Iltalehdessä oli taas juttua siitä että Kelan lääkärit eivät saisi tutkia työkyvyttömyyden syytä lainkaan vaan heidän pitäisi aina antaa eläke/sairauspäiväraha pelkästään sillä että maksettu yksityinen lääkäri on sen todennut.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712312200631151_u0.shtml
Voinko saada jatkossa siis eläkkeen jos maksan lääkärille vaikkapa 1000e ja sanon että käteni on kipeä enkä siksi voi tehdä töitä enää ikinä? Se että lääkäri kirjoittaisi minulle lapun että käsi on kipeä eikä voi tehdä sillä töitä, mutta syy on epäselvä miksi se on kipeä riittäisi jatkossa eläkkeen saamiseksi?
Miten huijata itselle eläke?
6
587
Vastaukset
- 899089898
Mistä perä-hikiältä näitä tulee... Tonni ilmeisesti näyttelee suurta rahasummaa sulle - näin sivuhuomautuksena. Mieti asioita päälläsi.
- wqwqwqwa
Hai sie Kyösti, Kysy heimoveljiltäsi eläkeasiaa..
Nyt on varmaan joku vahinko päässyt käymään jos et eläkkeellä jo ole mutta eikköhän heimoveljet auta.. - EiAutomaatio
Tonnia ei kerralla tarvitse maksaa vaan se maksetaan erissä siten että käyt vaikka 2kk välein samalla yksityisellä lääkärillä valittamassa kättäsi ja sitten 2v kuluttua sanot että kirjoittaa kelaa varten a- ja b-lausunnot joissa lukee että "käynyt pitkään valittamassa että käsi kipeä". Sitten laitat eläkehakemuksen sisään ja jos kela sen hylkää voit asiasta valittaa esim. hesarissa kuinka mustalaiset kokee rasismia kelassa.
- lihota
Tiedän yhden tapauksen jos lie huijausta . Lihotti itsensä kymmenen vuotta ennen varsinaista eläkeikää niin että sairastui. Sai työkyvyttömyyseläkkeen, koska oli kunnalla töissä ja eläkelaki on semmonen että kunnalla jos on niin se ammattisuoja on löysempi kuin yksityisellä eliei joudu uudelleen koulun penkille niin helposti.
- lihota
Lisään sen että heti, kun pääsi eläkkeelle laihdutti ja on juossut maratonia monta.
- lihota
Laihdutti kun pääsi eläkkeelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872