Mökin siirtäminen tyttärelle.

Eli lyhyt ja ytimekäs kysymykseni kuuluu. Siirrän omistamani mökin tyttärelleni ja itselleni jää vain elinikäinen käyttöoikeus. Mökin hinta on 11000 tuhatta niin haluan tietää kaikki kulut jotka tulee maksettavakseni eli kiinteistövälittäjä,verot,ym muut, Itselläni ei ole lainkaan tietoa noista kuluista niin siksi kysynkin täältä sillä jollain saattaa olla kokemuksia sekä tietoa asiasta.
21705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kun lahjoitimme lapsillemme yhden kerrostaloasunnon, oli vaimoni riittävän nuori, ettei siirrosta mennyt veroa.
Laadimme itse lahjakirjan johon otimme kaksi todistajaa.
Keskinäisellä sopimuksella me otamme vuokratulot.

Vastaavilla nautintaehdoilla teetimme Espanjan asuntomme paperin paikallisella notaarilla mutta se oli asian varmistelua erilaisessa juridisessa ympäristössä

Äänestä

Minkä palvelun olet aikonut ostaa kiinteistönvälittäjältä?
Kerro hieman minkälainen on 11.000 euron mökki.
Vastaa niin aloitan selvitystyöni.

Äänestä

Kiinteistövälittäjä+on+turha,+kun+ostaja+on+jo+tiedossa+ja+hinta+sovittu.++Kauppa+voidaan+tehdä+esim.+pankissa,+josta+löytyy+kyllä+tarvittava+asiantuntemus+kauppakirjan+tekemiseen.++Palkkio+lienee+enintään+joitakin+satasia,+kaupanvahvistajakin+löytyy+yleensä+pankista+eikä+tällaisessa+kaupassa+myyjälle+koidukaan+muita+kustannuksia.++Riippuen+hankintahinnasta+voi+lisäksi+syntyä+joko+verotettavaa+voittoa+tai+verotuksessa+huomioon+otettavaa+tappiota.Tytär+joutuu+tekemään+lahjaveroilmoituksen,+jos+hinta+on+käypää+tasoa+vähintään+25+%+alempi.++Veron+suuruutta+ei+voi+arvioida+tietämättä+mökin+oikeaa+arvoa.++Varainsiirtovero+on+4+%+kauppasummasta+eli+440+euroa.++Lisäksi+vielä+lainhuudatuskulut.

Äänestä
  • Eikö ennakkoperintökin ole mahdollistaa ?

    Äänestä

  • gggggtt kirjoitti:

    Eikö ennakkoperintökin ole mahdollistaa ?

    Ennakkoperintö = lahja. Lahja "muuttuu" ennakkoperinnöksi ja otetaan huomioon perinnönjaossa vasta kun lahjoittaja/perinnönjättäjä on kuollut.

    Äänestä

Mökki on vaatimaton pieni jossa on alle hehtaarin tontti eikä sähköjä. Kiinteistövälittäjältää olen ajatellut että hän teksi paperityöt koska itse en niistä tiedä mitään.

Äänestä

Siis kaikista edullista vaihtoehtoa olen ajatellut kuitenkin niin että tytär saa mökin ja minulle jää se käyttöoikeus ja selviääkö tuosta hommasta esimerkiksi 1000 eurolla?

Äänestä

Trollit+taas+kerran+vauhdissa,+vain+syytinki+puuttuu.https://keskustelu.suomi24.fi/t/15089087/ongelma-ratkaistavana-Lue+tuosta+läpi+sama+asia,+mitä+viimeksikin+kysyit(tiin).Mökin+osalta+hallintaoikeusvähennys+on+kolme+prosenttia.+Nyt+laskennallinen+vuosituotto+on+330+euroa.+Hallintaoikeus+voidaan+pidättää+eliniäksi+tai+määräajaksi,+ja+jos+hallintaoikeus+pidätetään+eliniäksi,+hallintaoikeusvähennys+on+riippuvainen+lahjoittajan+(tai+hallintaoikeuden+saajan)+iästä.+Vuositulon+määrä+kerrotaan+kertoimella+2+-12.+Jos+lahjoittaja+on+55-vuotias,+vähennys+on+10+x+330+euroa.Lahjan+verotettava+arvo+on+näin+ollen+11.000+-+3.300+euroa+=+7.700+euroa,+josta+maksettava+lahjavero+on+316+euroa.+Lahjasta+ei+makseta+varainsiirtoveroa.Kiinteistönvälittäjän+palkkio+on+tyypillisesti+2+-+5+%+kauppasummasta,+näin+pienissä+kohteissa+luultavasti+hieman+enemmän+eli+kiinteänä+minimikuluna.+Arvaus+1000+-+2000+++alv.+Välittäjä+laatii+samalla+luovutuskirjat.Jos+kyseessä+on+kiinteistö+eli+tonttimaata+siirtyy+luovutuksen+mukana,+tarvitset+kaupanvahvistajan+ja+lainhuudatuksen,+joiden+hinta+on+120+euroa+++matka-+ja+kopiokulut+sekä+lainhuudatuksen+hinta+119+euroa.Kiinteistövero+määrätään+sinulle,+sinä+myös+maksat+normaaleista+käyttökuluista.+Veron+määrä+on+0,9+-+1,8+%+kunnasta+riippuen.

Äänestä

Vastaukseni+ei+ole+ehkä+haluamasi+ytimekäs.+Mökki+on+kiinteistö,+jonka+omistusta+ei+noin+vaan+siirretä,+vaan+se+joko+peritään,+myydään+tai+lahjoitetaan.+Tarkoitat+siis+mökkisi+lahjoittamista.Kiinteistön+lahjakirja+pitää+teettää+tai+ainakin+hyväksyttää+julkisella+kaupanvahvistajalla+ja+se+maksanee+n.+150€.+Lahja+on+rintaperilliselle+ennakkoperintö+ellei+lahjakirjassa+toisin+määrätä.+Tuon+hintaisessa+lahjassa+ei+em.+ole+kovin+merkittävä+veroetu.+Käyttöedun+(hallintaoikeus)+pidättämisellä+mökin+lahjaveroarvoa+alennetaan+3%+x+lahjan+arvo+x+lahjoittajan+ikäkerroin.+Ikäsi+kertomalla+voin+ehkä+illemmalla+täydentää+vastaustani,+mutta+taulukkoni+on+vuodelta+2025.+Käyttöoikeuden+pidättämistä+kannattaa+miettiä,+koska+se+saattaa+vaikeuttaa+lahjan+saajan+etuja.

Äänestä
  • Oho, ei sentään 2025 ennuste, vaan 2015.

    Äänestä

  • "Mökki on kiinteistö."

    Miksi olisi näin? Mökki tai kansankielessä myös vapaa-ajanasunto voi olla vaikkapa vuokratontilla. Kiinteistö on maanomistusyksikkö, joka voi olla rakennettu tai rakentamaton. Mökki ei ole kiinteistö, vaikka saattaa olla ainesosana osa kiinteistöä.

    "Kiinteistön lahjakirja pitää teettää tai ainakin hyväksyttää julkisella kaupanvahvistajalla ja se maksanee n. 150€."

    Ilman kaupanvahvistusta luovutus on mitätön. Luovutuskirjan vahvistaminen maksaa 120 euroa, mutta kiinteistön lahjakirjalla ei ole pitkäaikaista itsenäistä arvoa ilman lainhuutoa, joka vasta vahvistaa kirjauksen ja omistajan vaihdoksen (vrt. esim. kiinnitys tai panttioikeus). Lainhuuto toteaa omistajanvaihdoksen vaikka ei saakaan sitä aikaan. Lainhuudon hakeminen ja erityisesti sen saaminen vahvistaa jo tapahtunutta omistajanvaihdosta. Lainhuudatuksen hinta on 116 euroa.

    Äänestä

  • Kehvelivei, miksi mökki olisi kiinteistö ?

    Äänestä

Tuo elinikäinen käyttöoikeushan purkautuu esim jos vaikka omistaja myy/kuolee että sehän ei jatku ikuisesti! Ja jos haluaa häätää käyttöoikeudella hallitsevan henkilön pois voi omistaja tehdä mitä haluaa vaikka purkaa mökin tai laittaa tontin sileäksi tai turmella tiet ja alueen sellaiseen kuntoon että siellä ei kukaan viihdy. Olen lakimiehenä ollut tällaisia asioita selvittelemässä ja kyllä käyttöoikeutta käyttävällä ei onneksi tuossa ole mitään lainsuojaa.

Äänestä
  • Elinikäinen käyttöoikeus lakkaa, kun oikeuden haltija kuolee. Koska kukaan ei elä ikuisesti, ei käyttöoikeuskaan tällöin ole ikuinen.

    Omistaja ei voi loukata käyttöoikeuden haltijan oikeutta ilman, että joutuu siitä korvausvastuuseen sopimusrikkomuksesta.

    Äänestä

voit pensselöidä yli samoin tein. Mitä sää simmottella teet, ns ostaja on tiedossa ja hinta. Pistä se röttelös meneen ennakkoperintönä muutaman vuoden välein plikalles, pikku siivuina niin taitaa olla edullisinta lystiä. Lainhuuto kustantaa palan toistasataa.

Äänestä

Niin, puhut mökin siirtämisestä tyytärelle, mutta jos tarkoitus on myydä mökki tyttärelle ja samalla pidättää siihen elinikäinen käyttöoikeus myyjälle, mökin käypä arvo ei ole tietenkään sama kuin sen luovutus ilman käyttö-oikeutta olisi.

Alhaisempi kauppahinta laskee tietenkin sitten myös varainsiirtoveron määrää, mikä kaupasta menee. Jos kysymys on lahjoituksesta, ei mene varainsoortoveroa vaan tytär maksaa lahjaveron, jossa elinikäinen käyttöoikeutesi oikeuttaa verovähennykseen oman ikäsi mukaisesti. Tästä voit kysyä verottajalta tarkemmin.

Muut kulut saat selville, kun ottaa yhteyttä maanmittauslaitokseen. Siellä hoidetaan lainhuuto kaupasta tai lahjasta. Lisäksi tarvitset kaupanvahvistajan oli sitten kysymys kiinteistön kapuasta tai lahjasta. Jollet osaa laatia kauppakirjaa, lakimies laatii sen puolestasi kohtuullista palkkiota vastaan.

Kiinteistönvälittäjää et tarvitse, joten siitä tulee säästöä.

Äänestä

Välittäjällä ei tee mitään välissä! Välistävetäjät pysykööt tältä saitilta ulkona.

Äänestä
  • Kehvelivei, miksi mökki olisi kiinteistö ???

    Äänestä

  • Oho, kylläpä tuo kansanomainen tontinkin koplaus mökiksi on horjuttanut termejäsi, anteeksi huolimattomuuteni! Siirtämistä (lahjoitusta) suunnitteleva mainitsi myös hehtaarin tontin, joten hänen kannaltaan oleellista on julkisen kaupanvahvistajan tarve, joka varmasti kirjoittaa lahjakirjaan oikeat termit. Uskon kysyjän päässeen jyvälle vastauksestani.

    Äänestä

  • kehvelivei kirjoitti:

    Oho, kylläpä tuo kansanomainen tontinkin koplaus mökiksi on horjuttanut termejäsi, anteeksi huolimattomuuteni! Siirtämistä (lahjoitusta) suunnitteleva mainitsi myös hehtaarin tontin, joten hänen kannaltaan oleellista on julkisen kaupanvahvistajan tarve, joka varmasti kirjoittaa lahjakirjaan oikeat termit. Uskon kysyjän päässeen jyvälle vastauksestani.

    Kysyjä on trolli kuten suurin osa. Mitä taas tulee annettaviin ohjeisiin, niiden tulisi olla oikein tai perustua omaan kokemukseen. Minimissään vastaajan tulisi ainakin kertoa, ettei todellisuudessa tiedä asiasta juuri mitään. Silloin asiaa voi itse arvioida.

    Äänestä

Lahjakirjan tai kauppakirjan voi tehdä Maanmittauslaitoksen "Kiinteistövaihdan palvelun" kautta, maksaa muistaakseni 150 euroa ja sisältää kaupanvahvistuksen. On hyvin simppeli tapa hoitaa siirto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuulessajatuiskussa kirjoitti:

Eli lyhyt ja ytimekäs kysymykseni kuuluu. Siirrän omistamani mökin tyttärelleni ja itselleni jää vain elinikäinen käyttöoikeus. Mökin hinta on 11000 tuhatta niin haluan tietää kaikki kulut jotka tulee maksettavakseni eli kiinteistövälittäjä,verot,ym muut, Itselläni ei ole lainkaan tietoa noista kuluista niin siksi kysynkin täältä sillä jollain saattaa olla kokemuksia sekä tietoa asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu