Suomessa on kilpailukykysopimuksen nimissä lisätty 37,5-tuntista työviikkoa tekevien työntekijöiden työaikaa. Saksassa sen sijaan metallialan ammattiliitto aloitti tänään lakon 28-tuntisen työviikon puolesta.
Saksassa tärkein metallialan ammattiliitto aloitti tänään laajan lakon, jossa vaaditaan palkankorotusta ja mahdollisuutta tehdä väliaikaisesti 28 tunnin työviikkoa.
Mahdollisuus lyhyempään työviikkoon halutaan, jotta työtä ja muuta elämää olisi helpompi sovittaa yhteen. Lakkoihin odotetaan osallistuvan tämän viikon aikana jopa 700 000 ihmistä.
Maanantaina lakko kohdistui 80 yritykseen, muun muassa autonvalmistaja Volkswageniin ja Porscheen. Tiistaina kohteena on yli 140 yritystä.
Jos kiistaan ei saada sopua, ammattiliitto IG Metall kertoo olevansa valmis jatkamaan työtaistelutoimia. Liitto ei ole järjestänyt vuoden 2003 jälkeen lakkoa, joka kattaisi koko maan ja jolle ei ole ilmoitettu tarkkaa päättymispäivää.
IG Metall on Euroopan suurin ammattiliitto. Sillä on yhteensä 2,3 miljoonaa jäsentä.
Saksassa ei kikystä keskustella
5
96
Vastaukset
- ArtoHallaaho
Ammatillinen järjestäytyminen Suomessa
Ammatillinen järjestäytyminen yleistyi 1990-luvun alkuvuosista, kun työllisyystilanne heikkeni. Naisilla muutos oli jopa kymmenen prosenttiyksikköä vuosien 1990 ja 1997 välillä, miehillä lisäys oli pienempi. 2000-luvulla muutokset ammatillisessa järjestäytymisessä ovat työolobarometrin mukaan olleet pieniä, vaikka taloustilanne on ollut viime vuosina heikko ja työttömyys on ollut kasvamaan päin. Taloudellista turvaa työttömyyden varalle on sen sijaan haettu aiempaa useammin pelkästä työttömyyskassan jäsenyydestä. Kuitenkin ammattiliittojen ja työttömyyskassojen jäsenten yhteenlaskettu osuus palkansaajista on ollut viime vuosina kasvussa. Vuonna 2016 palkansaajista noin 74 % kuului ammattiliittoon ja lisäksi noin 16 % kuului vain työttömyyskassaan.
Palkansaajien joukossa naiset kuuluvat miehiä useammin ammattiliittoon kun taas miehet ovat naisia useammin pelkän työttömyyskassan jäseniä. Vuonna 2016 naisista itsensä työttömyyttä vastaan joko ammattiliiton tai erillisen työttömyyskassan kautta oli vakuuttanut 92 %, kun taas miehistä osuus oli 88 %.
http://findikaattori.fi/fi/36 - Pallikat
Kiky oli huijaus,jolla saatiin tyhmät hyväksymään sipilän narutus. Sillä ei ole mitään merkitystä työllisyyteen. Saatiinhan vaan pienistä palkoista nipistettyä osa pois. Kiitos Petteri orpo ja Juha sipilä. Työministeri lindström on jo niin taukki,ettei edes viitsi ukkoa mainita. Oikeat selkään puukottajat nämä meidän ministerit.
- TyöOnMyrkkyäMonelle
Miten on mahdollista että samaan aikaan on suuri määrä sekä työttömiä, että avoimia työpaikkoja. Jopa samoilta aloilta. Syynä on se että viime vuosikymmeninä sosiaaliturvasta on luotu todellinen vaihtoehto palkkatulolle. Voit siis itse valita, elätkö pysyvästi työnteolla vai sosiaaliturvalla.
Nyt kun hallitus purkaa järjetöntä työnteon vaihtoehtoa, sosiaaliturvaa niin parku on melkoinen. Työttömyysturvan varassa pitkään eläneet ovat todella haluttomia muutokseen joka johtaisi siihen että toimeentulo täytyy hankkia työnteolla. - Lutkana
You tube janne kotkassa ...kAtsokaa video janne kotkassa
- eikannatakatsoa
Aivan turha katsoa. Tylsempiä videoita en ole nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823