lukion venyttäminen

apiapiapi

Vietin Saksassa kolme kuukautta, kyseessä vaihto. Opon mielipide oli että en lähtis venyttämään yli kolmeen vuoteen, vaikka olin ollut poissa koulusta melkein 2 jaksoa ja ykkösvuonna tuli 31 kurssia suoritettua... Oon nyt kakkonen, nyt keväällä tulee vastaan kurssivalinnat, yo-kirjotuksiin ilmoittautumiset yms. Jos en saa enempää aikaa, en saa esim kemian kursseja kasaan (niitä niin harvaan kurssitarjottimella). Saako opinto-ohjaaja päättää oppilaan puolesta venyttääkö koulunkäyntiä vai ei, kun on kuitenkin hyvä syy kyseessä? Tokan vuoden jälkeen näillä näkymin 62 kurssia.

7

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykymeininkiiii

      Kävin Lukiota. Tössäs pakkoruotsiin. Menin töihin. Nyt ne itkee kun ei ole koulutusta. x) Eikö saatana mikään kelpaa???? HAHA x)

      • apiapiapi

        ei tyssää mulla ku tvåspråkig :))


    • justiins

      Sinä saat vaikka keskeyttää lukion, jos siltä tuntuu. Ei opo sitä päätä. Opo saa tehdä ja hänen pitääkin tehdä ehdotuksia, mutta ei hän sinun puolestasi päätöksiä tee.

      Voi olla ihan hyvä kohdallasi valmistua syksyllä 2019. Sinä sen päätät, mutta puhu asiasta myös vanhempiesi kanssa.

    • näio

      Lukiota saa käydä neljä vuotta ja siihen ei tarvita edes mitään syytä.

      • Apiapiapi

        Ilmeisesti nykyään pitää koska "vie liikaa resursseja"


    • BasistiSaaParhaatTypyt

      Elä kuuntele opoja, osta bassokitara ja kasvata takatukka!

    • teekutenhaluat

      Vaikka kävisit lukiota 4 vuotta, ei se lisää kurssien määrää. Kun on vähintään ne 75 kurssia suoritettu, voi osallistua yo-tutkintoon. Outoa puhua venyttämisestä, kun on 2-4 vuotta aikaa suorittaa. Ennen vanhaan jätettiin luokalle mutta ei nykyisin enää. Kukin omien päätösten mukaan. Eikä siitä tarvitse vanhemmille muuta kuin kertoa. Kuitenkin monilla vanhemmilla ei mene kuin hermot, kun jäät kotiin etkä menekään lukioon joka päivä. Nämä vanhemmat eivät ole ottaneet selvää uusista säännöistä, jotka astuivat voimaan 2010.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      293
      46052
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11514
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      243
      11099
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      44
      9898
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8729
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      295
      6803
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3867
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3379
    Aihe