Osaako joku kertoa jos lapselle on haettu paikkaa päiväkodista ja kunnalla ei ole tarjota päiväkotipaikkaa. Voiko kunta osoittaa paikan perhepäivähoitajalta ilman perheen omaa halua perhepäivähoitopaikkaan? Perheeltä ei missään vaiheessa ole kysytty käykö vaihtoehtoisesti paikka perhepäivähoitajalta jos päiväkotipaikkaa ei ole tarjolla ja uhataan 4kk karenssilla jos ei oteta paikkaa vastaan....hoidon tarve alkaa alle kuukauden päästä. Hoitopaikkaa on haettu jo hyvissä ajoin ennen hoidon aloitusta.
Päiväkotipaikan vastaan ottaminen
3
455
Vastaukset
- Veonen
Kunnan velvollisuus on tarjota lapselle varhaiskasvatuspaikka neljän kuukauden kuluessa hakemuksen jättämisestä. Perheen toiveita kuunnellaan ja ne pyritään täyttämään, mutta mikäli päiväkotipaikkaa ei perheen toiveista huolimatta ole, niin kunnan velvollisuus tulee hoidetuksi myös tarjoamalla paikkaa perhepäivähoidosta.
- helkatti
kyllä näinhän se on mutta voiko ne velvoittaa ottamaan sen paikan vastaan? ja uhata että muuta ei ole tarjolla, ota tai jätä....vielä koko kaupungissa?koska en mitekään voi uskoa ettei yhtään paikkaa koko kaupungista löydy.
- Veonen
Ei tarjottua hoitopaikkaa ole pakko ottaa vastaan.. Silloin voi jätää uuden hakemuksen, joka on jälleen neljän kuukauden kuluessa käsiteltävä. Silloin saattaa saada mieluusamman paikan taimsiten tilanne on kunnassa ennallaan ja perheelle tarjotaan uudelleen paikkaa muualta kuin ensisijaisesti haetusta varhaiskasvatusmuodosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En voi jutella kanssasi
tietenkään, mutta täällä voin sanoa sinulle, että se sinun hiljaisuutesi ja herkkyytesi eivät ole heikkoutta. Ne ovat ih254034- 2563664
No nyt! Linda Lampenius jakoi sensuellin kuvan itsestä - "Olematon mekko" saa hieraisemaan silmiä...
Linda Lampenius täyttää tänään 55 vuotta. Eipä uskoisi kuvan perusteella. Onnea, onnea, onnea pop-artistille ja huippuvi282084Mites teillä keskustelut soljuu?
Oli tossa mun aloittamassa ketjussa eilen illalla aikamoinen show. Mutta toisaalta ainahan mä oon valitellut kun täällä2701726Shokki! Marko Paanaselle ei riitä 100 000 euron budjetti - Vaatii kesken remontin näin paljon lisää!
Hupsista, noinkos siinä sitten kävi, budjetti ei pitänytkään…! Eikä taida olla ihan eka kerta, näitähän sattuu... Onko161482Pystyt sille toiselle
Kertomaan ne salaisetkin asiat. Olette läheisiä. En tiedä kerrottu minusta. Tuskin kerrot. Puhutko sanaakaan. Toisaalta81419Venäjän rikollisen sodan juurisyyt
Koska edellinen ketju Venäjän rikollisen sodan juurisyistä oli niin suosittu, että se tuli pikaisesti täyteen eikä sitä4021315Annen grillin nousu ja konkka..
Olipa se nopea grilli bisnes..Voi voi sentään mitäs nyt tilalle?501219Kokoomus haluaa hoitaa flussat yksityisellä, jotta säästettäisiin rahaa ja aikaa
Mies hakeutui Terveystalo Kamppiin flunssaoireiden takia helmikuisena sunnuntai-iltana. Diagnoosiksi kirjattiin influens751045Huominen haastattelu
Huomenna 27.02 Torstaina. OLLI. SAHIMÄKI Järviradiossa haastateltavana kello 12:00 👏👏301040