Saksassa ei kikystä keskustella

Persulinsrömmi

Suomessa on kilpailukykysopimuksen nimissä lisätty 37,5-tuntista työviikkoa tekevien työntekijöiden työaikaa. Saksassa sen sijaan metallialan ammattiliitto aloitti tänään lakon 28-tuntisen työviikon puolesta.
Saksassa tärkein metallialan ammattiliitto aloitti tänään laajan lakon, jossa vaaditaan palkankorotusta ja mahdollisuutta tehdä väliaikaisesti 28 tunnin työviikkoa.

Mahdollisuus lyhyempään työviikkoon halutaan, jotta työtä ja muuta elämää olisi helpompi sovittaa yhteen. Lakkoihin odotetaan osallistuvan tämän viikon aikana jopa 700 000 ihmistä.

Maanantaina lakko kohdistui 80 yritykseen, muun muassa autonvalmistaja Volkswageniin ja Porscheen. Tiistaina kohteena on yli 140 yritystä.

Jos kiistaan ei saada sopua, ammattiliitto IG Metall kertoo olevansa valmis jatkamaan työtaistelutoimia. Liitto ei ole järjestänyt vuoden 2003 jälkeen lakkoa, joka kattaisi koko maan ja jolle ei ole ilmoitettu tarkkaa päättymispäivää.

IG Metall on Euroopan suurin ammattiliitto. Sillä on yhteensä 2,3 miljoonaa jäsentä.

5

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ArtoHallaaho

      Ammatillinen järjestäytyminen Suomessa


      Ammatillinen järjestäytyminen yleistyi 1990-luvun alkuvuosista, kun työllisyystilanne heikkeni. Naisilla muutos oli jopa kymmenen prosenttiyksikköä vuosien 1990 ja 1997 välillä, miehillä lisäys oli pienempi. 2000-luvulla muutokset ammatillisessa järjestäytymisessä ovat työolobarometrin mukaan olleet pieniä, vaikka taloustilanne on ollut viime vuosina heikko ja työttömyys on ollut kasvamaan päin. Taloudellista turvaa työttömyyden varalle on sen sijaan haettu aiempaa useammin pelkästä työttömyyskassan jäsenyydestä. Kuitenkin ammattiliittojen ja työttömyyskassojen jäsenten yhteenlaskettu osuus palkansaajista on ollut viime vuosina kasvussa. Vuonna 2016 palkansaajista noin 74 % kuului ammattiliittoon ja lisäksi noin 16 % kuului vain työttömyyskassaan.

      Palkansaajien joukossa naiset kuuluvat miehiä useammin ammattiliittoon kun taas miehet ovat naisia useammin pelkän työttömyyskassan jäseniä. Vuonna 2016 naisista itsensä työttömyyttä vastaan joko ammattiliiton tai erillisen työttömyyskassan kautta oli vakuuttanut 92 %, kun taas miehistä osuus oli 88 %.
      http://findikaattori.fi/fi/36

    • Pallikat

      Kiky oli huijaus,jolla saatiin tyhmät hyväksymään sipilän narutus. Sillä ei ole mitään merkitystä työllisyyteen. Saatiinhan vaan pienistä palkoista nipistettyä osa pois. Kiitos Petteri orpo ja Juha sipilä. Työministeri lindström on jo niin taukki,ettei edes viitsi ukkoa mainita. Oikeat selkään puukottajat nämä meidän ministerit.

    • TyöOnMyrkkyäMonelle

      Miten on mahdollista että samaan aikaan on suuri määrä sekä työttömiä, että avoimia työpaikkoja. Jopa samoilta aloilta. Syynä on se että viime vuosikymmeninä sosiaaliturvasta on luotu todellinen vaihtoehto palkkatulolle. Voit siis itse valita, elätkö pysyvästi työnteolla vai sosiaaliturvalla.

      Nyt kun hallitus purkaa järjetöntä työnteon vaihtoehtoa, sosiaaliturvaa niin parku on melkoinen. Työttömyysturvan varassa pitkään eläneet ovat todella haluttomia muutokseen joka johtaisi siihen että toimeentulo täytyy hankkia työnteolla.

    • Lutkana

      You tube janne kotkassa ...kAtsokaa video janne kotkassa

      • eikannatakatsoa

        Aivan turha katsoa. Tylsempiä videoita en ole nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      89
      4484
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3870
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3220
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2892
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2412
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2116
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      16
      1791
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1725
    Aihe