisteimmässä kunnossa verraten muihin nettiveneessä myynnissä oleviin hurrikaaneihin - venettä on selvästi ylläpidetty pieteetillä mikä on hyvä. Hurrican on myös rungoltaan tukeva 70-luvun laatuvene ajalta milloin veistäjät eivät ymmärtäneet lasikuidun lujuutta ja sitä pantiin riittävästi. Käytetty lasi on myös laadukasta toisin kuin 80-luvun alkupuolella hetkellisesti kokeiltu A-lasi, mikä oli halpaa mutta herkkää haurasmurtumille.
AQ131 ei ole veneen alkuperäinen moottori alkuperäinen on todennäköisesti ollut AQ115 . Vetolaite näyttäisi olevan alkuperäinen 250:n . Vetolaite on varsin hyvää tekoa ja luotettava todennäköisesti vielä pitkään, joskin potkurin lukitus on siinä melko onneton joskin asian saa korjatuksi pienellä koneistuksella akselin päähän.
Itse moottori AQ131 oli aikanansa Volvon ykköstuote ja todellakin ensimmäinen Volvon makeavesijäähdytteinen pienen kokoluokan bensiinimoottori, missä oli onnistuttu korjaamaan paljon edellisen mallisarjan ongelmakohtia mm. koneen jäähdytykseen seossuhteella liittyen. AQ131 jäi myös yhdeksi viimeiseksi kokonaan Volvon suunnittelemista merikoneista ennen fuusiota Jenkkien kanssa.
Moottori on kuitenkin vanha sitä ei käy kiistäminen. Jos peruskorjaus on ollut täydellinen se on tarkoittanut mm. pyttyjen ja kannen koneistusta, laakereiden, venttiileiden, mäntien jne.. uusimista. Jos remontissa on onnistuttu, eikä koneella ole ajettu ylettömästi, niin onhan silloin moottorille saatu lisää käyttöikää - vaikka ei se silti ole uuden veroinen. Uudessa koneessa puristuspaine kussakin pytyssä oli jos en nyt ihan väärin muista n. 12-14 kg/cm2. Jos koneistus on tehty ensimmäiseen ylimittaan tulisi kunnossa olevan koneen puristuspaine olla tasaisesti joka pytyssä n. 10-12 kg. Jos mennään alle tuon 10 kg:n ja eri pyttyjen paineet heittelevät toisistaan kovin, ei moottorille voi juuri laskea arvoa.
Venen hinta määräytyy markkinatilanteen mukaan, jolloin tämän ikäluokan veneestä ei voi pyytää tuplahintaa muihin samaa mallia oleviin veneisiin verraten, ellei sitten moottori ole oikeasti uusi tai uudehko tarkoittaen esimerkiksi 2-4 vuotta vanhaa eli tässä tapauksessa vuosimallia n. 2014 ja käyttötunnit muutamaa sataa.
Jos myyjä haluaa oikeasti asiakkaita, kannattaisi hinta mielestäni pudottaa samalle tasolle kuin muutkin vastaavat tai pyytää voi hieman enemmän jos koneen täysremontista on kuitit tallella ja mahdollisia työkuvia valokuvin, sekä esittää tuoreet sylinterien puristuspainemittauskäyrät piirturilta niiden ollessa toleranssialueella. Silloin kun hintapyynti on linjassa muiden vastaavien kanssa kaupat tekee se kenen vene on kaikkinensa parhaassa kunnossa.
Pitäisin näppini kauas tosta! Kaverilla oli aikoinaan hurrigane ht-vene js se vuoti ku seula. Ei ikinä hurrigane aineskaan mulle.