280/350/450

Heips! Olen vakavasti harkinnut w116-srjan Mersun hankintaa. Paria 280S/SE:tä onkin jo tullut kokeiltua. En kysy tätä sillä, että olisin hankkimassa vanhaa autoa mihinkään revitykseen, mutta kiinnostaa kuitenkin että miten nuo kasikoneiset eroavat käytännön suorituskyvyltään 280SE.stä? Esim automaattilaatikoilla varustetun 280SE:n kiihtyvyydeksi on useassa lähteessä ilmoitettu 11,5 s ja 350 ja 450-malleissa 11 ja 10,5 em. järjestyksessä. Onko joku testannut w116-mallia eri moottoreilla ja miten erot tuntuu käytännössä. Ja vielä.. Autojen tehothan vaihtelevat vuosimalleittain n. 10-20 hevosvoiman verran (esim. 280SE:ssä välillä 177-185 ja joissakin kasikoneissa selvästi enemmän. Teknisissä tiedoissa tämän ei ole kuitenkaan ilmoitettu vaikuttavan suoritusarvoihin? Luulisi, että parinkymmenen hepan ero vaikuttaisi jo jonkin verran myös mallien sisällä..
161013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Luuletko saavasi ne hepat kaluusi? Miksi muuten moisia rotiskoja harmiksesi havittelet? Usko, että saat upottaa korjaamolle sitten eräitäkin tuhansia euroja. Jos kuitenkin päätät ostaa, älä sano, ettei sinua varoitettu!

Äänestä
  • ...näitä molopäitä tänne oikein riittää...

    Äänestä

  • MB Forever kirjoitti:

    ...näitä molopäitä tänne oikein riittää...

    Kuten näet,pienikaluisia, isopäisiä on tullut päivässä runsaasti! Ja asiaakin: osta vehkeesi saksasta puhelimessa, ja tuota rekalla ja rukoile että on hyvä. Yleensä ovat parempia kuin sanovat. Sakuille vanhakin auto on pyhä lehmä, siitä ei sovi valehdella. Itse olen "molopäille tuonut muutaman, pettymyksiä ei ole tullut,ainakaan vielä.

    Äänestä

  • Tiedätkö, että on olemassa autoilijoita, jotka osaavat itse korjata autonsa ja säästää useita tuhansia euroja.

    Äänestä

  • jarski kirjoitti:

    Tiedätkö, että on olemassa autoilijoita, jotka osaavat itse korjata autonsa ja säästää useita tuhansia euroja.

    Minulla tosiaankin oli vanha saksasta tilattu slc, jota en yrittänytkään korjata. Auto oli näet aivan kammottava ajettava, eikä mitään näkyvää vikaa äkkiseltään löytänyt kukaan muukaan.Innostus moiseen tuli nuoruuden 250 coupe-mallista. Siitä tosin hajosi nokka-akseli 20 tuhannen välein, ja koko mylly 115 000 km kohdalla. Ajoltaan se oli ok. mutta ovat nämä uudet autot merkistä riippumatta niin hyviä, että nostalgia-autot eivät enää jaksa millään kiinnostaa? Jokainenhan saa ostaa mitä haluaa, mutta joskus ehkä kannattaisi nukkua yön yli.

    Äänestä

  • Petetty? kirjoitti:

    Minulla tosiaankin oli vanha saksasta tilattu slc, jota en yrittänytkään korjata. Auto oli näet aivan kammottava ajettava, eikä mitään näkyvää vikaa äkkiseltään löytänyt kukaan muukaan.Innostus moiseen tuli nuoruuden 250 coupe-mallista. Siitä tosin hajosi nokka-akseli 20 tuhannen välein, ja koko mylly 115 000 km kohdalla. Ajoltaan se oli ok. mutta ovat nämä uudet autot merkistä riippumatta niin hyviä, että nostalgia-autot eivät enää jaksa millään kiinnostaa? Jokainenhan saa ostaa mitä haluaa, mutta joskus ehkä kannattaisi nukkua yön yli.

    Eittei slc:täsi vaan olis joskus karautettu johonkin ja olisi koko auto kierossa. Yhtään yötä ei ole tarvinnut valvoa auton takia. Entäs jos ei ole varaa uuteen autoon, jonka arvo putoaa silmissä...

    Äänestä

Kysymyksen alkuosaan on vaikea ottaa kantaa omakohtaisen kokemuksen puutteessa.
Mutta tehovaihtelut. Mersu on "muinoin" ilmoittanut tehot aina DIN-normin mukaisesti. Tämän jälkeen käytäntöön tuli ECE 80 -laskutapa: moottorin ilmoitettu teho on kytkimeltä hyötykäyttöön saatu teho, josta on vähenetty kaikki tehohäviöt.
Näin muodoin uuden mittausperusteen antamat luvut voisivat hyvin olla pienemmät, vaikka kulkupuoli pysyy entisellään.
Sitten ne spekulat: missä vaiheessa ja minkä moottoriversion kohdalla DIN-mittaus vaihtui ECE-systeemiin ja paljonko näiden antamat arvot poikkeavat toisistaan. M110:n luvut olivat 185 hv ja hiukan suuremman ja modernimman M103:n 188 hv, ero siis mitätön - laskutavasta johtuva? Antaisiko M103 DIN-normilla mitattuna sitten karvan yli 200 hv? Olisiko 177 hv 280SE mitattu jo uusin perustein? Kyseessä taitaa kuitenkin olla "saasteversio"? Toisaalta ilmoitetut kiihtyvyydet ja huiput ovat identtiset myös SE- ja raskaampien SEL-mallien kesken. Tässäpä puhdetta pikkulauantaiksi.

Äänestä

vuodelta 1972 osui käteeni yhtenä päivänä yhtiömme saniteettitiloissa isommalla asialla istuessani. Siinä oli W116 -maistiaiset, joissa TM:n toimittaja pääsi testaamaan sekä 280SE ja 350SE -mallia.

Hänen tarinansa vahvisti epäilysi todeksi; tehoero on käytännön ajotilanteissa mitätön. Toimittaja kehui jopa kuutoskoneista pirteämmän oloiseksi kuin 350 SE:tä. Tehoiksi kerrottiin siinä yhteydessä 185/210 hv.

Eiköhän tuollaisen ikäneidon hankinnassa kuitenkin ko. yksilön yleiskunto paina vaakakupissa moottorikokoa eniemmän?

Jätetään se sekuntipeli suosiolla tälläkin palstalla valitettavasti vieraileville itämaisia valmisteita suosiville urheiluautoilijoille...

onnea etsintään, itselläkin on "haku päällä" !

Äänestä
  • näkyypä olevan varsinaisia ruutipusseja... ja vielä eurovehkeitä... joku täällä vähän aikaa sitten mollas jenkkikaseja tehottomiks mut eipä ne kovin kehnoja näy mersun koneisiin verraten olevan.. kun ottaa huomioon eri puristussuhteet.. paljonko mahtaa olla mersun matalapuristeisessa vientimallissa..

    Äänestä

  • Molopää kirjoitti:

    näkyypä olevan varsinaisia ruutipusseja... ja vielä eurovehkeitä... joku täällä vähän aikaa sitten mollas jenkkikaseja tehottomiks mut eipä ne kovin kehnoja näy mersun koneisiin verraten olevan.. kun ottaa huomioon eri puristussuhteet.. paljonko mahtaa olla mersun matalapuristeisessa vientimallissa..

    Jos vaikka katsoo noita 6-moottoreita, niin eikö 170-190 varmasti täysimittaista hevosta n. 170 cid-koneista ole sopivasti. Noihin tehoihin jenkkikutosiin saa laittaa reilusti tilavuutta lisää. Samoihin tehoihin noina aikoina tarvittiin esim. Oldsilta 302 ja Chevyltä 305 kasikoneet. Puristukset taisi liikkua siellä vähän alta 8:n tuntumilla, kun euroversioissa on päältä 9.

    Äänestä

Itselläni on 116 korinen 280S, Ei pahemmin ole ajossa eroja, mitä nyt 8-koneisissa on isompi vääntö, ei kiihtyvyydessä ole kauheitakaan eroja ennen kuin koneessa 450SE 6.9 Se on hirviö auton koneexi, siinä on jo potkua takana, mutta se mitä normaali ajossa tarvit on 280SE, ihan ruiskun takia, jotta kulutus olisi pienempi, itselläni on -78 mallia S, kuten jo sanoin, ja ei siinä ole mitään eroa muihin jos ei tule kauheaan revitykseen! Suosittelen lämpimästi 116 korisen mersun hankintaa, itselleni siitä tuli elämän tapa josta en luovu!

Äänestä
  • Se 6,9-litrainen on komia mylly. Muistaakseni tässä W116-sarjan huippumallissa oli myös mm. ilmajouset ála Citroën...kotonani on jossain hyllyssä lehti, missä TM ottaa tästä mallista tyypit. Voin iltasella yrittää löytää sen ja kertoilla kommentteja.
    Muistaakseni huippua luvattiin pitkästi yli 200 km/h. Ei niinkään vaatimatonta kulkua 60-luvun puolella suunnitellulle painavalle autolle jolla taitaa olla ilmanvastusta saman verran kuin Uspenskin katedraalilla =)
    *
    Joku heitteli pilkkakirveitä MB:n litratehojen suuntaan. Ei se muillakaan ole ollut helppoa: BMW on aina ollut urheilullisen auton maineessa ja katso: E28-korimallin 528i:n teho on 184 hv ja auto on sentään esitelty 1980-luvulla. Edes 535i:n teho ei ole kuin 218 hv, joka toki liikuttaa 500-sarjalaista reippaasti. Kun muistetaan, ettei MB:n tarkoitus ehkä ole ollutkaan saada kovimpia huipputehoja koneistaan, en pitäisi W116:n myllyjä mitenkään tehottomina.
    Semminkin, kun huipputeho yksistään ei kerro mitään.

    Äänestä

  • nih kirjoitti:

    Se 6,9-litrainen on komia mylly. Muistaakseni tässä W116-sarjan huippumallissa oli myös mm. ilmajouset ála Citroën...kotonani on jossain hyllyssä lehti, missä TM ottaa tästä mallista tyypit. Voin iltasella yrittää löytää sen ja kertoilla kommentteja.
    Muistaakseni huippua luvattiin pitkästi yli 200 km/h. Ei niinkään vaatimatonta kulkua 60-luvun puolella suunnitellulle painavalle autolle jolla taitaa olla ilmanvastusta saman verran kuin Uspenskin katedraalilla =)
    *
    Joku heitteli pilkkakirveitä MB:n litratehojen suuntaan. Ei se muillakaan ole ollut helppoa: BMW on aina ollut urheilullisen auton maineessa ja katso: E28-korimallin 528i:n teho on 184 hv ja auto on sentään esitelty 1980-luvulla. Edes 535i:n teho ei ole kuin 218 hv, joka toki liikuttaa 500-sarjalaista reippaasti. Kun muistetaan, ettei MB:n tarkoitus ehkä ole ollutkaan saada kovimpia huipputehoja koneistaan, en pitäisi W116:n myllyjä mitenkään tehottomina.
    Semminkin, kun huipputeho yksistään ei kerro mitään.

    eli surffailin just www.mobile.de -sivuilla ja laitoin hakuavaimeksi MB ja S-sarja. Meinasin lentää ahterilleni!

    W126 -sarjaa oli eri malleja useita kymmeniä tarjolla hintaan 1250 -2200e! esim. 380 SEL -81, ajettu 205 000 km, kaikki herkut oli 1800e, 260 SE -87 235 000 km 1650e...

    juolahti mieleen, että auto laivaan ja Suomeen, siirtokilvillä latoon ja viimeistään 2004 kilpiin 30 % verolla, kun auto on 25 v vanha!

    Niin, ja 116 -koppasia oli myös tarjolla, mm. mainitsemaasi 6.9 -versiota hintaan 2200e. Kuvan mukaan kylläkin vähän projekti, mutta silti. Autohan on jo keräilykappale, Saksassakin. Muutenkin W116 ja W126 hinnat olivat aika lailla samoissa, taitaa vanha koppa olla jo kallistumaan päin, kun taas W126 on ilmeisesti pohjanoteerauksensa saavuttanut ja alkaa kallistumaan lähitulevaisuudessa .

    Ensi yön taidan nukkua todella huonosti..olisko kaveria autonhaku matkalle?

    Äänestä

  • Ziba kirjoitti:

    eli surffailin just www.mobile.de -sivuilla ja laitoin hakuavaimeksi MB ja S-sarja. Meinasin lentää ahterilleni!

    W126 -sarjaa oli eri malleja useita kymmeniä tarjolla hintaan 1250 -2200e! esim. 380 SEL -81, ajettu 205 000 km, kaikki herkut oli 1800e, 260 SE -87 235 000 km 1650e...

    juolahti mieleen, että auto laivaan ja Suomeen, siirtokilvillä latoon ja viimeistään 2004 kilpiin 30 % verolla, kun auto on 25 v vanha!

    Niin, ja 116 -koppasia oli myös tarjolla, mm. mainitsemaasi 6.9 -versiota hintaan 2200e. Kuvan mukaan kylläkin vähän projekti, mutta silti. Autohan on jo keräilykappale, Saksassakin. Muutenkin W116 ja W126 hinnat olivat aika lailla samoissa, taitaa vanha koppa olla jo kallistumaan päin, kun taas W126 on ilmeisesti pohjanoteerauksensa saavuttanut ja alkaa kallistumaan lähitulevaisuudessa .

    Ensi yön taidan nukkua todella huonosti..olisko kaveria autonhaku matkalle?

    Jos tarvit apua, niin kaverini Hampurissa
    voisi tönätä auton laivaan puolestasi.

    Äänestä

  • Ziba kirjoitti:

    eli surffailin just www.mobile.de -sivuilla ja laitoin hakuavaimeksi MB ja S-sarja. Meinasin lentää ahterilleni!

    W126 -sarjaa oli eri malleja useita kymmeniä tarjolla hintaan 1250 -2200e! esim. 380 SEL -81, ajettu 205 000 km, kaikki herkut oli 1800e, 260 SE -87 235 000 km 1650e...

    juolahti mieleen, että auto laivaan ja Suomeen, siirtokilvillä latoon ja viimeistään 2004 kilpiin 30 % verolla, kun auto on 25 v vanha!

    Niin, ja 116 -koppasia oli myös tarjolla, mm. mainitsemaasi 6.9 -versiota hintaan 2200e. Kuvan mukaan kylläkin vähän projekti, mutta silti. Autohan on jo keräilykappale, Saksassakin. Muutenkin W116 ja W126 hinnat olivat aika lailla samoissa, taitaa vanha koppa olla jo kallistumaan päin, kun taas W126 on ilmeisesti pohjanoteerauksensa saavuttanut ja alkaa kallistumaan lähitulevaisuudessa .

    Ensi yön taidan nukkua todella huonosti..olisko kaveria autonhaku matkalle?

    Miten verotusasia hoituu. Eiköhän noita MB:a Saksassa riitä vielä meillekin. Täällä itärajalla kun joutuu katsomaan sitä tolkutonta määrää MB:ta ja Audia ym. sakuautoa mitä menee rajan yli Venäjän maalle. Kyllä käyp katteex.

    Äänestä

Morjens!

Kun kerran olet kierrellyt autoja katselemassa, niin voisitko hieman valaista vanhoista mersuista tietämätöntä ajelijaa, että millainen hinta-kuntotaso noissa kyseisissä autoissa on? Itse en oikein ole käynyt katselemassa niitä autoja, joita olen nähnyt ilmoiteltavan, joten omat tietoni ovat hiukan huonot. Meinaatko ostaa museorekisteröidyn, vaiko ihan tavallisessa rekkarissa olevan?
Kiitos tiedoista jo etukäteen
-Evä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mersuilija? kirjoitti:

Heips! Olen vakavasti harkinnut w116-srjan Mersun hankintaa. Paria 280S/SE:tä onkin jo tullut kokeiltua. En kysy tätä sillä, että olisin hankkimassa vanhaa autoa mihinkään revitykseen, mutta kiinnostaa kuitenkin että miten nuo kasikoneiset eroavat käytännön suorituskyvyltään 280SE.stä? Esim automaattilaatikoilla varustetun 280SE:n kiihtyvyydeksi on useassa lähteessä ilmoitettu 11,5 s ja 350 ja 450-malleissa 11 ja 10,5 em. järjestyksessä. Onko joku testannut w116-mallia eri moottoreilla ja miten erot tuntuu käytännössä. Ja vielä.. Autojen tehothan vaihtelevat vuosimalleittain n. 10-20 hevosvoiman verran (esim. 280SE:ssä välillä 177-185 ja joissakin kasikoneissa selvästi enemmän. Teknisissä tiedoissa tämän ei ole kuitenkaan ilmoitettu vaikuttavan suoritusarvoihin? Luulisi, että parinkymmenen hepan ero vaikuttaisi jo jonkin verran myös mallien sisällä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu