Uusi majoitusvero Kreikassa

stayover-tax

Kreikan viranomaiset perivät 1.1.2018 alkaen matkailijoilta veron hotelliyöpymisestä. Veron suuruus vaihtelee paikallisen hotelliluokituksen ja matkan pituuden mukaan. Vero maksetaan suoraan hotellille sisäänkirjautumisen yhteydessä joko käteisellä tai kortilla. (Ei sisälly yleensä matkapaketin hintaan). Vero ei ole suuren suuri, mutta voi olla yllätys monille.

6

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopioitu_Espanjasta

      Samanlainen vero on ollut käytössä Mallorcalla ja ilmeisesti muillakin Baleaarien saarilla jo jonkin aikaa. Ei ole tainnut pahemmin vähentää matkailua. Itsekin maksoin tuon veron viime kesänä, mutta en muista summaa.

    • veroaveronpäälle

      Lisää kuitenkin esim. kolmen viikon matkoilla helposti yhden vuorokauden ylimääräistä huonemaksua. Saarillahan tuli jo aiemmin ylimääräinen vero, mutta ei ilmeisesti vaikuttanut mantere/saaret välisiin hintoihin.

    • rahatveroon

      Varminta ottaa heti turisteilta veroja. Useat ravintolat ja baarit eivät ole vielä alkaneet maksamaan verojaan. Maksavat vain silmänlumeeksi hiukan.

      • kaikkunnossa

        Viranomaiset vai hotelli perii? Kysymys herää kuka tilittää ja mitä?


    • veroturistit

      Sama vero on jo käytössä myös Italiassa ja vaihtelee runsaasti sekä tähtiluokituksen että hotellin omistajien ahneuden mukaan eli huippukohteissa kalliimpi.

      Mites tuo Kreikan vero onko siinä jokin aikaraja? että jos on Kreikassa lomalla 2 viikkoa peritäänkö se turistivero 2 viikolta vaiko 1 viikolta? tämä kiinnostaisi tietää.

      • perässätullaan

        Jokaisesta hotelliyöpymisestä. Eli jos yövyt hotellissa 14 yötä, maksu on 14xjotain, viikon matkalla 7xjotain.
        Ensimmäisen kerran törmäsin kyseiseen veroon jo vuonna 2014 Kroatissa, oli viideltä yöltä noin 10 euroa
        Suomessakin muistaakseni Lappeenranta on suunnitellut samanlaista veroa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe