Millainen paikka on rovinj? Saako viikon siellä kulumaan?
Onko sieltä mitään opastettuja retkiä tai kiertoajeluita?
Rovinj kroatia
1
298
Vastaukset 1
- a-antti
Saahan siellä ajan kulumaan. Itsestähän tuo on kiinni. Kun et maininnut ikääsi/sukupuoltasi ja seuruettasi, menee tämä yleistasolle.
No joku vuosi sitten ostimme laivamatkan (turistitoimistosta Pulassa) italialaisten petkutettavaksi - Venetsiaan! No, tuuliolosuhteet olivat liian kovat, joten se muuttui bussimatkaksi. Tämmöiset matkat kannattaa ostaa paaikallisesta matkatoimistosta eikä netistä.
Pulaa, tuohon italialaisten ja roomalaisten entisaikaiseen melskauspaikkaan pääsee vaikka vuorobussilla. Ainakin aiemmin on ollut halpaa lystiä. Viiseurosella saattaa päästä suunnan. Ja pulassa löytyy sitten Areenaa ja Augustuksen temppeliä ja vaikka mitä. Ainakin päiväksi katseltavaa. Toiseen suuntaan löytyy Italian Trieste. Saattaa päästä laivalla tai/ja vuorobussilla. Varmaan noista löytyy parhaiten shoopailuun soveltuvia paikkoja. Venetsiassa kannatta pitää nyörit tiukalla ja tarkistaa ostaessaan/syödessään aina onko mainitussa hinnassa kaikki kustannukset.
Kroatiassa, lähellä Slovenian rajaa on melko vaatimaton tippukiviluola (en nyt muista nimeä, enkä viitsi etsiä (laiskuri)), varsinkin, jos sitä vertaa Postoijnan vastaavaan, joka on ehkä sopivan matkan päässä Slovenian puolella.
FKK -kulttuuri on sielläpäin jo Jugoslavian (jugo - etelä, ja sitten slaavi..!) aikaan kehittynyttä ja ilmeisen asiallista, ainakin omat kokemukset ovat joka kerta olleet hyvät. Ai niin, FKK, nakuranta.
Italia on kovin lähellä Rovinjia, jota se on useampaakin otteeseen hallinnut. Kaupungin turistikohtelussa, kulttuurissa ja arkkitehtuurissa voi olla niiltä ajoilta vaikutteita.
Olisko tossa aluksi. Lisää voi löytyä "etsi keskusteluista" lootaan kirjoitettujen sanojen ja nimien avulla. Perinteisesti olen kehottanut tutkimaan karttoja ja vaikkapa kooklettimen ilmakuvia. Ainakin itse olen löytänyt mielenkiintoisia detaleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931769
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4851349- 881183
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.471110- 721108
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861093- 93927
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt9771- 65705
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176701