Jos saman katon alla asuu vaikka kaksi eläkeläistä saaden eläkettä 1000 euroa kuukaudessa aina yksi henkilö, niin toisen eläke jää täysin säästöön, jos osaa oikein hoitaa talousasioita.
Sama juttu työttömillä. He saavat asumistukea ja kaikenlaista muutakin tukea. Ei minkäänmoista hätää, jos rahankäyttö on hallinnassa.
Muistan, kun tyttäreni oli päässyt koulusta, eikä saanut heti työpaikkaa ja kumminkin halusi mennä omaan asuntoon kotoa pois. Häntä neuvottiin viemään "Sossuun" laskut joita ei mahdollisesti pystynyt itse maksamaan. Loisto elämää... ja vielä ihmeteltävää.
Miettikääpä onko kansalaisilla hyvin vaiko huonosti asiat???
TALOUSIHMISET
Vierestäkatellut
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996204
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993082Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302902Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262145Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?911079Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784