Olen 59-vuotia mieshenkilö, jolle tehtiin n. viikko sitten kahden suonen pallolaajennus ja stenttiä laitettiin kolmeen kohtaan. Pääsin lopulta rintatuntemusten ja painontunteiden vuoksi varjoainekuvaukseen ja samaan syssyyn sitten operoitiin. Minun tapauksessani varjoainekuvaukseen pääsyä hidasti kova tulos rasituskokeessa; poljin 210w hyvillä sydänkäyrillä ja näin ollen sepelvaltimotautia ei pitänyt olla.
Eli miten viisasta elää nyt? Lääkkeitä on kuusi tabua aamulla, yksi niistä hyytymislääke vuodeksi. Olen urheilumies ollut ikäni, uskallanko pelata tennistä ja jos, niin milloin? Entäpä milloin voi käydä olusilla lähibaarissa?
Neuvokaa miestä mäessä.
Miten on viisasta edetä pallolaajennuksen jälkeen?
8
310
Vastaukset
- 2xlaajennettu
Soitappa sinne kardiologille osastolle ja kysy nämä tiedot sieltä.Me kaikki,kun olemme yksilöitä , niinkuin sydänkin. Ei ole järkevää täällä antaa ohjeita.
Outoa, ettet saanut ohjeita osastolla toimenpiteen jälkeen. Pari olutta tuskin mitään pahaa saa aikaan ja liikuntahan on maltillisena ihan hyväksi, mikäli ei tule tuntemuksia huonoon suuntaan. Edellinen vastaaja kuitenkin kiteytti tilanteesi: ota yhteyttä sairaalaan - saat ainakin hoitajan kiinni ja hän voi tarkistaa kardiologilta asian. Älähän hötkyile ! :D
- laajennettu
Toki ohjeita tuli hoitajien kautta jotain ja myös kirjallisena, mutta kardiologia en tavannut operaation jälkeen.
Vastaajat hieman tosiottosia, esitin kysymyksen vertaistukihengessä. Ei ne kardiologit jouda vastailemaan puhelimeen, vaan uusien tukosten kimppuun on alituinen hoppu. - 2xlaajennettu
Minulla on kokemusta , että kyllä sieltä vastuksen saa,missä on laajennettu. Jokainen sepelvaltimotautinenkin kun on oma tapauksensa.
- baanallevaan
Kokeilemallahan se selviää,ei sitä kukaan muu tiedä.Aloittele hissukseen,ota vain yksi kalja ensi alkuun.Mutta nythän sulla on röörit rassattu,ellei sitten jotkut muut röörit mene tukkoon.
- laajennettu
Juuri noin ajattelinkin. Elämäni pitäisi olla jatkossa helpompaa, kun remontti tehty. Lähinnä pohdiskelin, miten pian lääkestentit sietävät sykkeen nostoa. Kävely tuntuu sujuvan jo nyt mukavasti, siis lyhyet pätkät tässä vaiheessa.
- isällä.sepelv.tauti
Ehkä tästä lähtien on viisainta harrastaa maltillista liikuntaa, ei siis mitään ylämäkijuoksua ym. tai raskailla painoilla tehtävää punttitreeniä. Uinti , kävely varmaankin ok.
- omaehtoista
Kaljoittelua ei kannattane ollenkaan aloittaa, seurauksella että putket ovat pian taas tukossa. Samoin tupakointi kannattaa myös lopettaa.
Rasvaton , sydänystävällinen ruokavalioa kolestorolin alentamiseksi ja kohtuullista liikuntaa päivittäin.
Jokaisella on itsellään vastuu omasta terveydestään, ja varsinkin kun ikää tulee, saattaa hoitoihin pääsy olla aina vain hankalampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490