hyvänmielentorin mies työtekijä määräilee siellä.

koivuhaan-Jonne

Ja niin tämä henkilö vaimoni mukaan oikea rotannaama ja tirsohammas!
Kaikki varmaan jotka mainitulla torilla käyvät niin tietää ketä tarkoitan.
Oli tässä viimeksi Tiistaina keraan syksyllä torunut vaimoani siitä että otti liikaa jaettavaa ruokaa sieltä mukaan ja puuttui sen vanhemman naisen kanssa vaimoni keräämiseen hyvänmielentorilla!
Eikös täältä hyvänmielentorilta saa siis kerätä tavaraa vai ei?
Vaimoni näkee kuulemma painajaisia tästä rotannaama ja tirsohammas miestyypistä!
Kirjoitettu Linux käyttöjärjestelmällä tämä juttu tänne!

21

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvämäärätä

      En käy kyseisellä Hyvänmielen Torilla ruokaa hakemassa enkä muutakaan joten en tiedä ketkä siellä hoitavat hommaa. Mutta aivan oikein että puututaan jos joku kormu rohmuaa jaettavaa... Yleensä on sellainen henkilö jonka ei tarvi missään ruokajakelussa käydä ruokaa rohmuamassa. Vaan on kyse saituudesta henkilön /perheen kohdalla ja sellaisten rohmuamiseen on syytä puuttua. Ei siellä varmasti puututa jos ei ole aihetta niitä tosi tarvitsijoita on joille toivottavasti riittää... joten täytyy olla tausta tietoa jos puututaan.
      Olen myös kuullut että sieltä tavaraa rohmutaan ja myydään sitten kirpputoreilla joten kyllä ne lahjoitukset menee väärään tarkoitukseen. En vie sinne enää mitään hyvää käyttökelpoista tavaraa tms... Kaksi kertaa olen vienyt tavaraa joka on käyty vastaanottamassa aukioloajan ulkopuolella. Ja toivon vaan että jättämäni tavarat ovat menneet oikeaan kohteeseen apua tarvitsijoille joilla ei ole varaa ostaa ovat siis heikompiosaisia.

    • Tottaturiset

      En vie sinne mitään, epäluotettava paikka. Haluan viedä paikkaan jossa tavara menee vähävaraisille eikä paikan pitäjille.

      • niinsevaanmenee

        Noissa hyväntekeväisyys kirppareilla on hyväksikäyttäjiä kävijöissä kuin paikalla hyväntekeväisyyttä tekevissä jotka ottavat parhaat päältä näin olen kuullut. Ja myydään eteenpäin jne...

        Punaisen ristin laatikkoon olen vienyt, sen toiminnan katson rehellisimmäksi näistä minne voi lahjoitustavaraa viedä, veloittakoot sitten myymällä minkä parhaaksi katsovat.
        Mutta mielellään antaisin suoraan avun tarvitsijalla jos tiedän että tarvii juuri sellaista, mitä minulla on lahjoittaa hyväkuntoista ja uuttakin.


      • Koivuhaan-Jonne

        Älyää nyt varmasti pysyä poissa se linnunpelätin sieltä hyvänmielentorilta.
        Ei näkynyt nyt viimeksi tirsohammasta oravanaamaa siellä. Kävin kolmesti asain tarkistamassa.


    • pahamielisulla

      Laita rahaa hyväntekeväisyys järjestölle. Afriikkaankin on kerätty kaivoja 50 vuotta jos rahat olisivat menneet sinne niin koko Afrikanmantereella ei voisi kävellä pimeällä putoamatta kaivoon.
      Sensijaan hyvätekeväisyys järjestöillä on hienoja palatseja ympäri mailmaa.
      Mutta älä ole kateellinen jos joku tuo romujaan nurkistaan hyvänmielen torille se romu joutaisi muuten kaatopaikalle niin on hyvä vain jos joku näkee siinä jotain arvoa.

    • isänmaallinen-häähä

      häähä häähä

    • itaruusonpaha

      Hyvä kun puuttuvat rohmuaviin ruoan ym. hakijoihin joilla ei edes ole tarvetta siihen. Se on sairasta ahneutta viedä tosi tarvitsijoilta mahdollisuus ilmaiseen ruokaan yms. Tieto levitköön tällaisista henkilöistä joka jakelu kohteeseen.

    • Makilan

      Kärtynen helluntailainen?

    • ikävyyksiä-vielä-tulee

      Se on kimeeri esa joka kerää....

      • alkolia-tänään

        Kimeeri oli siellä taas! Ja 2-3 mustaa henkilöä kanssa.


    • Kyseinenmies

      Aloittajan mainitsema mies, on aikamoinen sonni. Monet iäkkäämmät naispuolist asiakkaat, ovat saaneet maistaa em. herran rakastelutaitoja. Kuulemma "varustuksessa" löytyy...

    • IsoSinikka

      Tiedän.

    • Kittiechi3

      Löytyisikö numeroa ?

    • Hyihyihyi

      Oon saanut tuon ukon patukkaa ja se oli enemmänkin prinssinakki ilman kohotusta.

    • tuumunpeppuun

      Olenkin jo pidemmänaikaa, etsinyt pyllyseksiseuraa ohutkaluisesta miehestä. Oohhh.....

    • Koivuhaan-Jonne

      Tirsohammas paikalla! 14.00 aikaan.

      • Koivuhaan-Jonne

        Tarkastus huomenna klo 11.00 aikaan.


    • Koivuhaan-Jonne

      Tirsohammas paikalla! 11.00 aikaan

      • Koivuhaan-Jonne

        Tirsohammas paikalla! 14.00 aikaan, vaimoni kertoi ja meinasi kotona oksentaa kun kertoi siitä.
        Onneksi seksi rauhoitti hänet pikasesti sängyssä.


    • Tenttu-Liina

      Voisitko rauhoitella myös minua, tuolla seksilläsi? Mikä vaan käy...

      • Avioliittoon

        Hyi sua, vain vaimoa! Pappi siunannut liiton.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1699
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1664
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1576
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1368
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      453
      904
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      890
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      845
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      820
    Aihe