Tukiaismaatalous saastuttaa vesistöt miljardien ympäristötukiaisista huolimatta:
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005517301.html
Eläinten rääkkäys ja kärsimys jatkuu mtk:n dominoiman maatalousministeriön lakiluonnoksen jälkeenkin:
https://www.hs.fi/paivanlehti/08012018/art-2000005516407.html
Tukiaismaatalous on saastuttavaa, vastuutonta ja kestämätöntä puuhastelua valtion varoilla. Valistunut kuluttaja hankkii laadukkaat ja eettiset elintarvikkeet muualta.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005517301.html
Eläinten rääkkäys ja kärsimys jatkuu mtk:n dominoiman maatalousministeriön lakiluonnoksen jälkeenkin:
https://www.hs.fi/paivanlehti/08012018/art-2000005516407.html
Tukiaismaatalous on saastuttavaa, vastuutonta ja kestämätöntä puuhastelua valtion varoilla. Valistunut kuluttaja hankkii laadukkaat ja eettiset elintarvikkeet muualta.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Aika jännää että HS jättää mainitsematta sen että Helsingin edustalla merivesi on kaikkein saastuneinta.
Nuo Hesarin linkit on ihan huuhaata.
Epäilen että maatalousvastaisuus on jokin uskonto!
MIKSI SANOISI KUN RANNASSA PIILEE YMPÄRISTÖRIKOS ????
HESAAN KULKEUTTUU ULKOMASAN LISÄKSI MYÖS KOTIMAISILTA PELLOILTA JOKA VUOSI 400 000 PELTO HEHTAARIN RAVINTEET JOTKA OVAT KASATTUNA 70 KILOMETRIN PÄÄHÄN MERESTÄ SIIS 40 VUODESSA16-20 MILJOONAN PELTOHEHTAARIN MUODOSSA RAVINTEITA JOTKA OVAT KULKEUTUNEET TUOTTEIDEN MUODOSSA PELLOLTA PÖYTÄÄN JOKA ON PASKOTTU PYTTYYN JA KASATTU MEREN RANNALLA
MUTTA MISSÄ OVAT NUO PUHDISTAMOLIETTEET OVATKO NE ENÄÄ RANNALLA VAI ONKO NE KÄYTETTY TEIDEN OJIEN PENKKOIHIN LASKEMAAN RAVINTEET SUORAAN OJAAN
JOS NÄIN ONKO TAPAHTUNUT YMPÄRISTÖN TUHOAMINEN
Maatalousvastaisuuden on pakko olla jokin sairas uskonto. Ei mikään muu selitä näitä älyttömyyksiä.
Maataloustukien puolustamisen on pakko olla jokin sairas uskonto. Ei mikään muu selitä näitä älyttömiä maataloustukia.
Yksinkertaiset mittaukset osoittavat tukiaismaatalous-uskonnon perättömäksi huu-haaksi.
Rökäletappiollisen tukiaismaatalouden tuotos on saaste ja inflaatio.
Itse asiassa sinä olet yksinkertainen.
Korvaukset on ja pysyy!
"Yksinkertaiset mittaukset osoittavat tukiaismaatalous-uskonnon perättömäksi huuhaaksi."
Jospa saisi linkkejä noihin mittauksiin.
Jopa tarkoitti sen lääkärin mittaamia tuloksia.
Lue aloituksen ensimmäinen linkki. Maatalouden saasta on siinä jopa graafein esitetty.
Tunkkaiseen maataloustuki-uskontoon tarvitaan reformi. Maataloususkonnon puhdistuksessa luovutaan harhaopeista, joiden mukaan rökäletappiot ja saastuttaminen olisivat työtä tai taloutta. Tällöin tunnustetaan, että ne ovat vahingon tekoa.
Maatalousreformissa luovutaan kommunistisesta suunnitelmataloudesta ja opetellaan oikean talouden aakkosia. Maatalouden harrastajia ohjataan kohti reaalitaloutta tukiaisten poistolla ja paljastamalla heille salaisuus, jonka mukaan tuotannon tulisi palvella asiakasta ja että yrittäminen merkitsee omilla varoilla yrittämistä ja yrittäjän riskiä. Syntisille kerrotaan, ettei oikeaa työtä tekevien veronmaksajien rahastaminen ole oikeaa taloutta nähnytkään. Heille kerrotaan, että on olemassa markkinatalous. Pimeydessä vaeltaneet saavat tietää, että luonnon saastuttaminen ja tuhoaminen on paha asia.
Maataloususkonnon temppeleistä poistetaan harhaoppiset irvikuvat: "oikeista hinnoista, huoltovarmuudesta ja koko maan asuttuna pitämisestä". Samalla seiniltä ja kaapeista poistetaan 15 000 erilaista tukiaispirujen tyyppiä.
Helsinki on ympäristörikos.
No mitä mieltä olet muuten muista yritystuista? Tuulivoimaa, UPMmää, varustamoja jne... Jos et ole ollut tietoinen niistä niin voit katsoa MOT ohjelman kenelle niitä tukia oikein maksetaan, eikö näidenkin pitäisi opetella oikean talouden aakkosia?
Loistava satiiri!
Oivaltavia kirjoituksia on mukava lukea yksinkertaista ajattelutapaa huokuvien räpiköintien sijaan.
TUET PITÄÄ POISTAA JA YRITTÄJIEN PITÄÄ OPPIA HINNOITTELEMAAN TUOTTEENSA OTTAKAAPA OPPIA KAUPPIAISTA
KATTELKAAPA MINKÄLAISTA ELÄMÄÄ LAPIN KAUPPIAS ELÄÄ TEKEEKÖ PALJON TYÖTÄ MASSINSA ETEEN
SIISPÄ MALLINNOS ASIASTA
Siis telakkateollisuuden, metsäteollisuuden, jne jne tuet pois? Tuulivoiman tuet pois, julkinen sektori yksityistetään, kela korvaukset pois = tukea lääkefirmoille ja lääkäri firmoille.
”AVAINASEMASSA Suomesta tulevan kuormituksen vähentämisessä on maatalous, jonka päästöjen hillitseminen on osoittautunut hankalaksi.
”Uusia poppakonsteja maatalouden kuormituksen vähentämiseksi ei ole, sillä meren toipuminen on hitaanlaista. Entisiä toimia jatketaan, ja uusia kokeillaan”, sanoo asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk).
Tiilikainen korostaa, että maataloudessa on vähennetty lannoittamista ja perustettu suojavyöhykkeitä. ”Ravinnepäästöt ovat myös vähentyneet.
Esimerkiksi Varsinais-Suomessa kokeiltava kipsin levitys pelloille voi toimia mereen laskevilla valuma-alueilla.
”Kipsinlevityskoe on mielenkiintoinen. Alustavat tulokset ovat lupaavia. Mereen laskevien jokien ravinnekuormaa on pystytty vähentämään, sillä kipsipelloilla maa ei ole ollut niin altis eroosiolle”, Tiilikainen sanoo.
Myös lannan käsittelyä on tehostettava. ”Meillä on paljon ravinteiden käytön tehostamiseen liittyvää koetoimintaa”, Tiilikainen sanoo.”
Nyt aloittaja kertoo meille ne poppakonstit joilla maatalouden kuormitusta voidaan vähentää ja vielä niin etätyö ne eivät aiheuta kuluja jotka siirrettäisiin tuotteen hintoihin jotka taas nostaisivat ruoan hintaa.
JOS+PUHDISTAMO+LIETE+ELI+KUIVATTU+IHMISPASKA+KAIKKINE+LÄÄKKEINEEN+MAALIJÄTÖKSINEEN+MIKROMUOVINEEN+ON+KÄYTETTY+VIHERRAKENTAMISEEN+JA+KUN+KUITENKIN+NIISSÄKIN+ON+2-4+KG+KASVEILLE+KÄYTTÖKELPOISTA+FOSFORIA
HUUHTOUTUU+OJAN+REUNASTA+OJAAN+JA+KULKEUTUU+SITÄ+MYÖDEN+VESISTÖÖN+
TÄHÄN+PASKAAN+ON+SITOUTUNUT+95%+FOSFORISTA+MIKÄ+TULEE+YHDYSKUNTAJÄTTEEN+MUKANA
MITEN+TÄMÄ+PÄÄSTÖOSUUS+MITATAAN+JA+EROTELLAAN+MAATALOUDEN+PÄÄSTÖISTÄ
KERROPPA+AIJÄÄÄ+TÄMÄ
"Tunkkaiseen maataloustuki-uskontoon tarvitaan reformi. Maataloususkonnon puhdistuksessa luovutaan harhaopeista, joiden mukaan rökäletappiot ja saastuttaminen olisivat työtä tai taloutta."
LIKAVESIÄ MUODOSTUU SIIS LISÄÄ KUNHAN ENSIT PESET SUUSI JA KORVASI...
VOIT SITTEN OSTAA NE PUHDISTAMOLTA TAKAISIN KAKKA PURKKIISI KASVIEN RAVINNOKSI VAI PASKANNATKO JO NYT SUORAAN KUKKARUUKKUUN
On n.7,6 mrd.ia asukasta. Moniko heistä ei syö maatalouden tuotteita ?
Tänäänhän on syntynyt n.260 000 ihmistä ja kuollut n.106 000 joten ruokittavien suiden määrähän melkoista vauhtia lisääntyy ja viljelyskelpoista maata on menetetty eroosion takia tänä vuonna n. 589 000 ha.
Joten maataloutta tarvittaan jatkossakin :)
http://www.worldometers.info/fi/
Maatalous saadaan loppumaan sillä yksinkertaisella toimenpiteellä, että ihmiset lopettavat ruuan syömisen.
HIENO HOMMA NÄYTÄ ESIMERKKIÄ NIIN ME MATKIMME