Akvaarion aloitus

Johanna.vainio

Eli nyt tarvis saada infoa aloittelevalle harrastelijalle. Elikkäs ostettiin juuri akvaario mitoiltaan :70*35cm. Onko tämä noin 100l akvaario?

Mukana tulee tarvikkeet,kasvit ja hiekat. Eli siirrettäessä on noin puolillaan vettä ilmeisesti. Tarviiko tällaista akvaarion vettä meillä kotona kypsytellä ja miten tämä tapahtuu?
Onko hyviä neuvoja harrastuksen aloitukseen? Tarviiko akvaariota jotenkin erityisesti putsata,kun tulee meille jne?

Kiitos kaikille 😀

1

472

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A-K

      Et kertonut akvaarion korkeutta, mutta todennäköisesti se on vähän alle 100 litrainen.

      Akvaariota ei saisi kannella ja siirtää silloin kun siinä on tavaraa ja vettä. Eli koko allas pitäisi tyhjentää. Kasvit omaan kuljetusastiaan/pussiin (jossa vettä, kostuketta), hiekat märkänä vaikkapa sankoihin, suodatin myös märkänä/veteen vaikka sankoon. Kaikki pitäis pakata vieläpä niin, etteivät kylmety. Suodatin on tärkein: jos sen saa siirrettyä kohtuu lyhyessä ajassa ja kosteana, niin sen mukana tulee hyvä bakteerivarasto. Samoin pohja-aineksesta. Jos kaikki sujuu hyvin niin allasta ei tarvitse kypsyttää uudelleen. On kuitenkin järkevää mittailla arvoja ja varmistaa tilanne, ennen kuin menee kaloja hankkimaan.

      Akvaariota voi ja kannattaakin putsailla sen verran mitä ehtii (vain vedellä, ei pesuaineilla). Hiekasta voi huuhdella osan, mutta välttämättä kaikkea ei kannata. Tärkeää olisi kuitenkin saada akvaario nopeasti toimintakuntoon.

      Kannattaa muistaa, että vanhojen kasvien ja pohja-aineksen mukana voi tulla ei toivottuja asioita, kuten levää, haittakotiloita tms. Kannattaa varmistaa akvaarion kunto ennen ostamista.

      Kun allas on toiminnassa ja kaikki näyttää olevan vesiarvojen mukaan ok niin sitten vaan kalastoa suunnittelemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1987
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1702
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1275
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1181
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      868
    Aihe