UJO KAVERI KAASONA ?

Niinuli

Minulla on kaksi läheistä ja ihanaa pitkäaikaista ystävää jotka haluaisin kaasoiksi. Ongelmani on molempien ujous julkisissa tilaisuuksissa (esitelmät, esiintyminen,juontaminen, ryhmän vetäminen, yleensä vieraat ihmiset)yms. Onko apua kaasosta jos tämä saa pakokauhun/ paniikkikohtauksen ihmisten katseiden edessä kirkossa, ei saa suutaan auki puheen pitoa varten tai leikkkimielisten kilpailujen ja tehtävien vetäminen ei käy.. Pistetäänkö koko showbisnes bestmanin harteille vaiko puolikuuron papan..

5

2423

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elokuu2005

      Hei!

      Hankala tilanne...
      Tiedätkö, miten paljon joku ihminen voi jännittää esiintymistä? Itse aikoinani jännitin, ja eräiden häiden takia minulla meni koko kesä vatsanväänteissä, kun pelkäsin tulevaa esiintymistä niin paljon (olin kaasona) . Olen myöhemmin onneksi päässyt tuosta jännityksestä yli.

      Ensinnäkin, älä laita juhlan juontamista sellaisen ihmisen harteille, jolle se a)tuottaa tuskaa ja b) jonka takia koko juhla voi mennä pilalle/ei toiveiden mukaan.

      Viimeksi syksyllä olin häissä, missä oli aivan avuton kaaso. Se oli lähinnä naurettavaa ja säälittävää. Sovi ainakin kaasojesi kanssa, että heille ei tule juontotehtäviä/kysy kykenevätkö he siihen, ennenkuin "jaat tehtäviä", jne..

      Kaasona oleminenhan ei ole arvonimi, vaan nimenomaan tehtävä..

      Meillä juontamisen hoitaa seremoniamestari, eli sulhasen sanavalmis kaveri, koska bestman ja kaaso ovat molemmat aika ujoja.

      Toivottavasti keksit jonkun ratkaisun! :)
      Puolikuuro pappa voi olla aika hauska! :)

      • Minni

        Samaa mieltä... ottakaa suosiolla seremoniamestari, joka hoitaa hääjuhlassa esiintymistä tarvitsevat osuudet ja nimenomaan ei ujostele.


    • tuleva morsian

      Itelläni on myös ujo kaaso. Asia ratkaistiin erillisellä "seremoniamestarilla". Toisaalta vähän kummallinen tilanne, mutta eiköhän asiat kumminkin järjesty ihan hyvin.

    • ----

      Kun minua pyydettiin kaasoksi sanoin että suostun mielelläni jos minun ei tarvitse vetää leikkejä tai muutenkaan olla esillä. Voin hoidella lahjapöytää ja muuta sellaista mutta mitään puheita en pidä.
      Kammoksun esiintymistä.
      Sitten sanoin että en pahastu jos morsian pyytää jonkun muun, autan mielelläni ei kaason ominaisuudessa.

      Ratkaisu: minä kaasona ja morsiamen suulas ja hauska ystävä on seremoniamestarina.

    • 7/06

      Aion pyytää kaasokseni ystäväni, ja tiedän, että hän ei halua puheita ym. pitää. Pyydänkin häntä vain henkiseksi tuekseni ja tekemään jotain muuta. Puheet ym. voi kyllä pitää joku muukin. En todellakaan halua pakottaa häntä tekemään mitään, mitä ei itse halua =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1732
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      105
      705
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      654
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      575
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      18
      549
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe