Muuttopalvelu Niemi näköjään

tyrkyttää töitä kaikille halukkaille. Löytyykö ketään jolla olis ruista ranteessa ja hyvä kunto. Jos löytyy, niin töihin vain. Kyllä niitä töitä löytyy.
201158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Luvataankos siinä järkevä määrä työtunteja viikossa ja työsopimuksella? Pitäähän työ olla sellaista, että sillä varmistaa elantonsa sopimuksin.

Jos se on töihin kutsuttaessa-mentaliteetillä ja sopimus on ns. nollatuntisopimus, niin ehdot ovat kohtuuttoman huonot enkä ihmettele yhtään että heillä on alituisesti työnhaku päällä.

Opiskelijalle ehkä sopivaa puuhaa, korkeintaan, kun opintotuki ei pienene pienimuotoisista tienesteistä, toisin kuin vaikkapa työmarkkinatuki ja etenkin perustoimeentulotuki. Muuten jättäisin välistä.

Perustulomallin kerahan tämä toki voisi olla suurelle osalle kannattavaa puuhaa huonoilla ehdoillakin, kun tämä tuki ei pienenisi satunnaisista tuloista.

Äänestä

Voihan ne muuttajat kantaa itse ne roinansa. Palkka on kuitenkin paska ja tuollainen työ täyttä sontaa muutenkin. Joka paikassa pitää säästää niin säästetään tässäkin, muuttajat kantaa itse niin ei tarvitse siitäkään maksaa.

Äänestä
  • "Voihan ne muuttajat kantaa itse ne roinansa. Palkka on kuitenkin paska ja tuollainen työ täyttä sontaa muutenkin. Joka paikassa pitää säästää niin säästetään tässäkin, muuttajat kantaa itse niin ei tarvitse siitäkään maksaa."

    Kumpikohan tulee edullisemmaksi - hoitaa yrityksen muutto matalapalkkaisten muuuttomiesten avustuksella vai yrityksen kallispalkkaisten työntekijöiden avulla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Voihan ne muuttajat kantaa itse ne roinansa. Palkka on kuitenkin paska ja tuollainen työ täyttä sontaa muutenkin. Joka paikassa pitää säästää niin säästetään tässäkin, muuttajat kantaa itse niin ei tarvitse siitäkään maksaa."

    Kumpikohan tulee edullisemmaksi - hoitaa yrityksen muutto matalapalkkaisten muuuttomiesten avustuksella vai yrityksen kallispalkkaisten työntekijöiden avulla.

    Matalapalkkaiset muuttomiehet jaksavat kantaa banaanilaatikkoja, kallispalkkaisemmat kantavat banaanilaatikkoja jotka ovat tavaraa täynnä.

    Äänestä

Niemellä kohdellaan kesätyöntekiböitä ainakin stdissa huonosti. Tiedän yhdenkin kaverin joka joutui keikalle ekana päivänä ilman mitään perehdytystä. Käsittele sii nä sitten roclaa, nokkakärryjä, kantamista, hissin kanssa toimimista jne. Outoa kun Niemi palvelut lupaa ennen työtä päivän perehdytyksen. Vastuullinen yritys..... vai?

Äänestä
  • Juu kyllä hissin käyttöön tarvitsee perusteellisen perehdytyksen. Perähikiällähän ei moisia ihmeitä edes ole.

    Betalast?

    Äänestä

  • Hyvähän se on jo koeajalla saada selvillle, osaako muuttomies kantaa tai käyttää hissiä.

    Äänestä

Onko se lestafirma, joka maksaa huonoa palkkaa ?

Äänestä

Niinpä tuollaiset työt on tosiaan täyttä sontaa

Äänestä

Kyllä hyvästä muuttotyöstä voi tyytyväinen olla, toivottavasti palkka maksetaan. Se on melko raskasta työtä ja vaatii myös hieman tarkkuutta.

Sitä ei saisi miksikään palkattomaksi työksi yrittää tehdä, kuten joissakin kunnissa sellaista yritetään sosiaalipalveluihin kuuluvana kuntouttavana työtoimintana. Aika törkeää.

Äänestä
  • "Sitä ei saisi miksikään palkattomaksi työksi yrittää tehdä, kuten joissakin kunnissa sellaista yritetään sosiaalipalveluihin kuuluvana kuntouttavana työtoimintana. Aika törkeää."

    Jos henkilö irtisanotaan muuttofirmasta siitä syystä, ettei hän osaa kantaa tai käyttää hissiä, niin kuntouttava työtoiminta voi olla parempi vaihtoehto.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Sitä ei saisi miksikään palkattomaksi työksi yrittää tehdä, kuten joissakin kunnissa sellaista yritetään sosiaalipalveluihin kuuluvana kuntouttavana työtoimintana. Aika törkeää."

    Jos henkilö irtisanotaan muuttofirmasta siitä syystä, ettei hän osaa kantaa tai käyttää hissiä, niin kuntouttava työtoiminta voi olla parempi vaihtoehto.

    Jos ei osaa käyttää tissiä voi suositella lobotomiaa jos alaston nainen tulis sun eteen , sittenkin tarvitsee kuntouttavaa

    Äänestä

Työkkärin tädit lähettää niskuroijat ja mamiksen lellarit Nimelle palkattomaan harjoitteluun.

Äänestä

Lukekaas palsatan mielipiteet niin huomaatte ettei teistä kenestäkään ole mihinkään . Pohjasakkaa jolle työkkäristä korvauksen saantikin tuottaa ongelmia .

Äänestä

Itse pääsin/jouduin leikkauspöydälle, kun tuolla rehkin.

Äänestä
  • "Itse pääsin/jouduin leikkauspöydälle, kun tuolla rehkin."

    Oliko kyseessä lobotomialeikkaus?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Itse pääsin/jouduin leikkauspöydälle, kun tuolla rehkin."

    Oliko kyseessä lobotomialeikkaus?

    Selkäleikkaus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Selkäleikkaus.

    "Selkäleikkaus."

    Sitä se vastuunkanto teettää.

    Äänestä

  • Juu, ei kannata itseään verenimijäkoirien vuoksi särkeä ja kärsiä elinikäisistä kivuista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, ei kannata itseään verenimijäkoirien vuoksi särkeä ja kärsiä elinikäisistä kivuista.

    Päätepysäkki, kuntouttava työtoiminta ,siellä elämästä on katoaa lopullisesti ilo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


melkeeneläkelääne kirjoitti:

tyrkyttää töitä kaikille halukkaille. Löytyykö ketään jolla olis ruista ranteessa ja hyvä kunto. Jos löytyy, niin töihin vain. Kyllä niitä töitä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu