Kannattaako paikan vaihto?

Miksu_2

Vähän kaksijakoinen olo siitä, vaihtaisi jo työpaikkaa vai ei. Olen ollut nykyisessä paikassa nyt 5 vuotta ja luvassa olisi ylennysmahdollisuus keväällä. Palkan suhteen kannattaisi jäädä ja työtkin on ollut ihan mielenkiintoisia. Jumalaton kiire vaan koko ajan, mutta niin varmaan on useammassa paikassa.
Toisaalta kiinnostaisi myös vaihtaa työpaikkaa ja astua ns. nykyisen mukavuusalueen ulkopuolelle. Varmasti oppisin enemmän uutta kun jäämällä nykyiseen työhön. Vaihto myöhemmin olisi varmasti paljon vaikeampaa.
Minkälaisia kokemuksia teillä on ja mitä suosittelette?

13

305

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajoo.paska

      Vaihda alaa.

      • eerer

        Edellinen kirjoittaja ei kertonut, millä alalla hän on eikä sitä voi tekstistä arvata, miksi siis kehoitat vaihtamaan alaa?


      • nussi.pulua.paska
        eerer kirjoitti:

        Edellinen kirjoittaja ei kertonut, millä alalla hän on eikä sitä voi tekstistä arvata, miksi siis kehoitat vaihtamaan alaa?

        Koska voin tehdä niin, typerä perseenimijä.


      • lääkkeet.lopussa
        nussi.pulua.paska kirjoitti:

        Koska voin tehdä niin, typerä perseenimijä.

        täällä liikkuu taas tämä perseenimijä kommentoija. Älkää noteeratko tuota henkilö lainkaan.


    • Nopanheittoa

      Normaalilla alalla kannattaisi jäädä sinne nykyiseen ja edetä uralla. IT-alalla kannattaa vaihdella paikkoja, ettei osaaminen polarisoidu samalla.
      Yhtä kaikki, yt:t iskee ajan kanssa yhtä varmasti kuin rastas kastemadon kimppuun märällä asfaltilla.

    • viinamaenpossu

      kande aina vaihtaa vaan. Bongasin LI:stä oheisen rekrykonsultin postauksen:

      "Onni potkaisee yrityksiä joilla on ongelmia Azuren tai API-hallinnan kanssa, sillä meillä vapautui juuri kaksi legendaa ratkaisemaan ongelmasi!

      15 kokemusvuosia, full-stack tausta, kokonaisarkkitehtuuri osaamista ja nämä kaksi ratkaisevat kyllä kaikki mahdolliset ongelmat"

      • kekrkfndnekdkk

        Noita reliikkejä on 13 tusinassa tarjolla.


      • AknePop34
        kekrkfndnekdkk kirjoitti:

        Noita reliikkejä on 13 tusinassa tarjolla.

        Joo, mutta osaako datanomi alipalkattu finninaama muka enemmän kuin yliopiston käynyt oikeita töitä tehnyt "reliikki", tuskinpa vaan!


      • Merk0n0000mi

        Ei se osaa, mutta kun se palkkaava manageri joka on irtaantunut todellisuudesta tai ei ole koskaan mitään softan kehityksen päälle ymmärtänytkään, luulee niin, että se finninaama on jotenkin automaattisesti ylivoimainen vaihtoehto.

        Väärin kohdistunut rekrytointi ei johdu osaamisen puutteesta softan kehittäjällä, vaan osaamisen puute on palkkaavalla managerilla, joka on ylennyt asemaansa suoraan kauppiksesta tai peräti kauppakoulusta merkonomin hatulla varustettuna. Taitamaton rekrytointi johtaa tällaiseen tilanteeseen.


    • c863318e

      Mikä ihmeen "ylennys" ? Pääset manageriksi kilpailemaan JS-koodarien kanssa turhimman ihmisen tittelistä?

    • c863318e

      Mikä ihmeen "ylennys" ? Pääset manageriksi kilpailemaan JS-koodarien kanssa turhimman ihmisen tittelistä?

      • Anonyymi

        Hyvä kysymys?


    • Anonyymi

      välillä pitääkin vaihtaa firmaa ja duunia ettei täysin kangistu kaavoihinsa. Ei vain sen uuden oppimisen takia. Uusi työmatka ja uudet naamat. Esimieheksi jos kuitenkin haluaa niin se juttu on siinä että osaako muuttaa alaistensa työelämää paremmaksi. Jos siihen ei itsellä ole kykyjä niin parempi jättää esimieshaaveet unholaan. Tyhjäpääpomoja on aivan liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      86
      1383
    2. 72
      1204
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      80
      1080
    4. 95
      899
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      874
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      800
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      79
      717
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      703
    10. 44
      632
    Aihe