Kysymys kiinniotosta kauppojen vartijoille/jv:lle

5236345326236

Näin vähän aikaa sitten kaupassa osittaisen tilanteen jossa kiinniotettu henkilö tuotiin jostakin kaupan uumenista kassojen ohi vietäväksi ilmeisesti kauppakeskuksen yhteisiin kiinniottotiloihin. Henkilöä talutettiin mielestäni hyvin aggressiivisen oloisesti ja saattamassa oli kuusi vartijaa/järkkäriä. Otaksun että ko. hlö oli aiheuttanut omalla käytöksellään ja olemuksellaan tuon mittaluokan varautumisen ja kahden vahdin voimin kiinnipitämisen koska tapaus vaikutti oman arvioni mukaan vähän nistihtävältä.

Mulla heräsi kuitenkin kysymys, että lähestytäänkö kiinniotettavaa yleensä ensin asiallisesti tyyliin "moikka, taisi jäädä xxx ja vähän muutakin maksamatta" vai tullaanko heti nappaamaan hihasta/kädestä/kaulasta niskaperseottella kiinni? Terveellä järjellä voisin päätellä että ensin yritetään puhua ja jos tyyppi rupeaa pistämään hanttiin suullisesti tai etenkin fyysisesti tai yrittää karata niin sitten mennään iholle. Tietysti profiili voi vähän vaikuttaa lähestymistapaan, tavallisen näköinen tyyppi vs. joku silmät lommollaan oleva nisti jonka olemus viittaa kranaattiin ilman sokkaa. Oletan että asiallisuuteen vastataan asiallisesti ja hommat pyritään hoitamaan vahtipuolelta ilman kummempaa hämminkiä jos vaan epäillyn käytös sen sallii.

Näin samassa kauppakeskuksessa kauan sitten toisen kiinniottotilanteen jossa yksinäinen naispuoleinen vartija pysäytti kassalinjat suuren laukun kanssa ohittaneen henkilön ja sanoi sille muutaman sanan, ja äijä lähti muitta mutkitta vartijan mukaan ilman mitään fysiikkaa. Tilanne pisti silmään koska yleensä kiinniottoja tehdään pareittain/isommissa ryhmissä työturvallisuussyistä mutta ehkä tapaus oli profiloitu harmittomaksi tai sitten kaikki muut resurssit oli sidottu toisaalle.

5

300

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyyrä

      Vastaus. Yleensä ensin puhutetaan. Jos kyseessä tuttu ongelmahenkilö niin ei turhia puhutella vaan ilmoitetaan kiinniotetuksi ja viedään koppiin. Jos agressiivisesti käyttäytyvä niin sitä enemmän ylivoimaa.

      90% tapauksista menee puhumalla.

      Käytännössä olet vastannut omaan kysymykseesi oikein.

      • ettänainseonvaan

        No ei vartijalla ole mitään oikeutta ottaa ketään kiinni. Jos yrittää ottaa niin vartijan saa ottaa kiinni kunhan toimittaa sen poliisille.


      • Probs

        Voi tätä yrittävällä tulla äitiä, koiraa, ja naapurin Marjattaa ikävä :)))


      • VanhaTrolliVaihdaJoLevyy
        ettänainseonvaan kirjoitti:

        No ei vartijalla ole mitään oikeutta ottaa ketään kiinni. Jos yrittää ottaa niin vartijan saa ottaa kiinni kunhan toimittaa sen poliisille.

        Tietysti varmaan kerrot lainkohdat väitteeesi tueksi vai huuteletko vain p*skapuheitasi perusteettomasti???

        Lainsäädännöstä kun löytyy pykälät jotka kaataa väitteesi

        Pakkokeinolaki 806/2011 2. luku 2 §
        Jokainen (myös vartijat) saa ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavatun rikoksesta epäillyn, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos.
        Jokainen saa ottaa kiinni myös sen, joka viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan on pidätettävä tai vangittava.
        Kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisimiehelle.
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20110806

        Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista 1085/2015 2. luku 16§

        Vartijalla on vartioimistehtävää suorittaessaan oikeus ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavattu rikoksesta epäilty, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai jos rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos. Vartija saa ottaa kiinni myös sen, joka on viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan pidätettävä tai vangittava.
        Kiinniotettu on viipymättä luovutettava poliisille. Jos poliisille luovuttaminen ei kohtuullisessa ajassa ole mahdollista, vartija voi kuitenkin poliisimiehen ja kiinniotetun suostumuksella jättää kiinniotetun luovuttamatta poliisille ja vapauttaa tämän viipymättä, jos rikoksesta voi seurata vain sakkoa ja jos kiinniotetun henkilöllisyys on tunnettu tai kiinniotettu suostuu esittämään vartijalle henkilöllisyytensä selvittämiseksi tarpeelliset tiedot.
        Vartijalla on kiinniotto-oikeutta käyttäessään oikeus tarkastaa kiinniotettu ja hänen mukanaan olevat tavarat sen varmistamiseksi, ettei kiinniotetulla ole hallussaan esineitä tai aineita, joilla hän voi aiheuttaa vaaraa itselleen tai muille. Vartijalla on oikeus ottaa pois tarkastuksessa tavatut vaaralliset esineet tai aineet. Pois otetut esineet tai aineet on luovutettava viipymättä poliisille tai, jos kiinniotettua ei luovuteta poliisille, annettava vapauttamisen yhteydessä takaisin kiinniotetulle, jollei siihen ole lain mukaan estettä.
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085


    • d13123d13d132d

      nykysin useat poliisit ja vartijat ovat semmosia aggressiivisia henkilöitä jotka ettii vaan tilanteita toteuttaa "oikeutetusti" omia halujaan väkivaltaan.. kannattaa lähteä siitä ajatuksesta siis että vartijalla voi olla jotain psykopaatti taustaa jne. joten

      oikeasti vartijan pitäis olla viisas ja maltillinen henkilö joka mieluummin puhuu kun tekee väkivaltaa, toki vartijan pitää olla siinä mielessä kovassa tikissä että pystyy puolustautumaan siltä jos joku uhkaa auktoriteettiä.

      olen katsonut youtubesta useita videoita joissa esim valtijat käy käsiksi harmittomaan puliukkoon kaupassa ja käyttää tarpeettoman kovaa väkivaltaa tilanteessa joka ois selvinny puhumalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      139
      845
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      652
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      95
      477
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      267
      466
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    14. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      403
    15. 21
      402
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      386
    19. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    20. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    Aihe