Hei, kaipaisin kokemuksen omaavaa henkilöä kertomaan kokemusta kyseisestä paikkakunnasta.
- Hyvät / huonot puolet?
- Rauhallisia asuinalueita?
Kaikenmaailman trollit; älkää viitsikö vaivutua nolaamaan itseänne.
Asiallista keskustelua vinkkejä! :)
Pori asuinpaikkana
13
2910
Vastaukset 13
- muutaviikkariin
nooh, ihan siistii hei
en menis moittimaan - kolaollikka
viikkarissa asuu porin suurin narkomaani yhteisö. Sampolassa mamu. Muuta raumalle. Siellä asuu hienoja ihmisiä
- enollukuullukka
Eiks siel ennää asukkaa raumalaisii.
Min ne o kaikki muuttanu.
- määmuutankans
Raumalle määkin suasitan muuttaan. Siällä on kaikki paremmin. Poris ollaa vaan pärekoris kui apinat.
- RaumjaPori
Komppaan. Raumlaiste motto: ol ningo gotonas. Porissa vallitsevat kateus ja keuhkotauti.
- Karjalaukko
Kat ny sitte niit kuvvii 1946 Poriist. Mitä näet? Piru piäne puuasuntokaupungin...Raahe, Varkaus tai Loviisa! Mitä vittua nää juntit kuvittelee perseelleen menneestä unelmasta (1960-luvul)? Joo, että kattokaa ny ensin mitä olivat Viipuri (Suomen 2.. Suurin ja 4 krs kivitaloja ja rautatieasema kuin isossa kaupungissa).... Käkisalmi suuruudeltaan sama kuin Pori. PORI eli kuten nytkin PELLE.....MIKÄÄN EI OLE TOTTA MOLLAMAIJAT HANNUKSET KALLET LESTALIOLAISET. Raumlaiset ova fiksui he tajus het KOIVISTOLAISET!
- Ennenturkuun
Pori on ihan ok kapunki mutta ihmiset on jälkeenjääneitä ja täysin perseestä. Ei tänne kannata muuttaa.
- vimpapiälle
Samaa mieltä. Pori ei enää kestä muuttoliikettä sisäänpäin. Meillä on jo liinaharjan mamut ja huhtasuari. Tahtoo liitokset natista jo nyt.
- muuttoliike
Toivoisin muuttoliikettä ulospäin. Porilaiset saisi kärrätä johonkin kalingradiin ja kaikki tie ja junayhteydet poikki ettei satakuntalaisuus pääsisi sikiämään muulle maailmalle vahingoksi.
- guudbai
No ainakin aluksi voisi laittaa ehdokkaalle paluujunan mänttään ja oveen lappu ei palutusoikeutta.
- poissinnemistätuli
guudbai kirjoitti:
No ainakin aluksi voisi laittaa ehdokkaalle paluujunan mänttään ja oveen lappu ei palutusoikeutta.
Kaikki porilaiset yhtyvät aloitteeseen mielihyvin.
- alleviivaaja
missä voi allekirjoittaa
Porilaiset osaa hienosti vastata asiallisesti kysymyksiin. ;)
Hyviä puolia on mun mielestäni mm. sopiva koko ja tarpeelliset palvelut. Vaikka ollaan syrjässä, täältä pääsee silti suht hyvin isompiin kaupunkeihin. Huonoja puolia taas ihmisten tietynlainen sisäänpäinlämpeävyys ja perusnegatiivisuus (jälkimmäiseen sorrun tosin myös itse usein).
Ite asun keskustassa, joten en niin tiedä rauhallisista kaupunginosista. Levottomampia ovat tosiaan nää jo mainitut Sampola ja Viikkari (Viides osa), myös Väinölästä kuulee ajoittain huonoa. Oon aikoinaan asunut Viikkarissa ja Toejoella, molemmista tykkäsin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???442201Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7021470- 1051162
- 1301049
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk89953- 71883
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku16724- 33694
- 116678
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.77592