Ostaa tukun osakkeita ja unohtaa.
Mitä mieltä tämmöisestä sijoittamisesta?
Haittaako jos ostaa osakkeita ja pitää ne?
14
1245
Vastaukset
- shgdsfgdhd
Ninkö että ostaa osakkeita eikä sitten myy heti pois?
- sgdhgfdh
Nykyään pitää ostaa ja myydä joka päivä. Ajat muuttuneet. Kansanhuvia kuin lottokin.
- Kilöhaili
Naurettavaa touhua. Kaupustelijat ovat konnia. Likaista sanottaisiinko perverssiä kilpakusetusta kaikki muukin bisnes missä ihmiset sähläävät omien etujensa kanssa. Menkööt vittuun Suomesta.
- E220_CDI
No just siks mää yritänki olla myymättä mitään, ostan vaan koko ajan lisää!
Ei se aina onnistu, myyntitoimeksianto tulee tehdyksi suunnilleen joka vuosi, tai viimeistään joka toinen vuosi. - Voitto.Lopullinen
Yritystoiminnan tarkoituksena on tuottaa voittoa.
Voittoa tuottamattomat yritykset ovat ennen pitkää entisiä yrityksiä.
Ja Neuvostoliitto-nimisessä kokeilussa testattiin myös toisenlaista tapaa toimia; no ei toiminut.
Mikäli mielestäsi kaikki bisnes saisi sanojasi lainaten "mennä vittuun Suomesta", mitä tänne jäisi?
Toimimaton köyhtyvä ja näivettyvä yhteiskunta täynnä katkeria kitisijöitä kaikkien kynnelle kykenevien paettua maasta, pakolaisina, niinkuin järjettömyyksien riivaamista yhteiskunnista ihmiset pakenevat. Sosialismiin en haikailisi tällä vuosituhannella.
Itse aloitukseen liittyen, osta ja pidä -tyyppinen osakesijoittaminen toimii ihan hyvin.
Mutta sekin edellyttää sentään hiukan aktiivisuutta - vrt. esim. Stockmann, monien salkkujen kivijalka, mutta mites nyt suut pannaan... Pitääkö vaiko eikö pitää?
- Vakuusvaje
Ilmaisulla "ostaa ja unohtaa" yleensä tarkoitetaan pitkäaikaista omistamista, jossa kerran tehtyä ostopäätöstä ei jatkuvasti arvioida uudelleen. Osakkeiden todellinen unohtaminen voi tulla kalliiksi, kuten esimerkiksi Sammon eräät omistajat joutuivat viime vuonna huomaamaan, kun 20 vuodeksi unohdetut osakkeet mitätöitiin. Sitä ennen nämä unohtaneet olivat jo menettäneet osingot koko ajalta. Nyt ostettujen osakkeiden unohtaminen on vaikeampaa, kun omistus on yhtiön tiedossa, osingot tulevat automaattisesti tilille ja välittäjä vähintäänkin huomauttaa osakeanneistakin.
Pitkäaikainen omistaminen on ainakin minulle antanut parhaat tuotot. Jos aina ottaa voitot kotiin pieninä, se on kuin hakkaisi puut taimina. Silloin ei koskaan saa niitä satojen prosenttien voittoja, joista todella jää tuntuva hyöty itsellekin. En tosin itse "unohda" osakkeita vaan seuraan yhtiön toimintaa sitä tarkemmin, mitä suurempi määrä minulla on siinä rahaa kiinni. Ja hyvin menevään sijoitukseen laitan rahaa lisää.
Mutta jos sijoituspäätös osoittautuu virheeksi, huonot osakkeet on syytä myydä mahdollisimman pian. Nyt se on entistä helpompaa, kun tappiot voi vähentää muistakin pääomatuloista kuin voitoista.- osinko.happanee.3v
Ystävä menetti osinkoja unohdetusta puhelinosakkeesta.
Viime kesänä sai kolmelta viimeisimmäktä vuodelta.
Nyttemmin Arvopaperikeskus tilittää osingot käyttötililleen
- E220_CDI
Aloittaja kuulostaa miettivän omaa jo vuosia hyvällä menestyksellä käyttämääni strategiaa? Kokemuksesta ehdottaisin muutamaa pientä säätöä:
1. Älä vain osta "tukkua osakkeita", vaan selvitä ensiksi, millaisia yrityksiä tahdot omistaa. Valitse sen jälkeen yritykset, jotka täyttävät omat kriteerisi. Valitse niistä parhaat. Ja osta sitten niitä YRITYKSIÄ, joiden pitkäaikaiseksi omistajaksi tahdot.
2. sitten kun omistat niitä yrityksiä, vähin mitä voit tehdä on ostaa vuosittaisilla osingoilla lisää sellaisten yritysten osakkeita, jotka sopivat strategiaasi. Joko lisää samoja yrityksiä jotka screenasit jo kohdassa 1. tai muita yhtiöitä, jotka ovat nousseet täyttämään kohdan 1. valintakriteerin.
3. Älä pelkästään osta ja unohda, vaan seuraa myös ajoittain, vähintään kerran vuodessa, täyttävätkö valitsemasi yritykset yhä valintakriteerisi. Jos joku yritys ei enää täytä vaatimuksiasi, luovu siitä, ja jatka myynnistä saamiesi tulojen kanssa kohdasta 1. - Eioiskannattanu
Sielunsyöjä ehti ensin.
- ps1969
Osta ja unohda on ollut paras strategia viimeiset 50 vuotta. Osakkeiden kanssa vekslaaminen ei tuo lisätuottoa.
- trumpetix
Osta Wärtsilää ja unohda. Täytyy kuitenkin toimia ennen maaliskuun alkua, että saa ilmaiset osakkeet merkittyä. Edellisessä splitissä osakkeen hinta palasi entiselleen ennen joulua, joten nyt on helppo kolminkertaistaa rahansa alle vuodessa.
- palataan.asiaan.jouluna
Onnea ja menestystä kolminkertaistamisstrategiallesi.
- Hallaahon.äänestäjä
väliaikaisesti voi haitata koska New York romahti perjantaina
https://www.suomenuutiset.fi/veret-seisauttava-markkinaennuste-seuraavalle-12-kuukaudelle/#comment-281141
New York Times eilen 2.2. Työpaikkojen määrä kasvaa ja palkat nousevat, hyvä vuosi alkaa "Job and Wage Gains Deliver a Promising Start for the Year"
Heti romahti perjantaina. Trumpin taloushype ajoi seinään? Dow putosi 670 pistettä, pahin pudotus brexitin jälkeen. YKSIKÄÄN Dow:n (suur)firma ei noussut, kaikki laskivat. SP500 putosi yli 2 prosenttia, jos tämä jatkuu ensi viikolla, hyvästi Suomen talouskasvu. Syy, pitkä nousu ja palkat nousivat. PÖRSSI ROMAHTI viikossa 4 % sekä Dow että SP500
Yllä Reiska kirjoittaa: Maailmantaloudelle suuri romahdus voi olla takaisku, mutta osakesijoittajille se on parempaa aikaa kuin joulun jälkeinen alennusmyynti. Silloin nimittäin kannattaa ostaa laatuosakkeita halvalla ja paljon
Oikein. Mutta vaatii kestävyyttä odottaa tuottoja. Ja YLIVAALIEN ALHAISTA VEROPROSENTTIA, LAAJAA VEROPOHJAA, että voi ottaa riskiä, verokohtelu on saatava samalle viivalle, eli tavissijoittajille etuja kuin herlineille ja sipilöille, PS:LLE TÖITÄ TÄSSÄKIIN- euro.markka.vaikos.rupla
PS:lla ei ole talouspoliittisten ongelmien kanssa painimiseen riittänyt aikaa kun on pitänyt kyörätä muukalaisia."Taitoahan" kyllä lööppiotsikoista päätellen riittäisi...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819