Tätä palstaa ja sen keskustelun tasoa katsellessa ei voi kuin tulla siihen tulokseen että olette ansainneet huonot päättäjänne. Ja itsehän olette samat tyypit vuodesta toiseen sinne äänestäneet. Enkä ihmettele sitä yhtään. Mihinkään avaukseen täällä ei saa asiallisia vastauksia. Keskustelusta puhumattakaan. Kun ÄO on kengännumeroa pienempi niin kyvyt eivät riitä muuhun kuin hokemaan samoja fraaseja oli keskustelun aihe mikä vaan. Puhutaan vaikka linnanpuiston sorsista niin ei mene aikaakaan kun siihen on vedetty mukaan Ilkkala, Kiemunki, Ranne, Rautio ja muut kumppanit. Jonka jälkeen alkaa huutelu joka ylittää idioottimaisuudessaan kaiken normaalin rajat. Onnea Hämeenlinna, sen päättäjät ja asukkaat, teillä tuskin on kovin valoisa tuleivaisuus edessänne.
Sellainen kaupunki kuin sen asukkaat.
26
149
Vastaukset
- kannattaamennätestiin
Kaikesta muusta olen kanssasi samaa mieltä paitsi sinun mainitsemasa Hämeenlinnalaisten ÄO tasosta. Jos sinulla olisi edes välttävä tämä ÄO taso niin olisit sen jättänyt kirjoittamatta. Olen sitä mieltä joka tämmöisen avauksen kirjoittaa,niin kannattaa katsoa peiliin.
- PienetPiirit
Kirjoitin sen juuri noiden alempien kommenttien takia. Se oli pelkkää provosointia, ikävää sellaista mutta pakko oli tehdä jotain joka herättää trollit koloistaan. Selkeästi et kuulu heidän joukkoon.
- naurunaihe.kansakunnalle
Kaupunki antoi kaikkensa!
- PersKusetus
Samaa mieltä avaajan kanssa. Uskomatonta Pers Pilkkala varoitti SCC huijauksesta ja sai itse todella kovan tuomion SCC casessa. Tällainen vedätti todella kauan Hämeenlinnalaisia.
- PersKusetusKokDemuilta
Samaa mieltä avaajan kanssa. Uskomatonta Persu Pilkkala varoitti SCC huijauksesta ja järjesti Kiemungille ja Oksaselle todella kovan (ja nolon) tuomion SCC casessa. Tällainen Kiemunki vedätti todella kauan Hämeenlinnalaisia.
- Futeeffdf
Ihanaakatkeraa Persu sarkasmia.
- Futeeffdf
Futeeffdf kirjoitti:
Ihanaakatkeraa Persu sarkasmia.
Mutta niin totta....niin totta ja ihan ilman sarkasmiakin!
Ainoa sarkasmin ilmentymä aiheesta on ylläkirjoittama KokDem-änkyrän oma väittämä sarkasmista! - RötösherraSCC
Niin totta kun Pers Pilkkala sai kovan SCC tuomion.
- työporukalla
Päivän naurut
- ei.vain.sanoja.vaan.te
Aloittajalle, kolme tai neljä puoluetta ja ammattiliittopuolue pyörittävät taustalla kovan luokan vuosikymmeniä punottua yhteiskuntajuonta. Ja se näkyy täällä palstalla siten, että juonittelijat sekä moderoivat palstaa että ovat pahimmat reuhaajat ja hämmentäjät.
Normaalien ihmisten on kyettävä hahmottamaan juoni ennenkuin sille on mahdollista tehdä jotakin.
Juoni on paljon pahempi ja kovempi kuin vain sanailu täällä palstalla.- vrgwbv
Et ole normaali. Koita olla.
- ei.tekemisissä.kanssann
Normaalit ihmiset eivät tee sitä tai pyri siihen mitä te teette. Se mitä te teette on mahdollista toteuttaa ottaen huomioon etenkin huippumodernit teknologiset edellytykset.
Mutta mikään järkevästi toimiva ihmisyhteisö ei sellaisen kanssa halua olla missään tekemisissä. - me.teemme.me
Me teemme sen mitä te ette tee ja me tekisimme vaikka tekisitte. Moderni teknologia kuten SFG-suite Model C auttaa estämään teidän tekonne silloin kun tekisitte tai olisitte tekemättä. Meidän on torjuttava kaikki myyrien hyökkäykset.
- Totuusontämäikäväkyllä
Kun todellisuus iskee päin kasvoja ja ihminen huomaa olevansa täysi mitättömyys, näkymätön ja turha olento ympäröivälle maailmalle, hän alkaa trollaamaan internetin ihmeellisessä maailmassa. Koska se on ainoa tapa jolla turha ihminen saa mitään reaktiota aikaan muissa ihmisissä. Kykyjen puute aiheuttaa ääliömäistä väliin huutelua, vailla mitään ideaa. Älyllisestä annista puhumattakaan. Ja tämä toiminta on turhan ihmisen elämän ainoa sisältö. Muuhun hänestä ei olisikaan.
- Totellisuus
Olet täysi mitättömyys.
- Totuusontämäikäväkyllä
Ylitit itsesi tuolla upealla kommentilla. Sen lähetettyäsi menitkö peilin eteen pullistelemaan ja uhkumaan. Katselit itseäsi ja olit omasta mielestäsi jälleen kerran tosi mies, näytit mihin pystyt. Jatka samalla tiellä. Se on juuri sinulle sopiva, se kun kulkee ympyrää eikä johda mihinkään. Sinun lahjoillasi viihdyt siinä kyllä. Äläkä ota tästä viestistä mitään meriittejä, et edellenkään ole tehnyt vaikutusta keneenkään. Olet vieläkin se näkymätön olento todelliselle maailmalle. Mutta netin harhaisessa maailmassa voit huoletta jatkaa pullisteluasi.
- petetyt.unelmatHML
Totuusontämäikäväkyllä kirjoitti:
Ylitit itsesi tuolla upealla kommentilla. Sen lähetettyäsi menitkö peilin eteen pullistelemaan ja uhkumaan. Katselit itseäsi ja olit omasta mielestäsi jälleen kerran tosi mies, näytit mihin pystyt. Jatka samalla tiellä. Se on juuri sinulle sopiva, se kun kulkee ympyrää eikä johda mihinkään. Sinun lahjoillasi viihdyt siinä kyllä. Äläkä ota tästä viestistä mitään meriittejä, et edellenkään ole tehnyt vaikutusta keneenkään. Olet vieläkin se näkymätön olento todelliselle maailmalle. Mutta netin harhaisessa maailmassa voit huoletta jatkaa pullisteluasi.
Naurattaa ja säälittää samanaikaisesti tuo paternalistinen päsmäröintisi, joka kertoo ei mistään muusta kuin elämään ja ihmisiin katkeroitumisesta sekä jonkinlaisesta alemmuuskompleksista.
- Myllymaekelaeinen
"Mihinkään avaukseen täällä ei saa asiallisia vastauksia. Keskustelusta puhumattakaan."
Joskus voi saada asiallisen vastauksen, mutta yleensä vaikuttaa seuraava korrelaatio: Mitä nopeampi kommentti, sitä vähemmän asiaa. Asiallisia kommentteja voi joutua odottamaan pitkäänkin, eikä niitä ehkä tule lainkaan, etenkin jos asiattomia on ehtinyt tulla liikaa.- liian.nopea
Olisit odotellut kommenttisi suhteen sitten ainakin kuukauden
- Myllymaekelaeinen
liian.nopea kirjoitti:
Olisit odotellut kommenttisi suhteen sitten ainakin kuukauden
Kiitos kehuista, mutta kuukausi on liian pitkä aika vastaukseen.
- nuukaHämeenlinnalainen
Onneksi ei ihan vielä olla sentään Forssan tasolla mutta suunta Hämeenlinnalla on hyvä täydelliseen valtion ohjaukseen.
- HyvässäKämmenessä
Hienoa! Valtiohan on viisas ohjaaja toki! Siellähän on okein valtionohjausministeri. Taitaa olla
peräti pääministeri. Että kyllä tästä hyvä tulee! Väkevät paljon rukoilleet kädet ovat ruorissa.
Kyllä on köyhän hyvä olla hyvässä ohjauksessa. Kilpailukyky senko paranoo ja pohjoismainen hyvinvointi sekä tasa-arvo.
Vapaa valinta, että rekanko nokkaan vai käsi lipassa junaa vastaan!
http://velkakello.fi/
Ja paljonko se Hämeenlinnamme velka per asukas nyt olikaan? Tuon valtion vipin päälle!
https://areena.yle.fi/1-4296696?autoplay=true - oikeestityytymätön
No, se valtion vippi on 21000€ per capita ja Hml'n vippi 4000€ ilman konserniyhtiöitä sen päälle, yhteensä 25000€. Nelihenkistä perhettä kohti, jossa 1,5 veroa maksavaa se on 100000€. Eli syömävelkaa on. Molemmissa syömävelkaa siksi, että pääosin otettu ylisuuren, kovasti ylisuuren julkisen sektorin elättämiseen, vähemmän investointeihin. Hämeenlinnassa vielä 10 sitten veronanta oli 18% ja velkaa per capita puolet eli 2000€. Sen jälkeen vero noussut 20,75'een ja velka kaksinkertaiseksi. I vestoitu parkkitaloja, tapahtumapyistoa ym, mutta ennenkaikkea ylläpidetty pulskaa organisaatiota Linnan Kehitys Oy mukaan lukien.. Ynnä kaksi yli 12000€/kk tienaavaa kaupunginjohtajaa, ynnä 6000€ tienaava hallituksen puheenjohtaja. Mitään parannusta ei ole näköpiirissä. Valtuusto on pelkkä kumileimasin.
- ssdfsdfsfds
Ehkä noin muutaman saman ulkopaikkakuntalaisen haukkumis ja itkemis kirjoituksista nyt ei kannata kovin paljoa päätellä... Täällä on sentään 67 000 muuta asukasta.
- lisäankeuttatiedossa
Mutta melkoinen määrä heistäkin (67000) alkaa olla melko kyllästyneitä ainaisiin epäonnistumisiin ja suorastaan rahan haaskaamiseen toivottomiin projekteihin. Velkarahalla mennään vaan reteesti eteenpäin, maksunkin aika vielä tulee ja nykyäänkin ihmetellään miksi Hämeenlinna ei enää ole ollenkaan vetovoimainen kunta vaan ihan päinvastoin.
- Xssghbv
Siinä ihmetelet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809