Moottorisahasta itsepuolustusaseeksi

Moottorisahamies

Minulla on Kotona eteisen kaapissa itsepuolustamista varten ja kodinpuolustamista varten Kaksi kappaletta moottorisahoja. Toinen niistä on Husqvarnan akkuketjusaha ja toinen on ihan perus Bensa vehje, tiedän että sellainen tekee tosi rumaa jälkeä ja se on kylläkin kieltämättä laiton itsepuolustustapa ja tulisin saamaan kyllä syytteet, mutta sillä ei oo merkitystä kunhan vain henkeni ja terveyteni säästyy vammoitta. Mitäs mieltä muut ovat näistä mun itsepuolusaseista? Tiedän että teillä varmaan tulee mieleen minusta Moottorisahamurhaaja, mut mä en oo sellanen, koska mul ei oo muita niin hyviä itsepuolustus aseita kuin vain pelkästään Moottorisaha.

2

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moottori-Masa

      Luulisi että tuollaisella saisi murtautujan katoamaan melko nopeasti, ilman että joutuu sitä edes käyttämään.

    • Moottorisahahurmaaja

      Kone käyntiin, ennen murtautujan ovesta sisään pääsemistä. Seisot ovenraossa kierroksi nostatteen, niin eiköhän murtautuja livistä.

      Olet varmaan miettinyt, että bensiinin öljymäärä kannattaa pitää minimiarvossa, jotta savua muodostuu mahdollisimman vähän. Pienkonebensiini tässä käytössä on varminta, vaikka maksaakin enemmän kuin mittarista ostettuna.

      Ketjulaipan pituus, on hyvä olla mahdolisimman lyhyt. Konetta kannattaa myös, silloin tällä kokeilla käteen ottamiseksi ja moottorin käyntiin saamiseksi.

      Samalla kannattaa miettiä naapureille selitystä, mottorisahan käynnistämisistä. Etenkin, jos asut kerrostalossa ja teet sen yön hiljaisina tunteina.

      Mottorisahan merkkisuositusta, en valitettavasti osaa tässä antaa. Sähkösahaa en suosittele, kuin korkeintaan yöaikaan käytettynä. Etenkin jos, teolla ei ole tarkoitus herättää omaa perhettä ja naapuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      291
      6357
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      65
      2009
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      180
      1780
    4. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      119
      1241
    5. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      14
      1225
    6. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      167
      1141
    7. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1116
    8. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1001
    9. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      50
      991
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      962
    Aihe