Hei, kaipaisin kokemuksen omaavaa henkilöä kertomaan kokemusta kyseisestä paikkakunnasta.
- Hyvät / huonot puolet?
- Rauhallisia asuinalueita?
Kaikenmaailman trollit; älkää viitsikö vaivutua nolaamaan itseänne.
Asiallista keskustelua vinkkejä! :)
Pori asuinpaikkana
13
2904
Vastaukset
- muutaviikkariin
nooh, ihan siistii hei
en menis moittimaan - kolaollikka
viikkarissa asuu porin suurin narkomaani yhteisö. Sampolassa mamu. Muuta raumalle. Siellä asuu hienoja ihmisiä
- enollukuullukka
Eiks siel ennää asukkaa raumalaisii.
Min ne o kaikki muuttanu.
- määmuutankans
Raumalle määkin suasitan muuttaan. Siällä on kaikki paremmin. Poris ollaa vaan pärekoris kui apinat.
- RaumjaPori
Komppaan. Raumlaiste motto: ol ningo gotonas. Porissa vallitsevat kateus ja keuhkotauti.
- Karjalaukko
Kat ny sitte niit kuvvii 1946 Poriist. Mitä näet? Piru piäne puuasuntokaupungin...Raahe, Varkaus tai Loviisa! Mitä vittua nää juntit kuvittelee perseelleen menneestä unelmasta (1960-luvul)? Joo, että kattokaa ny ensin mitä olivat Viipuri (Suomen 2.. Suurin ja 4 krs kivitaloja ja rautatieasema kuin isossa kaupungissa).... Käkisalmi suuruudeltaan sama kuin Pori. PORI eli kuten nytkin PELLE.....MIKÄÄN EI OLE TOTTA MOLLAMAIJAT HANNUKSET KALLET LESTALIOLAISET. Raumlaiset ova fiksui he tajus het KOIVISTOLAISET!
- Ennenturkuun
Pori on ihan ok kapunki mutta ihmiset on jälkeenjääneitä ja täysin perseestä. Ei tänne kannata muuttaa.
- vimpapiälle
Samaa mieltä. Pori ei enää kestä muuttoliikettä sisäänpäin. Meillä on jo liinaharjan mamut ja huhtasuari. Tahtoo liitokset natista jo nyt.
- muuttoliike
Toivoisin muuttoliikettä ulospäin. Porilaiset saisi kärrätä johonkin kalingradiin ja kaikki tie ja junayhteydet poikki ettei satakuntalaisuus pääsisi sikiämään muulle maailmalle vahingoksi.
- guudbai
No ainakin aluksi voisi laittaa ehdokkaalle paluujunan mänttään ja oveen lappu ei palutusoikeutta.
- poissinnemistätuli
guudbai kirjoitti:
No ainakin aluksi voisi laittaa ehdokkaalle paluujunan mänttään ja oveen lappu ei palutusoikeutta.
Kaikki porilaiset yhtyvät aloitteeseen mielihyvin.
- alleviivaaja
missä voi allekirjoittaa
Porilaiset osaa hienosti vastata asiallisesti kysymyksiin. ;)
Hyviä puolia on mun mielestäni mm. sopiva koko ja tarpeelliset palvelut. Vaikka ollaan syrjässä, täältä pääsee silti suht hyvin isompiin kaupunkeihin. Huonoja puolia taas ihmisten tietynlainen sisäänpäinlämpeävyys ja perusnegatiivisuus (jälkimmäiseen sorrun tosin myös itse usein).
Ite asun keskustassa, joten en niin tiedä rauhallisista kaupunginosista. Levottomampia ovat tosiaan nää jo mainitut Sampola ja Viikkari (Viides osa), myös Väinölästä kuulee ajoittain huonoa. Oon aikoinaan asunut Viikkarissa ja Toejoella, molemmista tykkäsin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431444
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15563ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402