Mitä on rumuus

Olenruma

Miten ruma täytyy olla että on oikeasti ruma? Esim jos henkilö on naamaltaan ruma mutta sisäpuolelta eli ajattelumaailmaltaan fiksu ns "henkisesti komea" niin onko hän silloin ruma henkilö vastakkaisen sukupuolen silmissä vai määrittääkö kasvonpiirteet nykypäivänä kaiken kuten miten tätä henkilöä kohdellaan yms. Säälitään, naureskellaan ja pilkataan. Ja entä jos käännetään asia päinvastoin ja korjataan rumat epäsymmetriset kasvot komeaksi ja tehdään "henkinen lobotomia" jolloin henkilö on päältä komea kuin brad pitt mutta sisältä mätää ja täysin kusipää, alhainen niljake joka polkee heikompia niin onko hän ruma vai komea naisten silmissä? Vastaus omasta puolestani on ristiriitainen sillä naiset haluavat usein viisaan ja luotettavan miehen eikä ehkä niin komean kun taas todellisuudessa himoavat jälkimmäistä koska luulevat pystyvänsä muuttamaan kusipään luonteen koska evoluutio ja hoivavietti. Kertokaa mielipiteenne?

8

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutustukaaihmisiin

      Monet haluavat lisäksi maalata siihen toisen kuoren päälle ne omat haaveet. Vähän kuin pääsiäismunaan hienot värit. Parempi jos voi vain katsella ja haaveilla. Kun toiseen tutustuu paljastuu ettei se oikea luonne olekaan mieluinen. Sitten jos toinen vielä esittää jotain muuta kuin oikeasti on. On helppoa esittää töissä jne, mutta arjessa paljastuu sitten se totuus.

      • 5cardcharlie

        Aivan totta on sanomasi, mutta niin välillä tuntuu palstalla ollessa että kaikki ovat jonkun itsesuggestion vallassakin keskustellessaan, ja iltaa myöten aina keskustelut villiintyvät entisestään :)

        mutta niin, mitä tuollaisellakaan on väliä jos kerran palstalla on hauskaa keskustella asioista.


    • 5cardcharlie

      Kerron erään hauskan asian, hauska tai ei, niin kun erääseen kirkoon oli kutsuttu joitain erivärisiä<- tämä on ilmeisesti virallinen nimi tummaihoiselle, jota saa turvallisesti käyttää.

      Sellainen näytelmä missä Herodes lyö isolla miekalla mustaa miestä, tiernapojat, joku, isä todella sanoi tuollaisesta, että: mitähän mahtoi tummaihoinen ajatellut kun tuollaistakin näytelmään vietiin katsomaan.

      • Scardstalker

        Turhaan täällä uhkailet kiertoteitse.


    • KirjoitanNyt

      Rumuus on ihmisten keksimä määritelmä sille, mikä ei juuri sillä hetkellä miellytä heidän silmiään ja ruoki heidän harhaansa.

      • IlluusioNisti

        Hyvin sanottu!


    • Esmerkki

      Esim annika saarikko, ruma ja helvetin tyhmä.

      • huono.esim

        Puhus pukille. Vaikuttaapa olevan harvinaisen fiksu noin poliitikoksi, ihastuttavaa tietoisuutta.... Vähän kyllä tantta tyyli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe