Myös sammuu hitaasti.
Mint Cinnamon 18.3 64-bitt.
Koneessa (Asus-halpis, 5 v. vanha) pros. i3-2350M, 4 GB DDR3, SATA 3 Gb/s kiintolevy, kone tukee SATA 6 Gb/s.
Kiintolevyn osiointi GPT, Mintin asennus sen 1. tarjotun vaihtoehdon mukaan usb-tikulta.
Kiintolevyllä ei muita käyttöjärjestelmiä, ennen asennusta tyhjätty.
Koneen BIOS oletusasetuksilla.
Käynnistys ja sammuminen kestää minuutteja.
Mint livetikulla käynnistyy paljon nopeammin.
Ei löytynyt nettihaulla ratkaisua näin äkikseltään.
UEFI kannettava käynnistyy hitaasti
6
190
Vastaukset
- Kokemus-opettaa
Cinnamon ja MATE käynnistyvät noin 10 kertaa hitaamin kuin Xfce.
Linux Mint 18.3 "Sylvia" - Xfce (64-bit) käynnistymisaika 10 - 12 sekuntia (Elisa 4G), jostain kumman syystä DNA 4G liittymä vie 13 - 14 sekuntia, en ole keksinyt syytä tuohon 2 sekunnin lisään.
Linux Mint 18.3 "Sylvia" - Cinnamon (64-bit) ja Linux Mint 18.3 "Sylvia" - MATE (64-bit) käynnistymisajat yli 100 sekuntia, yleensä 78 - 128 sekuntia SSD, joten juuri ja juuri saattaa päästä alle 2 minuutin.
Tämä ei tietenkään tarkoita sitä, etteikö käynnistyminen sinulla olisi nopeampaa, nuo on vain tämän koneen aikoja.- Tester-_also
Onko nuo vertailuajat livestä (tikku/CD) vai asennetuista käyttiksestä? Ero noiden välillä on yleensä todella merkitsevä, live-kokeilussa jopa harhaanjohtava.
- Kokemus-opettaa
Tester-_also kirjoitti:
Onko nuo vertailuajat livestä (tikku/CD) vai asennetuista käyttiksestä? Ero noiden välillä on yleensä todella merkitsevä, live-kokeilussa jopa harhaanjohtava.
Pöytäkoneeseen asennetusta.
- mistähän_kysymys
Mitä ihmettä tuo verkko voisi vaikuttaa käynnistymisnopeuteen?
Aloituksen Asus kun käynnistyy aivan yhtä hitaasti ilman verkkoyhteyttä ja verkon kanssa.
Olen asentanut Mint 18.3:n myös useampaan ei-UEFI koneeseen joissa lisäksi hitaampi prosessori ja niissä boottaa paljon paljon rivakammin.
Auttaisiko asiaa jos laittaisi BIOSin legacy hommaan?
Vai täytyisikö muuttaa BIOSissa verkkoasetuksia jotenkin ja jos, niin miten?
- Spekulaatiota
Mystiseltä tuntuu. Käytän pääasiassa pöytäkonetta ADSL:llä ja kakkoskoneena on vanha joku Lenovo-läppäri ja siinä Mint 13 Mate. Toimii kotiverkon kautta kuin enkeli, kunhan modeemin muistaa pistää päälle. En ole sekuntikellolla mitannut, mutta käynnistys vie arviolta alle minuutin ja sammutus kymmenisen sekuntia. Yhteys 3G. Kiintolevy mikä lienee antiikkinen 160 gigaa. Lieneekö vanhoissa sitten vara parempoi?
Epäilen kyllä, että rautasi on alkanut jotenkin joltain osin väsyä.- mistähän_kysymys
Sinultakin kysyisin että mitä ihmettä se verkko voi vaikuttaa käynnistymisnopeuteen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746