Aikoinaan päivitin puhelimeni (Mikrosoft 640 LTE) ohjelmiston kasista kympiksi jotta se pelaa kiltisti yhteen läppärin kanssa. Päivityksiä tuli jokunen ja ne onnistui asiallisesti vaikka aikaa menikin pitkään. Nyt puhelimeen tulee ahkerasti päivitysyrityksiä ja hammasrattaat pyörii näytöllä hartaasti ja pitkään. Kuitenkin homma kaatuu lopuksi ilmoitukseen että Organisaatio estää päivittymisen. Mikä ihmeen "Organisaatio", mikä se on ja mistä se löytyy. Puhelimeen ei ole tehty tuossa välissä mitään muutoksia eikä appsejakaan asennettu kun Windows-puhelimille niitä ei enää tule kummemmin. Puhelin toimii ihan hyvin näinkin joten päivitystä en ole kaivannut, mutta kun tuota automaattipäivitystä en saa mistään estettyäkään. Aina kun puhelin on netissä ja latauksessa, päivitysyritys alkaa (ulkomaillakin).
Microsoft 640 puhelin ja Win10 päivitysongelma
6
113
Vastaukset
- sefsefgv
Organisaatiolla tarkoitetaan todennäköisesti Microsoftia.
- Nyt_jo_epätoivoinen
Miksi Microsoft estäisi oman päivityksensä? Et tainnut olla edes tosissasi, mutta ihan oikeasti - onko kellään kunnollista vinkkiä mitä tehdä (hyvin toimivaa puhelinta en halua vaihtaa).
- oma_moka
Nyt_jo_epätoivoinen kirjoitti:
Miksi Microsoft estäisi oman päivityksensä? Et tainnut olla edes tosissasi, mutta ihan oikeasti - onko kellään kunnollista vinkkiä mitä tehdä (hyvin toimivaa puhelinta en halua vaihtaa).
Esimerkiksi siksi, että se sinun kännykkä malli ei ehkä enää tue jotain mitä ks. päivitys vaatisi. MS Lumia 640 oli alkujaan tehty Windows Phone 8.1:lle.
Ei kannataisi olla niin sinisilmäinen Microsoftin suuntaan. Minullakin on vanha Lumia, missä myös Windows Phone 8.1 - Mutta en nyt niin vajaaälyinen ole, että olisin sen W10:iin päivittänyt, vaikka mahdollista olikin. - Nyt_jo_epätoivoinen
oma_moka kirjoitti:
Esimerkiksi siksi, että se sinun kännykkä malli ei ehkä enää tue jotain mitä ks. päivitys vaatisi. MS Lumia 640 oli alkujaan tehty Windows Phone 8.1:lle.
Ei kannataisi olla niin sinisilmäinen Microsoftin suuntaan. Minullakin on vanha Lumia, missä myös Windows Phone 8.1 - Mutta en nyt niin vajaaälyinen ole, että olisin sen W10:iin päivittänyt, vaikka mahdollista olikin.Tuolle Win kasille ei ole enää päivityksiä puhelimille, toimii miten sattuu (vanha Lumiani on sillä), eikä sille saa enää tärkeimpiä käyttämiäni appseja. Päivitin uuden Lumian Win kymppiin saadakseni tuoreet päivitykset, mutta nyt tuli tämä kummallinen "organisaatio estää" -ongelma. Kun saisi edes estettyä automaattipäivitykset. Nyt olen aika-asetuksilla estänyt päivityshetken tärkeimpään käyttöaikaan, mutta kun sitä ei saa asetettua 24 tuntiin. Ei oikein innosta jos puhelimessa pyörii hammasrattaat silloin kun tarvitsisi käyttää sitä tai pitäisi tulla herätys.
- aslakkialatölviöstä
Tuossa noita aiheeseen liittyviä
https://support.microsoft.com/fi-fi/help/3080351/how-to-manage-windows-10-notification-and-upgrade-options
höpinöitä.
Toivottavasti niistä löytyy selitys.- Nyt_jo_epätoivoinen
Ei löytynyt, mutta sain vinkin jolla korjasin toisen ongelman läppärissäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477745
- 334293
- 573775
- 503220
- 172916
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons692656- 682550
- 582479
- 402349
- 162306