Epäilen alle kuusikymppisellä läheiselläni olevan jonkinlainen muistiongelma. Taannoin hän itsekin puoliksi leikillään epäili muistinsa heikentyneen. Puheita muistitesteistä ja lääkäriin menosta hän ei kuitenkaan pidä järkevinä.
Hän on käyttänyt vuosien ajan liikaa alkoholia. Lisäksi hänen lähisuvussaan on dementiaa. Hän on aina ollut erittäin pirteä sekä vauhdikas ihminen ja on sitä edelleen. Viimeisen puolen vuoden aikana on käynyt selväksi, että hän unohtelee asioita huomattavan paljon. Kun tällainen tilanne tulee, läheiseni kuittaa asian nopeasti huumorilla ja tekaisee heppoisen selityksen, jolla ikäänkuin siirtää syyn pois itsestään. Hänen työpaikallaan muutamat henkilöt mielellään paikkaillevat ja selittelevät hänen mokiaan. Hän myös pystyy pitkälti päättämään työajoistaan.
Onko kenelläkään kokemusta, että muistisairas yrittäisi peittää ongelmansa huumorilla ja iloisuudella? Ymmärtääkö sairastunut jossain vaiheessa tilanteensa vakavuuden?
Ylipirteä asenne muistiongelmiin
4
891
Vastaukset 4
- onnähtytapaus
Mitä pidemmälle muistamattomuus etenee, sen huonommin asianomainen sen itse tunnistaa.
- Anonyymi
Dementikko satuilee, ettei itse huomaisi sairauttaan.
- Anonyymi
Olen alle kuusikymppinen, ja jo jonkin aikaa muistini on reistannut aika pahasti, ajan myötä huonontuen.
Itse kyllä tunnistan muistini häiriöt, mutta koen aika järkyttävänä sen, kuinka asiaa vähätellään, " eihän sulla nyt voi olla, ku oot niin nuorikin ", ym.
Eli ei taida olla mitään järkeä mennä valittelemaan minnekkään, kun ei kukaan usko kertoessani asiasta.
En itse yritä vähätellä, enkä muutenkaan piilotella asiaa. Vaikka ei todellakaan tunnu hyvältä, kun itse huomaan miten unohtelen jos vaikka mitä.
Olen itsekin pirteä, ehkä joskus jopa yli, mutta pirteys menee alaspäin siinä vaiheessa, kun muistin kanssa törmää aina johonkin.
Varmastikin jotkut kanssaihmiset ovat jotain huomanneetkin, mutta eivät välttämättä kehtaa huomauttaa asiasta. Ja sitten kun itse sanon, niin muilta tulee juurikin sitä vähättelyä. - Anonyymi
Huumoria ei välttämättä tarvitse ottaa vähättelynä, vaan tapana käsitellä asiaa ja tulla sen kanssa toimeen. Minulla on läheinen ystävä, jolla on diagnosoitu muistisairaus ja me ainakin vitsailemme asiasta puolin ja toisin. Monesti sitten kyllä varmistan, että ystävä ymmärsi, etten tarkoittanut pahaa. Toisilla on huumori pimeämpää, että ne parhaat läpät on niistä vakavista asioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591521- 261154
- 821002
- 41823
- 65816
- 92754
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13720Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131705Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19705- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �142605- 4602
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19546
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523- 41518
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t71493Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17477