Miksi Paavo Väyrysestä täytyy vääntää pilakuva presidentinvaalijuttuun.
Juttu on muutenkin pelkkää asiatonta naljailua.
"Henkilökuvassa Paavo Väyrynen: Minusta piti tulla Suomen presidentti
Paavo Väyrynen pyrkii jälleen Suomen presidentiksi. Pitkän uran aikana sillat ovat palaneet moneen suuntaan. Tie presidenttiehdokkaaksi oli tällä kertaa poikkeuksellisen kivinen."
Olisiko syynä se, että Väyrynen vastustaa YLEn salarakasta Natoa.
Kaikkeen sitä verorahoja kerätään.
Juttu on muutenkin pelkkää asiatonta naljailua.
"Henkilökuvassa Paavo Väyrynen: Minusta piti tulla Suomen presidentti
Paavo Väyrynen pyrkii jälleen Suomen presidentiksi. Pitkän uran aikana sillat ovat palaneet moneen suuntaan. Tie presidenttiehdokkaaksi oli tällä kertaa poikkeuksellisen kivinen."
Olisiko syynä se, että Väyrynen vastustaa YLEn salarakasta Natoa.
Kaikkeen sitä verorahoja kerätään.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yle pilkkaa kaikkia muita edokkaita,,paitsi Niinistöä.
Yle ja suomalainen media on rähmällään tähän suuntaan.
No tossa sä oot kyllä niin oikeassa.
Oisko rahan mahti mukana???.
Onhan se selvää , että "sen lauluja laulat, kenen leipää syöt" kun valtamedia on valtaeliitin omistuksessa / talutusnuorassa, niin koko koneisto on valjastettu pönkittämään myös oman miehensä poliittista valintaa.. Katselin tässä TV:n aamuohjelmaa, kun esitettiin suoraan lähes herjaavaa tekstiä Paavosta. Rahahan suosion ratkaisee, sillä mielikuvamarkkinoinnilla on taivaallinen voima ja näkeehän sen jo ehdokkaiden tuista ja vaalibudjeteista. ( kukahan kustantaa)
Käytännössä kansa pidetään tietämättömänä todellisista päätöksistä sekä niiden vaikutuksista vaikenemalla, uutisoimalla puolitotuuksia, värittämällä / painottamalla eli ryhmänsä etuja ajavaksi,jne.
Pelättiinköhän Paavon suosiota kun vähättelemällä yritettiin luoda mielikuvaa epäluotettavuudesta.
Emmehän ole talutusnuorassa, vaan äänestämmehän hän valtaeliitin mielikuvamarkkinoinnista huolimatta Älykkään ja rehellisen Väyrysen pressaksi.
Yle on omasta mielestään totuusmediaa, joka on aina oikeassa eikä koskaan yritä vaikuttaa mielipiteisiin.
Paavo kuuluu niihin harvoihin, jotka osaavat vakavalla naamalla puhua omaa totuuttaan. Presidenttiainesta löytyy. Putin, Trump ja Lavrov ovat samanlaisia.
Eikö toimittajan tarvitse noudattaa hyvää tapaa haastatellessaan kutsumiaan henkilöitä?
Vai tapahtuuko piruilu valikoiden. Väyrynen, vanhana konkarina, otti kylläkin niskalenkin eilisesta haastattelijasta.
Toimittajat ottavat hyökkäävän asenteen kokeneita ehdokkaita mm.Väyrystä,Vanhasta jne kohtaan,koska tietävät olevansa heikoilla heidän kanssaan.
Niinistöltä vain kysellään lempeästi mielipiteitä keskusteluissa.
YLE:llä toimittajan tuoli heiluu helposti jos kakolaisia arvostelee-Kivinen hoitaa potkut.
Eikä hän muuta osaakkaan hoitaa. Jäsenkirjavirkamies henkeen ja vereen.
Niinistöstä voisi piirtää kuvan,jossa Niinistön vartalo ja Lennun pää.
Väyrynen on ollut nuornamiesnä toimittajana Ylellä. Ammattimies. Ja sen huomaa! Osaa käsitellä nykytoimittelijoita fifty-sixty.
Nyt alkais jo media riittää Niinistön hyssyttely.
Yle saa valtavat mediatuet. Siksi se on puolueellinen media kuten mtv3 ja yleensäkin suomenmediat ovat pitkälti epäuskottavia. Kuuntelijalla pitää olla kyky erottaa mitä media milloinkin suoltaa koska toimittajatkin ovat tvallisia kuolevaisia ja mölyttävät mitä milloinkin päälliköt käskevät. Jopa toimittajien omasta päästään tulee naurettavia höpö asioita.Yle ja yleensäki suomen mediassa käytetään paljon ohjelma aikaa sotateknollisiin ja sotaaiheisiin lähetyksiin. Tietysti se on myös tarkoitupeäistä jolla haetaa sotaliittoon suomea ja pelottelemalla media luo kuuljoille että sota on jo ovella tai ainakin huomenna syttyy. hyi mediaa kun pientä hyvä uskoista sinisilmäkansaa pelottelee. hyihyihyi.
Kenkuttaa mediaa ja päättäjiä vieläkin kun ei saatu Karjalaa takaisin kun sotakiimassa vuosia jo ovat löpisseet.
Ylen radion lähettämä ohjelma Ajantasa käsittelee etupäässä pääkaupunki seudun asioita eikä näin ollen kuulu valtakunnalisiin aiheisiin.
On enämpi paikkakuntalaisille suunnattu lähetys jota tuputetaan väkisten valtkunnan verkkoon. Onko aivan pakko.
Ei ole pakko. Sulje toosasi.