Miten kuvapinta puhtaaksi?

kuviot-kuvapinnassa

Minulla on suhteellisen vanha 22 tuuman LG-näyttö tietokoneessani. Näyttö on toiminut hyvin, joten en ole aikonut sitä vielä vaihtaa. Nyt kuitenkin voi olla vaihtoon tarvetta, sillä sukulaisten lapset olivat piirrelleet kuulakärkikynällä näyttöruudulle kuvioita, joita en saa poistettua. Kuvan vaaleissa kohdissa nämä lasten tekemät kuvat näkyvät selvästi ja tietysti häiritsevät paljon.

Tietääkö joku, miten saan näyttöruudun turvallisesti puhdistettua? Miten vahvalla liuottimella voisi kokeilla kuvien poistamista, ettei kuvapinta vain vaurioituisi? Saako kuulakärkikynän mustetta kuvapinnasta pois millään konstilla vai meneekö näyttö nyt todella vaihtoon?

2

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse kokeilisin isopropanolilla. Isopropanoli ei pilaa arkaa pinnoitetta tai muoviosia, mutta on varsin tehokas liuotin juuri musteille, väriaineille ja vastaaville.

      Hiukan isopropanolia mikrokuituliinaan ja sillä varovasti hangaten musteet pois. Mikrokuituliinan oma karkeus auttaa mekaanisesti puhdistuksessa, mutta ei tuhoa pinnoitteita.

      Valitettavasti kova kuulakärkikynä saattaa jättää myös syviäkin uria pehmeähkön näytön pintaan, joten jää nähtäväksi, miten hyvin puhdistus onnistuu.

      • sacfsac

        Minä taas hakisin esim. Biltemasta 1L pullon punaista etanolia, sillä lähtee kaikenlaiset tahrat turvallisesti myös muovipinnoilta.

        http://www.biltema.fi/fi/vapaa-aika/retkeily/kaasukeitin/punainen-etanoli-2000021819/

        "Valitettavasti kova kuulakärkikynä saattaa jättää myös syviäkin uria pehmeähkön näytön pintaan, joten jää nähtäväksi, miten hyvin puhdistus onnistuu."

        Tässä tapauksessa asian korjaaminen menisi jo vaativaksi. jos naarmut on hyvin lieviä, niin niitä voisi koittaa hinkata myös tärpätillä kostutelulla pehmeällä liinalla, tärpätin mäntyöljy/hartsi voi lieviä naarmuja hieman peittää ja tasoittaa, kovin paljoa ei voi silti voimaa käyttää (LCD näytöt).

        Esim. tinneriä tai asetonia ei kannata missään nimessä käyttää, ne sulattaa muovipinnat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      3
      7314
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5385
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      198
      5059
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      65
      4127
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3531
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3038
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      12
      2763
    8. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      32
      2439
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      274
      2048
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1521
    Aihe