Onko UEFI:sta hyötyä linuxissa?

t6r

Vai kannattaako asentaa legacyllä?

13

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mint-juntturassa

      Tässä äskettäin 1. kertaa asensin Linux-distron UEFIna UEFI-koneeseen (Asuksen halpaläppäri), GPT osioidulle kiintolevylle.
      Seurauksena oli juntturaan jo käynnistyksessä menevä Linux Mint 18.3 Cinnamon.

      En tiedä johtuuko laiteviasta (kiintolevy?) vai mistä.
      Täytyy paremmalla ajalla ryhtyä ottamaan asiasta selvää.

    • omakokelus

      Kullä kannattaa.

    • UEFI ja GPT osiotaulu on nykypäivää. Pienellä levyllä voi käyttää vielä MBR osiotaulua.

    • revisiitä

      Hyötyä tai ei. Ubuntu ei edes asennu ilman legacya.

      • Helpponakki_

        Ei varmaan, jos ei osaa!


      • Anonyymi

        Asentuu ilman legacya, joten valehtelet! Mullakin on Buntu ja Mint asennettuna koneisiin joissa pelkkä UEFI.


    • Anonyymi

      Onko UEFI:sta hyötyä windowsissa, sama kysymys.

      • Anonyymi

        Windows koneissa on käyttetty Uefi:ä W 7:n jälkeen.

        "Eräät haittaohjelmat (bootkit ja rootkit-tyyppiset) asentuvat UEFI-ohjelmistoon, jolloin ne saastuttavat Windowsin ytimen tämän käynnistyessä."

        Tioedä sitten.


    • Anonyymi

      Saa sitä käyttää jos tykkää. Käytännössä ongelmaa voi tulla median laadukkuudesta, mille on asentamassa. Esim. usb-tikulle en suosittelisi uefia, koska se lakkaa boottaamasta, jos levyltä kääntyy sopivasta kohtaa yksi bitti. Toisaalta tikkua ei pysty välttämättä käyttämään enää toisessa koneessa, mikä on ongelma.
      UEFI vaatii tiettyjen lisäpakettien asentamista ja tarkistussummien asentamista efi-biosiin, joten asennuksen jälkeen siinä on pieni riski olla toimimatta. Joskus tappelin koneen kanssa, josta ei saanut windowsia poistettua juuri tuon efin takia ja kone meni tästä syystä palautukseen.

      • Anonyymi

        Mitä paskapuhetta taas lisäpaketeista, nykyaikainen linux käynistin tajuaa molempia ja on makuasia mitä käytät, kumman parhaat puolet haluat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä paskapuhetta taas lisäpaketeista, nykyaikainen linux käynistin tajuaa molempia ja on makuasia mitä käytät, kumman parhaat puolet haluat.

        Olen sellaisessa käsityksessä, että jos asentaa järjestelmän bios-moodissa ei efibootmgr-paketti asennu automaattisesti, mikä aiheuttaa boot-ongelman. Jos käyttäjä valitsee ampua itseään nilkkaan hän saa sen tehdä toki, mutta ongelman pystyy korjaamaan, koska distro-asennuksen jälkeen tuon voi vielä erikseen asentaa.
        Ja jos koneessa on vielä ylläpito-salasana biosiin/efi:n asetettu, niin eihän tuonne kyllä mitään asennetakaan - tosin sen taitaa saada resetoitua aika usein jollain kikalla, mutta siinä on sitten riskinsä kanssa.


    • Anonyymi

      Ihan samat hyödyt ja haitat kuin Windowsissa.

      • Anonyymi

        nimenomaan. Linux-puolella tosin on totuttu korjaamaan bios-ongelmat kernelissä tarvittaessa, joten pitkähkö bios-ongelman korjaussykli ei ole niinkään ongelma - hyvä silti, että korjauksia tulee - pysyy koodipohja siistinä. Jos kaikki toimii, niin ei ole merkitystä kummalla tekniikalla bios-tason ajurit on talletettu. uefi-tekniikka taitaa olla halvempaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      77
      5471
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3225
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2373
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      121
      1982
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      23
      1909
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1830
    7. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1509
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1472
    9. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      297
      1445
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    Aihe