Slangisana "Fiude"

Mistä tulee

Moottorilehdessä oli juttu Helsingin automuseon kustantamasta Fiude-kirjasta.Fiude on kuulemma stadin slangia ja tarkoittaa yksinkertaisesti autoa,lähinnä henkilöautoa.Minulle Fiude on ollut vain yksi Fiatin lempinimistä,mutta kysymys kuuluu:Onko Fiude-slangisana Fiatista peräisin? Eli onko isojen Fiatien menestys Suomessa lähinnä 1920-ja-30-luvuilla "poikinut" tuon sanan.Tulihan isot Fiatit mm. Fiat 505,Fiat Tipo 6 ja Fiat 15 Ter tutuiksi Suomessa malleina,joilla Suomen armeija mobilisoitiin.Samoin tasavallan presidentin kanslia oli silloin ehkä kuuluisin Fiat-asiakas,kun presidentin virka-autona oli Fiat.(ainakin Relanderilla oli Fiat)
Eli tuleeko "Fiude" Fiatista ?

12

3257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • man-legally

      taitteista.luulisin että 1960 ja 1970luvuilta..

      • man-legally

        en tiedä..


      • Jalpe

        man-legally! Se on tärkeä tieto että et tiedä!


    • Voipa fiude

      Vanha sananlasku jo tämä. Voihan viude, voipa fiude. Ei ole mitään yhtäläisyyttä viiattiin, on vain vanha sanontatapa.

    • Pundis

      http://koti.mbnet.fi/joyhan/B3.html:
      FIUDE
      auto
      Ensimmäiset autot ilmaantuivat Helsinkiin 1900-luvun vaihteessa. Vanhimpia, jo 1910-luvulla käytössä olleita nimityksiä olivat autsika, auttika, auttiska; biliga, bilika; fiude, fiudo, fiudu, fiutsika, fiuttika, fiuttiska. Näistä sitkeimpiä ovat olleet fiude ja viime vuosikymmeninä uuteen suosioon noussut biliga.
      Dorga bisse ja fiudu! sanottiin jo 1920-luvulla vauhtihurjastelijasta. Vauhti oli mielessä myös 1950-luvun nuorilla miehillä: Mä pyydän fiudee illaks, läheks vähä kaahaa? Joskus matka päättyi kuitenkin kesken: Kundit suhas fiudella päin puuta.
      Vielä 1920-luvun alkupuolella liikenne oli hiljaista: Joku vossikka meni silloin tällön ja ani harvoin näki fiuden, kirjoittaa Kaarlo Stenvall lapsuusvuosistaan Vallilassa. Sotien jälkeen autot alkoivat yleistyä, mutta lausahdus faija toi mut fiudella skoleen sisälsi hivenen ylpeyttäkin. 1970-luvulla lukiolaiset kyselivät toisiltaan: Onks sil oma fiude vai londaaks se faijansa? Mutta kaikilla ei autoa vieläkään ole: Oispa mullakin oma fiude millä mä kuljettaisin kimmoja himaan! Fiude, fiudo, fiutsika ym. -muodot ovat syntyneet fiikon-kielen välityksellä: autsika-fiikon - fiutsika-aakon. Ruotsinkielisten käyttämä fiikon-kieli vastaa meidän kontinkieltämme.

    • Fiat 1. eurooppalaisista

      1920-luvulla maamme autokanta oli hyvin amerikkalaispitoinen,valtamerkkinä Ford,muita mm.
      Chevrolet,Chrysler,Buic.Eurooppalaisista Fiat oli
      selvä ykkönen,mm.1928 Fiatin osuus eurooppalai-
      siata autoista oli autokannasta yli 39 %.Mm.
      Opeleita,Renaulteja,Mersuja,Peugeoteja ei
      yhteensäkään ollut edes yhtä kolmasosaa Fiatien
      lukumäärästä.Fiatit olivat samassa kokoluokassa
      amerikkalaisten kanssa,mutta selvästi edustavampia
      Fiat-malleja luonnehti tuolloin sanonta:"Se
      hienompi Ford" Eli kyllä Fiat tuolloin oli eräs
      tunnetuimmista automerkeistä,eihän esim. VW:tä ja
      japanilaisia ollut vielä olemassakaan....

      • Jalpe

        Ai ei ollut VW siis VW on tehty v.1937 lähtien.Ensimmäinen kupla pari vuotta myöhemmin,sitten sota muutti suunnitelmia.


      • Fiatsince1899
        Jalpe kirjoitti:

        Ai ei ollut VW siis VW on tehty v.1937 lähtien.Ensimmäinen kupla pari vuotta myöhemmin,sitten sota muutti suunnitelmia.

        Niin mutta edellisessä viestissä puhuttiin 1920 -luvun Fiateista. Eli ei ollut VW:ta silloin. Ensimmäinen Fiat valmistui 1899.


    • Kaivarilainen

      Fiude on siis wanhaa stadin slangia jo 1900-luvun alusta eli Nikolajeffin autopalatsin ajoilta ja tarkoittaa autoa, Fiiu puolestaan Fiatia. isoisäni oli pikkupoikana katselemassa siinä nykyisellä Paasikivenaukiolla, kun Nikolajeff esitteli Fiudeja, joiden joukossa oli yksi Fiiukin.

      Juntit ja junantuomat kutsuvat Fiatia Fiiuksi.

      • Kaivarilainen

        .... siis fiudeksi .....


      • Anonyymi

        ”Fiude” on auto noin yleensä.
        ”Fiiu” on FIAT merkkininen auto
        Näin ainakin oli 60 vuotta sitten.


    • Anonyymi

      VW TULI VISSIIN VASTA 1930-LUVULLA.. FIAT JO 1800-1900 L TAITTEESSA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3909
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1134
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe