Aloitan tulevana kesänä opiskelun oppisopimuksella kampaajaksi, koulua olen siis jo käynyt, suoritan ainoastaan viimeisen vuoden oppisopimuksella. Tarkoitukseni olisi siis valmistua toukokuussa 2019. Haluaisimme mieheni kanssa aloittaa myös lapsen yrityksen tänä kesänä. Ongelma onkin - onko kannattavampaa viivyttää lapsen yritystä syksyyn/talveen, jolloin ehtisin valmistua kampaajaksi ennen äitiysloman alkua? Vai otammeko vastaan sen mahdollisuuden, että tulen raskaaksi esim. heti kesäkuussa ja oppisopimusta jäisi mahdollisesti enää muutama kuukausi jäljelle? Laskeskelin, että äitiysrahan suuruudessa ero ei ole suuri sen suhteen, jäisinkö äitiyslomalle työttömänä vai kesken oppisopimuksen. Olen tehnyt töitä koko opiskelujeni ajan ja tienannut 500-700€/kk. Eli äitiysraha olisi n. 100€ enemmän per kuukausi, jos jäisin äitiyslomalle kesken oppisopimuksen. Onko kukaan ollut koskaan vastaavassa tilanteessa, tai osaisi antaa hyviä neuvoja siihen, kumpi olisi kannattavampaa? :) Luen mielelläni muiden kokemuksia ja otan neuvoja avosylin vastaan!
Raskaus ja oppisopimus
2
261
Vastaukset
- Oliolioo
Pitkään lasta yrittäneenä kannustan aina kaikkia aloittamaan prosessin heti kun molemmat sitä haluavat sillä voi olla että raskautumiseen menee vuosia. Erityisesti jos ikää on enemmänkin. Jos olet alle 25 niin paniikkia ei vielä ole ja asioiden loppuun saattaminen on ihan fiksua. Äitiysloman jälkeen on sitten helpompi aloittaa puhtaalta pöydältä.
- KampaajaPäivi
Kiitos paljon vastauksesta! Olemme molemmat nuoria, päälle parikymppisiä. Tuo on totta, että lasten saamista kun ei valitettavasti voi sijoittaa siihen mihin itse päättää. Mutta asiat saa aina järjestymään miten päin hyvänsä! :) Kiitos vastauksestasi, on mukava kuulla muiden kokemuksia ja mielipiteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658