Keliakiaa_vai_ei_?

Vesa.ei.tajuu

Keliakia, laaja HLAKeli

Labrat:
Immunoglobuliini A 2.86 viitearvot min 0.7 max4 g/l
Gliadiinipeptidi, IgA 3.2 viitearvo max 7 EliA U/ml
Gliadiinipeptidi, IgG 4.9 viitearvo max 7 EliA U/ml
Endomysium, IgA vasta-ai Negatiivinen
Kudostransglutaminaasi, 0.9 viitearvo max7.0 EliA U/ml

Keliakian HLA-tautiassos Tehty
HLA-tutkimus: HLA-DQ2.5-positiivinen. Tutkimuksessa todetaan keliakialle altistavat alleelit HLA-DQA1*05 ja DQB1*02. Keliakiaan liittyvien HLA-alleelien olemassaolo ei kuitenkaan yksinään riitä keliakian diagnosointiin, sillä HLA-DQ2 tai DQ8 -isoformit esiintyvät myös n.30%:lla terveistä henkilöistä. Mikäli tutkittavalla on keliakiaan viittaavia oireita ja hänellä on vasta-ainetutkimuksissa todettu keliakiaan sopivia vasta-aineita, riskihaplotyypin löytyminen tukee vahvasti keliakiadiagnoosia.

Lekuri käski jättää kotimaiset viljat pois kokeeksi. Varsinainen Keliakia varmistuu 100%:sti vasta koepalasta ?

3

1639

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliaakikko

      Taas kerran valitettavasti käsittämätöntä tunarointia lääkäriltä.
      Jos verikoetulos "epäselvä" niin sitten tähystys. Gluteenitonta ruokavaliota ei saa koskaan aloittaa ennen tähystystä. Muuten tähystys ja koepala suolesta ei näytä oikein.

    • Vesa.ei.tajuu

      Minusta verikoetulos kohdallani ei ole epäselvä. Kaikkihan on raameissa viitearvoihin ja endomysium negatiivinen. Lisäksi hemoglobiinini oli verikokeissa 159. Eikös sen pitäisi kanssa laskea keliakiassa eli anemiaa ilmetä ? 4 vuoden takaisessa terveystarkastuksessa arvo oli 142, eli nousua tapahtunut reilusti.

      Ainut signaali keliakiaan liittyen on tuo alleenin (HLA-DQ2.5) positiivisuus. Joka tosin on myös 30 %:lla terveistä ihmisistä !

      Samaan aikaan tämän keliakia verikokeen kanssa mulle tehtiin GastroPanel (ylävatsa) joka OK ja verestä katottiin lakroosi-intoleranssin mahdollisuus. Tulos oli genotyyppi C/C, joka tarkoittaa että laktoosi-intoleranssi minulla on.

    • edsgf

      älä jätä viljaa pois ennen tähystystä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1197
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      825
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    4. 68
      732
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      550
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      482
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      415
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe