Työministeri Lindström vahvistaa AL:lle: Hallitus tuo työnhakupakon eduskuntaan tänä vuonna
Hallitus aikoo vielä tänä vuonna tuoda eduskuntaan lain aktiivisesta työnhakupakosta, vahvistaa työministeri Jari Lindström (sin.) Aamulehdelle.
Luonnosteltu laki velvoittaisi työtöntä lähettämään vähintään yhden työhakemuksen viikossa. Jos hakemusta ei ole tehnyt, voi työtöntä seurata 60 päivän karenssiaika, jolloin tukea ei makseta. Tällöin työtön siirtyy esimerkiksi toimeentulotuen piiriin.
–Tarkoitus on antaa lakiesitys eduskunnalle vuoden 2018 aikana. Aikataulu tietysti tarkentuu prosessin edetessä, Lindström toteaa.
LUE LISÄÄ: Seuraava aktiivimalli tekee jo tuloaan: 60 päivän karenssi syrjäyttäisi kohusanktion
Laki on tarkoitettu jatkoksi työttömyysturvan aktiivimallille. Se velvoittaa työttömän tekemään työtä tai osallistumaan kursseille työttömyysetuuden 4,65 prosentin nipistyksen uhalla.
Lindström ei halua toistaiseksi kommentoida asiaa enempää, sillä valmistelu on yhä kesken.
–Asiasisällöllisesti valmistelu on vielä kesken, enkä voi kommentoida keskeneräistä prosessia. Aikataulun suhteen emme ole lyöneet mitään lopullista päivämäärää lukkoon, Lindström kertoo AL:lle.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/238711-tyoministeri-lindstrom-vahvistaa-allle-hallitus-tuo-tyonhakupakon-eduskuntaan-tana
Ne aikoo työttömillä maksattaa valtion velkaa, ei tosta pskasta kukaan ota selvää
Liukuhihnatehtailua
1
<50
Vastaukset
- 123-321
Ihmetten kyllä, miten rauhallisesti ammattiliitot ottavat nämä jäsenistöönsä kohdistuvat kohtuuttomuudet. Ilmeisesti ammattiliitoissa on kahden kerroksen väkeä: 1. Työlliset ja 2. työttömät.
Jos palkkoja uhkaisi 4,65% alennus, valmisteltaisiin yleislakkoa välittömästi. Työttömillä ei näytä olevan ammattiliitoille mitään merkitystä. Liittojen vihaiset puheet nykyistä ja tulevaa aktiivimallia vastaan eivät auta pätkääkään. Hallitus toteaa vain: "Kyllä maailmaan ääntä mahtuu". Liitoilta odottaisi enemmän tekoja. Milloin työttömyysasiat ovat olleet tupo- tai paikallisissa neuvotteluissa mukana? Ei koskaan. Mikään ei estäisi liittoja nostamasta tätäkin asiaa voimakkaammin esille.
On hyvin lyhytnäköistä se, että liitot ovat aina olleet niin passiivisia omaa jäsenistöään kohtaan. Työttömyys voi kohdata "varmankin" työpaikan saaneelle ja tulevaisuus on helvettiä. Pidemmässä juoksussa liittojen työtön jäsenistö saattaa mennä Loimaan kassaan, jos kokevat merkityksettömyytensä liian syvänä.
Tässä pitää erityisesti muistaa se, että liiton jäsenistön rahoituksesta tulee 94,5% valtiolta työttömyyskassoille ja jäsenmaksut kattavat 5,5%. Kysymys on siis käytännössä yhteiskunnan verovaroin yllä pidettävästä tuesta ja jo silläkin perusteella se olisi käytettävä oikeudenmukaisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809