Millä Kokemäenjokea saastutetaan seuraavaksi?

PorilainenKysyy

Porilaisten näkökulmasta paras ratkaisu upean Kokemäenjokemme ekologian säilyttämiseksi sekä turvaamiseksi olisi ratkaisu jossa koko Harjavalta siirrettäisiin Turkuun ja siellä Aurajoen rantaan. Villejä veikkauksia mitä seosta Kokemäenjokeen päästetään seuraavaksi Harjavallasta jollei ideani Harjavallan siirrosta muualle toteudu sitä ennen. Faktaa on että ensin sieltä päästettiin 60 tonnia nikkelisulfaattia ja sitten 50 tonnia kevyttä polttoöljyä jokeen, jotka kummatkin ovat Suomen ennätyksiä omassa sarjassaan eli tahallisella huolimattomuudella aiheutetut vesistön saastuttamiset 2000-luvulla. Näihin jokeamme saastuttaviin päästöihin ollaan suhtauduttu kovin kevyesti sanktioiden suhteen, nikkelipäästö ei mitään ja polttoöljypäästö tulee seuraamaan samaa käytäntöä eli ilmoitetaan "voi voi, ei sitä kaikkea kiireessä huomaa, kaatuu niitä lypsyämpäreitäkin navetoissa".

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konnatkuriin

      Harjavalta on Satakunnan oma Talvivaara joka tuhoaa kaiken ympäristöltään ja tappaa Kokemäenjoen viemärin tasolle. Kuinka te kehtaatte ja kyllä te kehtaatte!

      • totuuttaonturhakieltää

        Harjavallassa on toinenkin tappaja kuin tuo talvivaara. Se on merstolan klotsapiinipumppaamo sairaalatie 14. Se laitos kaataa ihmisiä kuin niilo ylivainio, sillä erotuksella että nämä merstolan kaatamat haetaan yleensä mustalla pakettiautolla muovisäkissä.


      • SeOnTotuus
        totuuttaonturhakieltää kirjoitti:

        Harjavallassa on toinenkin tappaja kuin tuo talvivaara. Se on merstolan klotsapiinipumppaamo sairaalatie 14. Se laitos kaataa ihmisiä kuin niilo ylivainio, sillä erotuksella että nämä merstolan kaatamat haetaan yleensä mustalla pakettiautolla muovisäkissä.

        Tuo on alkuvuoden paras kommentti. Siitä modekin voisi antaa palkinnon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1683
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1635
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1544
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1405
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1365
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      901
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      448
      885
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      835
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe