Ylipirteä asenne muistiongelmiin

jfia73p8öj

Epäilen alle kuusikymppisellä läheiselläni olevan jonkinlainen muistiongelma. Taannoin hän itsekin puoliksi leikillään epäili muistinsa heikentyneen. Puheita muistitesteistä ja lääkäriin menosta hän ei kuitenkaan pidä järkevinä.

Hän on käyttänyt vuosien ajan liikaa alkoholia. Lisäksi hänen lähisuvussaan on dementiaa. Hän on aina ollut erittäin pirteä sekä vauhdikas ihminen ja on sitä edelleen. Viimeisen puolen vuoden aikana on käynyt selväksi, että hän unohtelee asioita huomattavan paljon. Kun tällainen tilanne tulee, läheiseni kuittaa asian nopeasti huumorilla ja tekaisee heppoisen selityksen, jolla ikäänkuin siirtää syyn pois itsestään. Hänen työpaikallaan muutamat henkilöt mielellään paikkaillevat ja selittelevät hänen mokiaan. Hän myös pystyy pitkälti päättämään työajoistaan.

Onko kenelläkään kokemusta, että muistisairas yrittäisi peittää ongelmansa huumorilla ja iloisuudella? Ymmärtääkö sairastunut jossain vaiheessa tilanteensa vakavuuden?

4

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnähtytapaus

      Mitä pidemmälle muistamattomuus etenee, sen huonommin asianomainen sen itse tunnistaa.

    • Anonyymi

      Dementikko satuilee, ettei itse huomaisi sairauttaan.

    • Anonyymi

      Olen alle kuusikymppinen, ja jo jonkin aikaa muistini on reistannut aika pahasti, ajan myötä huonontuen.

      Itse kyllä tunnistan muistini häiriöt, mutta koen aika järkyttävänä sen, kuinka asiaa vähätellään, " eihän sulla nyt voi olla, ku oot niin nuorikin ", ym.

      Eli ei taida olla mitään järkeä mennä valittelemaan minnekkään, kun ei kukaan usko kertoessani asiasta.
      En itse yritä vähätellä, enkä muutenkaan piilotella asiaa. Vaikka ei todellakaan tunnu hyvältä, kun itse huomaan miten unohtelen jos vaikka mitä.

      Olen itsekin pirteä, ehkä joskus jopa yli, mutta pirteys menee alaspäin siinä vaiheessa, kun muistin kanssa törmää aina johonkin.
      Varmastikin jotkut kanssaihmiset ovat jotain huomanneetkin, mutta eivät välttämättä kehtaa huomauttaa asiasta. Ja sitten kun itse sanon, niin muilta tulee juurikin sitä vähättelyä.

    • Anonyymi

      Huumoria ei välttämättä tarvitse ottaa vähättelynä, vaan tapana käsitellä asiaa ja tulla sen kanssa toimeen. Minulla on läheinen ystävä, jolla on diagnosoitu muistisairaus ja me ainakin vitsailemme asiasta puolin ja toisin. Monesti sitten kyllä varmistan, että ystävä ymmärsi, etten tarkoittanut pahaa. Toisilla on huumori pimeämpää, että ne parhaat läpät on niistä vakavista asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1634
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      867
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe