Keliakia, laaja HLAKeli
Labrat:
Immunoglobuliini A 2.86 viitearvot min 0.7 max4 g/l
Gliadiinipeptidi, IgA 3.2 viitearvo max 7 EliA U/ml
Gliadiinipeptidi, IgG 4.9 viitearvo max 7 EliA U/ml
Endomysium, IgA vasta-ai Negatiivinen
Kudostransglutaminaasi, 0.9 viitearvo max7.0 EliA U/ml
Keliakian HLA-tautiassos Tehty
HLA-tutkimus: HLA-DQ2.5-positiivinen. Tutkimuksessa todetaan keliakialle altistavat alleelit HLA-DQA1*05 ja DQB1*02. Keliakiaan liittyvien HLA-alleelien olemassaolo ei kuitenkaan yksinään riitä keliakian diagnosointiin, sillä HLA-DQ2 tai DQ8 -isoformit esiintyvät myös n.30%:lla terveistä henkilöistä. Mikäli tutkittavalla on keliakiaan viittaavia oireita ja hänellä on vasta-ainetutkimuksissa todettu keliakiaan sopivia vasta-aineita, riskihaplotyypin löytyminen tukee vahvasti keliakiadiagnoosia.
Lekuri käski jättää kotimaiset viljat pois kokeeksi. Varsinainen Keliakia varmistuu 100%:sti vasta koepalasta ?
Keliakiaa_vai_ei_?
3
1638
Vastaukset 3
- Keliaakikko
Taas kerran valitettavasti käsittämätöntä tunarointia lääkäriltä.
Jos verikoetulos "epäselvä" niin sitten tähystys. Gluteenitonta ruokavaliota ei saa koskaan aloittaa ennen tähystystä. Muuten tähystys ja koepala suolesta ei näytä oikein. - Vesa.ei.tajuu
Minusta verikoetulos kohdallani ei ole epäselvä. Kaikkihan on raameissa viitearvoihin ja endomysium negatiivinen. Lisäksi hemoglobiinini oli verikokeissa 159. Eikös sen pitäisi kanssa laskea keliakiassa eli anemiaa ilmetä ? 4 vuoden takaisessa terveystarkastuksessa arvo oli 142, eli nousua tapahtunut reilusti.
Ainut signaali keliakiaan liittyen on tuo alleenin (HLA-DQ2.5) positiivisuus. Joka tosin on myös 30 %:lla terveistä ihmisistä !
Samaan aikaan tämän keliakia verikokeen kanssa mulle tehtiin GastroPanel (ylävatsa) joka OK ja verestä katottiin lakroosi-intoleranssin mahdollisuus. Tulos oli genotyyppi C/C, joka tarkoittaa että laktoosi-intoleranssi minulla on. - edsgf
älä jätä viljaa pois ennen tähystystä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851391
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351101Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19875Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154725Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13700- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja194648Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558