Aikoinaan päivitin puhelimeni (Mikrosoft 640 LTE) ohjelmiston kasista kympiksi jotta se pelaa kiltisti yhteen läppärin kanssa. Päivityksiä tuli jokunen ja ne onnistui asiallisesti vaikka aikaa menikin pitkään. Nyt puhelimeen tulee ahkerasti päivitysyrityksiä ja hammasrattaat pyörii näytöllä hartaasti ja pitkään. Kuitenkin homma kaatuu lopuksi ilmoitukseen että Organisaatio estää päivittymisen. Mikä ihmeen "Organisaatio", mikä se on ja mistä se löytyy. Puhelimeen ei ole tehty tuossa välissä mitään muutoksia eikä appsejakaan asennettu kun Windows-puhelimille niitä ei enää tule kummemmin. Puhelin toimii ihan hyvin näinkin joten päivitystä en ole kaivannut, mutta kun tuota automaattipäivitystä en saa mistään estettyäkään. Aina kun puhelin on netissä ja latauksessa, päivitysyritys alkaa (ulkomaillakin).
Microsoft 640 puhelin ja Win10 päivitysongelma
6
121
Vastaukset
- sefsefgv
Organisaatiolla tarkoitetaan todennäköisesti Microsoftia.
- Nyt_jo_epätoivoinen
Miksi Microsoft estäisi oman päivityksensä? Et tainnut olla edes tosissasi, mutta ihan oikeasti - onko kellään kunnollista vinkkiä mitä tehdä (hyvin toimivaa puhelinta en halua vaihtaa).
- oma_moka
Nyt_jo_epätoivoinen kirjoitti:
Miksi Microsoft estäisi oman päivityksensä? Et tainnut olla edes tosissasi, mutta ihan oikeasti - onko kellään kunnollista vinkkiä mitä tehdä (hyvin toimivaa puhelinta en halua vaihtaa).
Esimerkiksi siksi, että se sinun kännykkä malli ei ehkä enää tue jotain mitä ks. päivitys vaatisi. MS Lumia 640 oli alkujaan tehty Windows Phone 8.1:lle.
Ei kannataisi olla niin sinisilmäinen Microsoftin suuntaan. Minullakin on vanha Lumia, missä myös Windows Phone 8.1 - Mutta en nyt niin vajaaälyinen ole, että olisin sen W10:iin päivittänyt, vaikka mahdollista olikin. - Nyt_jo_epätoivoinen
oma_moka kirjoitti:
Esimerkiksi siksi, että se sinun kännykkä malli ei ehkä enää tue jotain mitä ks. päivitys vaatisi. MS Lumia 640 oli alkujaan tehty Windows Phone 8.1:lle.
Ei kannataisi olla niin sinisilmäinen Microsoftin suuntaan. Minullakin on vanha Lumia, missä myös Windows Phone 8.1 - Mutta en nyt niin vajaaälyinen ole, että olisin sen W10:iin päivittänyt, vaikka mahdollista olikin.Tuolle Win kasille ei ole enää päivityksiä puhelimille, toimii miten sattuu (vanha Lumiani on sillä), eikä sille saa enää tärkeimpiä käyttämiäni appseja. Päivitin uuden Lumian Win kymppiin saadakseni tuoreet päivitykset, mutta nyt tuli tämä kummallinen "organisaatio estää" -ongelma. Kun saisi edes estettyä automaattipäivitykset. Nyt olen aika-asetuksilla estänyt päivityshetken tärkeimpään käyttöaikaan, mutta kun sitä ei saa asetettua 24 tuntiin. Ei oikein innosta jos puhelimessa pyörii hammasrattaat silloin kun tarvitsisi käyttää sitä tai pitäisi tulla herätys.
- aslakkialatölviöstä
Tuossa noita aiheeseen liittyviä
https://support.microsoft.com/fi-fi/help/3080351/how-to-manage-windows-10-notification-and-upgrade-options
höpinöitä.
Toivottavasti niistä löytyy selitys.- Nyt_jo_epätoivoinen
Ei löytynyt, mutta sain vinkin jolla korjasin toisen ongelman läppärissäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818