Nyt kun Livorno ikävästi siirtyykin syksyyn, pitää katsella muita kohteita. Ensisijaisesti tietysti Kalasatama. Muitakin kiinnostavia kohteita on tulossa. Esim. Disankallio Laajasaloon.
Hankeselosteen mukaan sinne tulisi 41 asuntoa ja keskipinta-ala on 73,0 m2.
Suuremmissa perheasunnoissa on huoneistokohtainen sauna. Saunattomia 1…2H
asuntoja on 18 kpl. Eli mukavan paljon pikku asuntoja.
"Kattorakennusosan asunnot ovat kaksikerroksisia ja kooltaan muuta suunnitelmaa
isompia ja laadultaan korkeatasoisempia." Näkyyköhän tämä kattohuoneistojen selvästi korkeammassa hinnassa vai joutuvatko myös alempien kerrosten asukkaat maksumiehiksi...?
Hankeselosteen mukaan sinne tulisi 41 asuntoa ja keskipinta-ala on 73,0 m2.
Suuremmissa perheasunnoissa on huoneistokohtainen sauna. Saunattomia 1…2H
asuntoja on 18 kpl. Eli mukavan paljon pikku asuntoja.
"Kattorakennusosan asunnot ovat kaksikerroksisia ja kooltaan muuta suunnitelmaa
isompia ja laadultaan korkeatasoisempia." Näkyyköhän tämä kattohuoneistojen selvästi korkeammassa hinnassa vai joutuvatko myös alempien kerrosten asukkaat maksumiehiksi...?
Vastaukset 7
Vanhimmat
KivaH! Taputellaanko nyt sitten muun sopivamman puuttuessa tätä Laajasalon Kruunuvuorenrantaa!
Suosio voi nousta aiheen ollessa esillä ja haudonnassa myös.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kruunuvuorenranta _Hiano historia on alueella ei tarvii häpeillä!
En oikein ymmärrä, miks pitäis väkisin kiinnostua jostain muusta kohteesta, vaikka Livornon aloitus myöhästyykin. Jotenkin luulin, et se sijainti Jätkäsaaressa on SE juttu? Toki jos Livornon haku menee vuoden 2019 puolelle, niin saattaa olla jo uusi aso-laki voimassa, mutta eiköhän siihen joka tapauksessa tule siirtymäaikaa vanhoille numeroille... Nythän tässä saatiin jo "lisäaikaa", kun alunperin uumoiltiin uuden lain tulevan voimaan jo tämän vuoden alussa!
ja vielä lisäyksenä edelliseen: asunnontarve ei ainakaan voi olla kovin akuutti, jos odottelee näitä 2-3 v. päästä valmistuvia kohteita, että ei luulisi myöhästymisen siltäkään osin haittavan.
Asunnontarve on melko akuutti, kun nykyinen vuokra-asunto on määräaikainen. Vanhatkin HASO:t kelpaisivat, mutta ei ole tullut kiinnostavia tarjouksia.
Toivottavasti Livornon viivästyminen aikaistaa HASO Atlantinkaaren rakentamista. Atlantinkaari on sijainniltaan ja kooltaan huomattavasti parempi kuin Livornonkatu eli kaikkien sukulaisten numerot mukaan kun haetaan ja taktikoidaan sitä asuntoa yhdestä HASOn mielenkiintoisimmasta kohteesta.
Odotetaan ja innolla.
HASOn kiinnostavimmat kohteet on isoilla rakennustyömailla ja asun tällä hetkellä yhdellä sellaisella enkä ole tykännyt.
Välimerenkatu yhtä perunapeltoa ei korjausta asialle ole näköpiirissä. Hiekkaa ja muuta rakennusjätettä joka nurkat pullollaan. Viime kesä ei yhtään haitannut kun oli niin sateinen sillä ne päivät kun kadut kuivas niin ilmassa oli hiekkaa ja muuta törkyä enemmän kuin silmälääkäri määrää. En ole Jätkäsaareen muuton jälkeen käyttänyt piilolinssejä.
En tiedä haluanko Atlanninkaaresta kämppää, mutta toisaalta vaihehtoina kun on lähinna Laajis, Malmi ja Mellunmäki niin kait se rakennustyömaalla asuminen on parempi ratkaisu kuin Malmin pellolla asuminen. Plaza on ainoa keskustaa lähellä oleva kohde joka ei ole yhtä suurta rakennustyömaata, mutta sinne kun tarvii tosi pienen numeron niin eikun Atlanninkaarta odottelemaan.
Asumisoikeusasunto yhdistä-omistusasunnon ja vuokra-asunnon huonot puolet.