Olen todennut joistakin kirjoituksista, että eräiden mielestä viestiketjun aloittaminen on jotenkin arvokasta - arvokkaampaa kuin ketjun jatkaminen eli siis kaikki muut siinä ketjussa kirjoittavat. En ymmärrä. Mitä sillä on väliä, ei minulle ainakaan, mihin kohtaan ketjua kirjoitan. Vai pitäisikö täällä kilpailla siitä, kenen ketju on pidempi.
Lapset kyllä hiekkalaatikolla kinastelevat vilkkaasti siitä, onko punainen kauniimpi lelu kuin sininen, mutta että mekin täällä.
Lapset kyllä hiekkalaatikolla kinastelevat vilkkaasti siitä, onko punainen kauniimpi lelu kuin sininen, mutta että mekin täällä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kylläpäs oli tyhjää jauhantaa tuossa jälkimäisessä viestiketjun avauksessa.Sen juuri totesin.
aivan kuin tahtomalla tahtoisit riitaa, jotta sitten pääsisit koko hyeenalaumasi keralla hyökkäilemään.
se oli Lotalle ja kirjoituksen alkuun kirjoitin sanan 'Provoja' väärin.
(saman multinikin yksi versio tuo Lottakin on)
Eihän tänne voi kirjotella .
Saa heti suut ja silmät täyteen hyökkäyksiä ja syyttelyjä .
Ivataan . luulllaan ja kuvitellaan ja kadehditaan kaikkia niitä jotka tänne uskaltautuu jotain sanomaan.
Moni on siksi poistunut - enkä ihmettele ollenkaan .
Onko aikuisia ihmisiä ollenkaan palstoilla . Ei kenenkään tarvitse olla samaa mieltä kanssasi, mielipiteitä pitää sietää toisilta, eikä alkaa haukkumaan nimittelemään ketään . Kaikki ihmiset on erilaisia eri elämäntilanteissa ja kokemuksinensa .
Huumoria pitää myös elämään pystyä ottamaan vastaan jos ei sitä ehkä itse ymmärräkkäään jokainen tai osaa.
Huumori saa elämän tuntumaan paremmalta edes hetken .
enkä arvannut, että sinä olisit onnistunut lannistamaan kaikkien ikäihmisten omintakeisuuden... tai ehkä muitakin keskustelualueita? - en ole käynyt lukemassa.
...todettiin, että suomi24fi linjaa keskustelujen aiheet. Kaipa sitä silloin pitää avaajaa arvostaa enemmän kuin....muita ihmisiä?
Onhan viestiketjun aloittaminen aina jotakin uutta, sen jatkaminen taas on vain täydennystä entiseen.
On sama kuin hankkisit vaatekappaleen ja liittäisit siihen myöhemmin täydennyksiä.
Eiks se ole aivan sama asia jos jatkaa tai avaa ketjun.
Sitä mieltä minäkin. Ja aion edelleenkin kirjoitella ketjun aloittajana (jos siltä tuntuu) ja ketjun "nivelenä" kai useimmin. Joku tuolla arveli nikkini olevan multinikki. Ei pidä paikkaansa. Terveisin Lotta*
myös samanlaiset,kuin edellä.
Aloitin ketjun 70 :ssa ja siihen tuli aina vain jatkoa,aloittajana aina minun nikkini.
Minusta on sama kuka on aloituksen tekijänä,mutta tässä tapauksessa ymmärrän ,että kukaan ei halua kyseistä ketjua avata,peläten loukkaavansa minua ja jotenkin siitä ketjusta on muotoutunut minun "näköiseni".
Ehkä tämäkin juttutupa lisäsi "harmaita" hiuksia,mutta hyvillä mielin sen kestän,on siellä tuvassa niin mukavia käviöitä.