Mailmalla rakennetaan kilpaa raakapurje aluksia charter käyttöön ja kertomaan omasta historiasta. Mutta missä on suomalainen. Ruotsiltakin löytyy 2 kpl yli 45 m raakapurjelaivoja.
Ehdotankin, että rakennetaan vapaa ehtoisvoimin Sigynistä replika ja aletaan markkinoimaan suomea mailmalla.
sigyn replika
16
224
Vastaukset
- olisitko_päällikkö
Eihän siinä muuta kun ryhdyt tuumasta toimeen!
Vai ajattelitko että muut tekee, maksaa ja sinä olet vain tämän upean idean isä? - huomaatko_
Raakapurjealuksia. Huom.
- Syötävää
Raakakakku, raakasuklaa, raakapuuro, raakapurje.
- aa_
Charterkäyttöön, maailmalla.
- Eitajuu
Minkälaista vapaa rakennetaan ? Onkivapaa ? Mitä voimia ne ehtoisvoimat ovat ?
- Seisokkiko
Tjaa... ellei ehtoisvoimat riitä, niin aamuyöstä sitten kuitenkin seisoo.
- Nytselvisi
Kyllä vapa ehtoolla rakentuu, jos voimia on.
- suomeeta
Markkinoimaan suomea, suomenkieltä.. Markkinoimaan Suomea.
- tämmöttisjuu
On se sukkela ku Sigynist replika tarttis tehrä, käytetä orikinaali vaa!
- PurjehtimaanTuomittu
Ajatus on minusta erinomainen. Suomihan (Ahvenanmaa) oli joskus purjelaivaliikenteen merkkimaa, viimeisiä maailmassa. Aikaisemmin suomalainen terva, jonkin verran puukin, on seilannut kaikilla maailman merillä. Perinteet siis hyvin oikeuttavat siihen, että Suomea tehtäisiin tunnetuksi myös näin.
Tietysti on taas kyse rahasta. Sinänsä niitä miljoonia - en edes yritä arvioida, kuinka monia - kyllä riittää jopa aika kevyesti. Kyse on siitä, mitä tällaiseen sijoittamalla joku uskoo tienaavansa. Mutta jos tehtäisiin kansalaiskeräys, panisin siihen mieluusti oman mitättömän roponi. - afds354
Tuota paattia huolletaan kalliisti jo nyt. Tälläkin hetlellä se sitoo useamman miehen. Ylläpito ei ole halpaa lystiä.
- Jeudjej
Kyllästyin ikuisesti pallottelemaan täällä näitä ideoita, ja tilasin Sigynille täydellisen kunnostuksen maailmanmatkoja ajatellen. Ketkä lähtee mukaan purjehtimaan?
https://www.turkulainen.fi/artikkeli/598094-ts-sigyn-poistuu-aurajoesta-telakalle-kahdeksi-vuodeksi- jos_saat_rahoituksen
Lähteekö se telakka mukaan maailmalle? Muuten en lähde mukaan. Kai sekin huolletaan telakalla?
Se on muuten sisältä melko ankea paikka se Sinun, siihen voisit sitten panostaa kunnolla. - stna--
jos_saat_rahoituksen kirjoitti:
Lähteekö se telakka mukaan maailmalle? Muuten en lähde mukaan. Kai sekin huolletaan telakalla?
Se on muuten sisältä melko ankea paikka se Sinun, siihen voisit sitten panostaa kunnolla.Siis ankea se sigyn
- Jeudjej
jos_saat_rahoituksen kirjoitti:
Lähteekö se telakka mukaan maailmalle? Muuten en lähde mukaan. Kai sekin huolletaan telakalla?
Se on muuten sisältä melko ankea paikka se Sinun, siihen voisit sitten panostaa kunnolla.Telakka tulee mukaan totta kai. Siihen asennetaan 50hv nelitahti-Jammu voimanlähteeksi. Laivan sisälle tulee paljon pieniä koppeja, joihin muuttaa kokeneita balttialaisia escort-ammattilaisia. Sitten ajetaan satamasta satamaan.
- pitääkin_vielä_miettiä
Jeudjej kirjoitti:
Telakka tulee mukaan totta kai. Siihen asennetaan 50hv nelitahti-Jammu voimanlähteeksi. Laivan sisälle tulee paljon pieniä koppeja, joihin muuttaa kokeneita balttialaisia escort-ammattilaisia. Sitten ajetaan satamasta satamaan.
No kyllä mä sitte lähen.
Vai onko se pikku jammu tehty Kiinassa ja työnjälki voi olla vähän sinnepäin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819