Älykkyydestä

VuffMiau

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissakissacätcät

      Meidän kissa on todella älykäs. Hän paskoo emännän tyynylle aina kun hiekkalaatikko on hänen mielestään liian likainen ja vaatii puhdistusta.

    • suruaika

      En lukenut linkkejä,
      koska tiedän, että kissat osaavat ajatella itsenäisesti, monet koirat laumaeläiminä vain seuraavat johtajaa.
      Meillä kissa opetti ison, palvelukoirarotuisen pennun talon tavoille. Niistä tuli parhaat ystävät pienten alkukähinöiden jälkeen. Nukkuivat ja leikkivät yhdessä (kissa tietysti määräsi leikin säännöt ja koira totteli).
      Koiran sairastuttua parantumattomaan syöpään kissa lähti jopa lenkille ystävänsä mukaan, juoksi vapaana perässä. (silloin ei tehty enää pitkiä lenkkejä).
      Kun koira lähti viimeiselle matkalleen eläinlääkäriin, eikä enää palannut kotiin, kissa päivysti pitkään eteisessä ulko-ovea tuijottaen, jotain odottaen, ihan hiljaa...

    • Onemorebeer

      Mulla on ollut sekä kissoja että koiria, eri-ikäisiä, erilaisen historian omanneita ja viimeksi mainituista myös erirotuisia kuin rodutonkin.

      En koskaan ole arponut koirien ja kissojen tai muidenkaan eläinlajien älykkyyttä ja sitä vertaillut, sillä jokaisella lajilla se on omanlaisensa ja lajityypillinen. Toki eläimilläkin, saman lajin ja rodun yksilöissä on eroja ja hyvä niin.

      Yksi kissa hokasi nopeasti kuinka suljetun oven saa helposti auki, ja toinen tuijotti raollaan olevaa ovea pääsemättä huoneesta toiseen. Yksi kissa tajusi miten ruokakupin saa täyttymään nopeasti, mutta toinen tuijotti tyhjää kuppia hetken ja luovutti. Yksi kissa päätti totella käskyä ei, mutta toinen haistatti sille pitkät. Sama se on koirillakin.

      Miksi vertailla eri eläinlajien älykkyyttä keskenään? Miksi vertailla eläinten älykkyyttä ihmiseen? Ihan turhaa ajanhukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe