Kaksi vuotta vanha Asus-läppärini, jossa on Windows 10, sammui satunnaisesti, kun suljin sen kannen. Sen olisi pitänyt siirtyä lepotilaan, ja näin useimmiten tapahtuikin. Lisäksi langaton nettiyhteys katkesi noin kerran kuussa ilman näkyvää syytä. Wndowsin korjausdiagnostiikka ilmoitti korjanneensa joskus verkkoyhteyden, joskus jotakin muuta. Aina se kuitenkin kysyi, että tiesinkö koneella olevan kesken jääneitä päivityksiä ja ehdotti niiden viimeistelyn käyntiin panemista. Noin 20 kertaa klikkasin päivitysten viimeistelyn käyntiin. Jostakin syystä niitä ei kuitenkaan koskaan viimeistelty. Kerran viankorjaus palautti minulta kysymättä Windowsin kolme kuukautta vanhempaan tilaan.
Lopulta kyllästyin ja asensin Windowsin uudestaan Windows Defenderistä löytyvästä valikosta. Ihan uteliaisuuttani kokeilin asennuksen jälkeen vianetsintää, ja kappas vaan, koneellani on näemmä yhä viimeistelemättömiä päivityksiä! Aikaisemmin ilmenneet pikku ongelmat ovat saattaneet kadota. En ole asiasta varma, koska aikaa on kulunut vasta kaksi päivää, ja häiriöt esiintyivät harvoin.
Miten Windowsin päivitykset saa viimeisteltyä?
Viimeistelemättömiä päivityksiä
2
149
Vastaukset
- WinUbMint
Paina siellä näytöllä olevasta virtanapista kone sammuksiin - kun seuraavan kerran käynnistät koneen, päivitykset viimeistellään. Jos näin ei tapahdu, jotain on solmussa.
- Minä_luovutan
"Paina siellä näytöllä olevasta virtanapista kone sammuksiin - kun seuraavan kerran käynnistät koneen, päivitykset viimeistellään."
Olen sammuttanut koneen joka päivä yli kahden vuoden ajan. Vian etsintä Windows Updatesta ilmoittaa aina asiaa tarkastaessani: Tiesitkö, että koneellasi on viimeistelemättömiä päivityksiä? Ota päivitysten viimeistelu käyttöön napauttamalla...
Olen aina "ottanut päivitysten viimeistelyn" käyttöön suositellulla tavalla. Joko ilmoitus viimeistelemättömistä päivityksistä on väärä, tai Windows ei jostakin syystä viimeistele päivityksiä koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823