Jätetään Lexuksen mallit pois, niin mikähän olisi? Supra turbo, jossa taisi olla joidenkin mukaan lähes 260 hevosta, jos pitää paikkaansa...vai Camry 91-96 3.0. V6, josta irtosi ainakin 240 hepoa. Samoissa lukemissa taisi olla myös Celican turbo 4wd.
Jännää, että nämä tehomallit ovat 90-luvulta.
Tehokkain Suomeen tuotu Toyota?
22
175
Vastaukset
- Pollea
Mitä tulee seuraavaan Celicaan tehoja?
(Z4 yhteistyömalli)- Z4_Celica
Siihen lupaillaan netissä 340hv/250 kW ja 440 Nm
- Mitäsnytyy
Sehänse onkin ideana toyotalla.tuodaan autoja jotka palvelee suurinta osaa ostajista.normi autoja joilla pääsee paikasta toiseen.
Jos haluaa ripeempää kyytiä niin lexus sitten.
Toyotalla kyllä on paljon malleja ja moottorivaihtoehtoja mutta ei tuoda suomeen..eihän kaikkia lexuksiakaan..
Itseä kiinnostais uus 4wd is 350 lexus.. - TojolaseillaKatsoen
Taas näitä tojohörhöjen kuvitelmia tojottimen tehoista. Jostakin Camryn kutosesta ei taatusti löytynyt 240 pollea OIKEITA hevosia, ihan taas hevosmiesten uutistoimiston juttuja nämä. Samankokoisissa eurooppalaisissa OIKEISSA autoissa noita määriä alkoi jo 90-luvulla ollakin, mutta tojotin ei siihen päässyt, ei lähellekään.
- Lasitpäässä
Nykymallin Camryssä V6 koneessa 250 hv (DIN) ja 346 Nm
- TojolaseillaKatsoen
Tuota ei ole yhtään kappaletta Suomessa, joten turha intoilla. 90-luvun Camryissä oli aika vaatimattomat tehot kuutioihin nähden, se 200 hevosta jäi haaveeksi.
- Semmoista
Niin.se on tojohörhöjen kuvitelmia.1.6 corolla päihittää 2.0 litrasen golffin joka oikein mainostettiin gti autona..haha..goffissa tehoja enemmän mutta mites ne sakemannin oikeet tehot.huijaavat päästöissä ja ovat näkyy huijanneet kauan ja vaikka missä..oikein urheilullinen gti golffi...haha
https://youtu.be/2i3mXBJNb0s - aqtv6
japsiautoissa on aina ollut pirteämmät hevoset kuin euroautoissa. katsokaapa vaikka vanhoja Tekniikanmaailma tai Tuulilasi lehtiä. 1988 vm toyota carina 1.6 kiihtyy 90hv tehoilla 0-100 alle 10sekunnin kun euroautot tarvitsevat 12-13 sekuntia samaan ja euroautot vievät hurjasti enemmän bensiiniä. 2000luvun autoista Lexus 600H varmaankin tehokkaimpia suomeen tuotuja autoja, kulutus vain 9litraa satkulle, siihen kulutukseen ei pääse euroautoista kuin pikkuautot.
- TehokkaatJapanilaiset
Pitää paikkansa ja japsit ovat olleet aika vaatimattomia ilmoittamaan noita tehoja, on meinaan moni Toyota ollut oikeasti 20-25 prosenttia tehokkaampi kuin viralliset lukemat ovat väittäneet.
Esim. vikat Camryt, niissä oli tehoa virallisesti joku 197 hevosta, mutta onhan noista kuulemma mitattu yli 240 hevosvoimaa ja kone siis V6 3.0. Samoin Carina E 1.6, siinä piti olla 115 hevosta, mutta 140 hevosen lukemissa pyörittiin.
Euromerkeillä on melkein toisinpäin, jos nyt ei välttämättä ole vähemmän tehoja, niin ei ainakaan yhtään enempää kuin lukemat kertovat. - NäytinJapsinVoiman
Kaarinalle jäi 325 Bemari valoissa perävaloja katsomaan! Jotta kyllä niitä tehoja oli pirusti ja melko kevyessä kopassa.
- Mitäsnytyy
Ja saakait niitä eurorotteloissa ilmotella heppoja vaikka kuinka..pelaisivat sen 100tkm edes moitteitta.
- Ruiseri
Varsinaisia asiantuntijoita täällä. Land Cruiser J200 maasturissa ja Tundra pick-upissa 4,5 litran V8 diesel 286 hv. Saattaa olla joku bensakoneellakin, 381 hv.
Kyllä niitä on tuotu Suomeen, vaikka ei viime aikoina maahantuojan toimesta enää (LC, Tundraa ei koskaan)- gebraucht
Onkos nyt ylipäätään tuotu noita 4,5 V8 turbodieseleitä virallisesti? Venäjän kilvissä näyttää pyörivän ja taitaa joskus muinoin Suomenkin kilvissä vastaan tullut, mutta taitaa olla ohi maahantuojan tullut.
- gebraucht
gebraucht kirjoitti:
Onkos nyt ylipäätään tuotu noita 4,5 V8 turbodieseleitä virallisesti? Venäjän kilvissä näyttää pyörivän ja taitaa joskus muinoin Suomenkin kilvissä vastaan tullut, mutta taitaa olla ohi maahantuojan tullut.
Korjataan, on niitä kymmenisen vuotta sitten ollut myynnissä, eri asia taas, että menikö montakaan hirviö-LandCruiseria kaupaksi. Eli lienee täysin marginaalimalli.
Seuraavaksi tehokkaimmat Toyotat taitavat olla vaatimattomasti vain noin 200 hevosen malleja. - Ruiseri
gebraucht kirjoitti:
Korjataan, on niitä kymmenisen vuotta sitten ollut myynnissä, eri asia taas, että menikö montakaan hirviö-LandCruiseria kaupaksi. Eli lienee täysin marginaalimalli.
Seuraavaksi tehokkaimmat Toyotat taitavat olla vaatimattomasti vain noin 200 hevosen malleja.Aloittajan kysymys oli: " Tehokkain Suomeen tuotu Toyota?" J200 V8 dieseleitä on tuotu Suomeen ihan virallisesti aikoinaan, ja edellen niitä tulee omatuontina. Tundra -pick-upin olen myös nähnyt Suomen kilvissä, joten sellainenkin on tuotu maahan, joskaan ei virallisia teitä.
Eipäs siis venkuloida, selvään kysymykseen annoin selvän ja oikean vastauksen. Joskaan emme tiedä josko Tundra on diesel tai peräti 381 hv bensakoneella. - gebraucht
No niin, eihän tuota kiistää voi, mutta edelleen väitän, että noita on maahantuojan kautta tullut todella vähän, väittäisin, ettei nyt pariakymmentä enempää.
Itse tuodut on täysin eri asia, niitähän on eri merkkien kohdalla vaikka mitä värkkejä ja aloittaja kaiketi tarkoitti maahantuojan tuomia pelejä. Jos unohdetaan V8 LC, mikäs olisi sellainen vähän enemmän tuotu tehoTojo? - Ruiseri
gebraucht kirjoitti:
No niin, eihän tuota kiistää voi, mutta edelleen väitän, että noita on maahantuojan kautta tullut todella vähän, väittäisin, ettei nyt pariakymmentä enempää.
Itse tuodut on täysin eri asia, niitähän on eri merkkien kohdalla vaikka mitä värkkejä ja aloittaja kaiketi tarkoitti maahantuojan tuomia pelejä. Jos unohdetaan V8 LC, mikäs olisi sellainen vähän enemmän tuotu tehoTojo?Jassoo, oikea vastaus ei kelpaa, kun se onkin jotenkin yllättävä. Ei kysymyksessä määritelty montako autoa on pitänyt tuoda maahan, kysyttiin vain tehokainta. Pidetäänpä maalitolpat paikoillaan...
- sevoisauttaa
Liian paljon on tehoja, 2 ylinopeus sakkoa viime vuonna, vaikka autona 99hp Yaris. Joskus oli kupla 1200, sillä ei sakkoja helposti saanut. Mistä saa tehonrajoittimia autoihin?
- PtruuHumma
5 hv on liikaa alamäessä 30 kmh alueella..., eikun vakkarista nopeudenrajoitin päälle.
- Supra_Power
Toyota Supra Mk.IV oli tehokkaimmillaan 326 hp:n tehoinen.
Tuo 280 hp:n tehoinen tuplaturbo oli vain Japanin erikoisuus, jota ei tuotu Eurooppaan. - valitseomasi
Tehonrajoittimia saa valtuutetuista Tojota-myymälöistä, sitä ihmettelevälle.
Siellä niitä on uusia pilvin pimein. - Geneva.motor.show
Uusi Supra esitellään ensi kuussa Geneven automessuilla.
Aika näyttää esitelläänkö myös Avensiksen korvaaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812