12. kerroksesta näkee!
Mites puparissa keltinmäessä ja muissa slummeissa? Kerkesittekö ryyppäämiseltä näkemään yhtään mitään?
Mites puparissa keltinmäessä ja muissa slummeissa? Kerkesittekö ryyppäämiseltä näkemään yhtään mitään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
"Porvarilta" tainnut pari päivää mennä sumussa.
Ääh.. Tämä nähtävästi katseli tähtisadetikkuja keskussairaalan suljetulla.. Sitä se teettää kun pollatohtori pumppaa bentsoja kaalin täyteen.
Ääh...Minulla on kyllä vielä ihan tiukka rusina, sopii tulla ajelemaan
Meillä puparissa kävi vähän hassusti kun koko remmi sammui jo ennen yhdeksää. Sahtia piti kohtuudella juoman, mutta joku oli sinne lorauttanut pontikkansa sekaan, kuulemma kymmenen litraa. Kyllä minä olin tuossa hiekkalaatikolle kusella käydessäni jotakin pauketta kuulevinani, mutta kellonajasta ei ollut mitään hajua. Eilenhän sen täytyi olla, tänäänhän on jo torstai.
Taisi sun persesuoli päästellä paukkuja
Muissa slummeissa, siis Lutakon lisäksikö?
Kun käyn Jyväskylässä ja yövyn Lutakon Sokos hotellissa, aina tule mieleen, että joku voi tosiaankin asua noissa slummikerrostaloissa Lutakossa. Itse asun pääkaupunkiseudulla 400 neliömetrin kokoisessa omakotitalossa, jossa iso piha. On vähän eroa , ilmeisesti niin tuloilla kuin maulla missä asua. Ikinä en muuttaisi moiseen Lutakon slummiin ja oikein 12 kerrosta. Voi raukkaa.
No minkäs hemmetin takia tulet tänne kälyiseen jyväskylään?? Eikö etelessä ole naista tarjolla??
jotkut ihmiset kun tekevät ihan työtäkin ja työmatkoja, eikä työssä ajatukset pyöri koko ajan vain pillureiän ympärilä kuten sinulla yhteiskunnan elätillä taitaa pyöriä 24/7
Et taida ymmärtää, mitä on busineksen teko. Siinä kun joutuu (saa) matkustella ympäri sekä koti- että ulkomaita. Taidat pyöriä vain pikku-Jyväskylässä ja ihmetellä niitä raketteja, tulisikohan ne peräti Pohjois-Koreasta. Jotkut todellakin tekevät töitä eivätkä odottele tukiaisia ja avustuksia.
Pikku kikkelihevi poika etelästä kera bemarin majottautuu..
No aa hahaaa niitähän nämä bemari pojat on.. Pikku pili miehiä..
Mutta eiko Lutakko ole kuitenkin slummi vuokra-aluetta. Ainakin näin päällisin puolin näyttää, että köyhiä siellä asustaa. Eikä ole palveluja. Kuka osaisi kertoa?
Minä olen lähes sokea joten en valitettavasti kyennyt näkemään noita soihtuja, mutta kuulin paukkeen tänne asuntovaunuuni. Tämä on nykyisin kotini, sillä entinen asuntoni vuokrattiin kovemmalla hinnalla jollekin trokarille joka taas antoi sen pakolaisille. Valtio maksaa maksimivuokran kuulemma. Kyllä tämä elämä menee näinkin, eräs avulias vapaaehtoinen kantasuomalainen käy avustelemassa ja tuo koira osaa kuljettaa Kelalle ja K-markettiin. Sitä pitää vain sopeutua olemassa olevaan.
Niinhän se menee oma koti turhan kallis Jyväskylässä kaupunki alueelta et halvalla kämppää saa. Yksityisetkin pyytää tähtitieteellisiä hintoja kälyisestä kämpästä. Ja jva:n kämpät ne kalliita onkin ja surkeassa kunnossa. Pakko se on jossain asua köyhänkin.
ei kai niitä jva:n "kallita" kämppiä tarvitse ostaa? köyhän on oltava nöyrä kun yhteiskunta maksaa
Puhu omasta puolestas risu ukko
Ai niin, tarkoitit onneton tietyst Risikkoa. Opettele nyt edes nimet kirjoittamaan isolla alkukirjaimella. On siinä Pupuhuhdan vastapäivään käyty kiertokoulu mennyt hukkaa.
Miksi muuten kehoitat muita puhumaan, onneton? Täällä on vain kirjoitusviestintää.
Sillälailla itse puparin Jeesus pätemässä
Ensi vuonna katselet ilotulitustasi paljon matalemmalta kuin 12. krs on nyt. Lutakon talot nimittäin vajoavat.
Parempi että vajoavat ennen kuin kaatuvat rantaraitille. Se haittaisi lenkkeilyäni.
Ja sitten heräsit ojasta kuset ja paskat housuissa.
Monta kertaa on tullut tuokin koettua tällä alkoholistin uralla. Se on niin että mitään arvostusta ei tällä alalla saa jos ei mm. tuollaista kokemusta ole. Lisäksi on tietysti putkareissut, maksahoidot ja epäonnistuneet katkot. Kaikki on koettava ennen kuin alalla menestyy.