Työministeri Lindström vahvistaa AL:lle: Hallitus tuo työnhakupakon eduskuntaan tänä vuonna
Hallitus aikoo vielä tänä vuonna tuoda eduskuntaan lain aktiivisesta työnhakupakosta, vahvistaa työministeri Jari Lindström (sin.) Aamulehdelle.
Luonnosteltu laki velvoittaisi työtöntä lähettämään vähintään yhden työhakemuksen viikossa. Jos hakemusta ei ole tehnyt, voi työtöntä seurata 60 päivän karenssiaika, jolloin tukea ei makseta. Tällöin työtön siirtyy esimerkiksi toimeentulotuen piiriin.
–Tarkoitus on antaa lakiesitys eduskunnalle vuoden 2018 aikana. Aikataulu tietysti tarkentuu prosessin edetessä, Lindström toteaa.
LUE LISÄÄ: Seuraava aktiivimalli tekee jo tuloaan: 60 päivän karenssi syrjäyttäisi kohusanktion
Laki on tarkoitettu jatkoksi työttömyysturvan aktiivimallille. Se velvoittaa työttömän tekemään työtä tai osallistumaan kursseille työttömyysetuuden 4,65 prosentin nipistyksen uhalla.
Lindström ei halua toistaiseksi kommentoida asiaa enempää, sillä valmistelu on yhä kesken.
–Asiasisällöllisesti valmistelu on vielä kesken, enkä voi kommentoida keskeneräistä prosessia. Aikataulun suhteen emme ole lyöneet mitään lopullista päivämäärää lukkoon, Lindström kertoo AL:lle.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/238711-tyoministeri-lindstrom-vahvistaa-allle-hallitus-tuo-tyonhakupakon-eduskuntaan-tana
Ne aikoo työttömillä maksattaa valtion velkaa, ei tosta pskasta kukaan ota selvää
Liukuhihnatehtailua
1
<50
Vastaukset
- 123-321
Ihmetten kyllä, miten rauhallisesti ammattiliitot ottavat nämä jäsenistöönsä kohdistuvat kohtuuttomuudet. Ilmeisesti ammattiliitoissa on kahden kerroksen väkeä: 1. Työlliset ja 2. työttömät.
Jos palkkoja uhkaisi 4,65% alennus, valmisteltaisiin yleislakkoa välittömästi. Työttömillä ei näytä olevan ammattiliitoille mitään merkitystä. Liittojen vihaiset puheet nykyistä ja tulevaa aktiivimallia vastaan eivät auta pätkääkään. Hallitus toteaa vain: "Kyllä maailmaan ääntä mahtuu". Liitoilta odottaisi enemmän tekoja. Milloin työttömyysasiat ovat olleet tupo- tai paikallisissa neuvotteluissa mukana? Ei koskaan. Mikään ei estäisi liittoja nostamasta tätäkin asiaa voimakkaammin esille.
On hyvin lyhytnäköistä se, että liitot ovat aina olleet niin passiivisia omaa jäsenistöään kohtaan. Työttömyys voi kohdata "varmankin" työpaikan saaneelle ja tulevaisuus on helvettiä. Pidemmässä juoksussa liittojen työtön jäsenistö saattaa mennä Loimaan kassaan, jos kokevat merkityksettömyytensä liian syvänä.
Tässä pitää erityisesti muistaa se, että liiton jäsenistön rahoituksesta tulee 94,5% valtiolta työttömyyskassoille ja jäsenmaksut kattavat 5,5%. Kysymys on siis käytännössä yhteiskunnan verovaroin yllä pidettävästä tuesta ja jo silläkin perusteella se olisi käytettävä oikeudenmukaisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096796Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M974453L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453749TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133150Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281748- 661168
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551143- 91129
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2001128Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481100