HOSTELLIT BEIJINGISSA - ONKO KOKEMUSTA?

nannako

Moi, olis tarkoitus menna Beijingiin kolmeksi paivaa, ja majapaikkoja haen.. loytanyt olen hostelleja 8eurosta alkaen, mutta en tieda kuinka paljon voi luottaa. joten onko kellaan kokemuksia Beijingin hostelleista?? vaikka privat tai monen hengen huoneista? tai muuta ehdotusta? Lahelta keskustaa meinasin varata...

7

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zhonguo

      Hanki Lonely planetsin matkaopas, sieltä löytyy tietoa. Ja myös googlettamalla. Hotellit Beijingissä ovat kalliita, mutta kyllä sieltä edullisiakin löytyy. Hinnoista voi myös tinkiä. Olen menossa ensi kuussa Beijingiin viikoksi ja hotelli (kolme tähden) maksaa 50 USD/yö kahdelta, ei paha.

      • Bargain

        Saman tasoisessa hotellissa 33 USD/yö/2 hlö. Pekingissä meinaan.


      • Zhonguo
        Bargain kirjoitti:

        Saman tasoisessa hotellissa 33 USD/yö/2 hlö. Pekingissä meinaan.

        Hotelleiden vertaaminen on vaikeaa siksi, että a) sijainti on ratkaiseva ja b) tähdet eivät vastaa toisiaan eri hotelleissa. Ennen kaikkea kiinalaisten käyttämät hotellit ovat edullisia. Asuin kerran 4 tähden hotellissa, joka oli halpa (sijainti oli Chengdussa n 300 km Beijingistä pohjoiseen). Hotellin yhteiset tilat olivat hienoja, mutta huoneet eivät. Olisivat ehkä olleet muutoin, mutta lattioiden kokolattiamatot olivat niin likaiset, että siellä oli pakko kävellä kengät tai kylpytossut jalassa. Enkä ole nirso enkä mikään siivoushysteerikko.

        Googlesta löytyy taatusti edullisempia vaihtoehtoja. Valitsin ko. hotellin tulevalle matkalle, koska sen sijainti on hyvä (Beijingissä on pitkät välimatkat) ja tiedän, että hotelli on siisti.


    • hemuli

      www.hostelz.com, Luotettava.

      olen itse käyttänyt, en tosin Pekingissä kun siellä oli "koti", mutta muissa kaupungeissa. muistaakseni Pekingissä alk. 4euroa!

      • mumba

        Hei, heppu kysyy etta onko kellaan kokumuksii kiinalaisista hostelleista!

        eli kertokaa sille hostellien sisallosta, oo ite kuullut ettei voi verrata eurooppalaisiin stadardeihin.


      • ok!!
        mumba kirjoitti:

        Hei, heppu kysyy etta onko kellaan kokumuksii kiinalaisista hostelleista!

        eli kertokaa sille hostellien sisallosta, oo ite kuullut ettei voi verrata eurooppalaisiin stadardeihin.

        Itse olen oleskellut pekingissä workers stadiumin hostellissa ja hyvä oli!!!
        mielestäni ihan eurooppalaista tasoa, ainakin tämä.
        onhan peking kuitenkin suht länsimaalainen paikka ainakin majoituksen suhteen.


      • Allax
        ok!! kirjoitti:

        Itse olen oleskellut pekingissä workers stadiumin hostellissa ja hyvä oli!!!
        mielestäni ihan eurooppalaista tasoa, ainakin tämä.
        onhan peking kuitenkin suht länsimaalainen paikka ainakin majoituksen suhteen.

        tarkoittaako edellinen Gongti International Youth Hostellia? se on siina worker's stadiumin vieressa? olen yopymassa siella kaverin kanssa 3 viikon paasta, olisi kiva kuulla millainen paikka oli?? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      547
      7006
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      323
      2630
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2025
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1226
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1168
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1138
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      86
      985
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      961
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      935
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      41
      812
    Aihe