Eurajoella on sattunut iltapäivällä vakava liikenneonnettomuus, jossa olivat osallisina mopoauto ja linja-auto.
Poliisin tiedotteen mukaan Koulutiellä ajaneen mopoauton oli tarkoitus ylittää Kirkkotie ja päästä Lavilan rantatielle. Mopoauton kuljettaja ei huomannut Kirkkotietä pitkin lähestynyttä linja-autoa.
Linja-auton kuljettaja onnistui jarruttamaan ennen törmäystä, mutta linja-auto törmäsi silti mopoauton kylkeen. Mopoauton toinen matkustaja loukkaantui vakavasti.
Itse epäilen, että linja-autokuski ajoi reipasta ylinopeutta. Mopoauton kuski kerran ei nähnyt linja-auton tuloa. Lisäksi olen useita kertoja nähnyt, kun linja-auto ajaa 70, vaikka alueella 40 rajoitus. Runkotielläkin näkee, kun linja-auto ajaa 60, vaikka siinä 30 rajoitus koulun lähellä. Tapaus tulee tutkia huolella, sillä linjurikuski on saattanut ajaa todella lujaa. Itsekin välillä huomaa, kun hakee lapsia koulusta, niin linja-auto tulee puskuriin kiinni mielenosoitukseksi kirkkotiellä, vaikka itse ajaa yli 40 todellista nopeutta. Tekisi mieli joskus antaa tuollaiselle törppölinjurisuharille kunnon selkäsauna. Usea Satakunnan Liikenteen kuski roikkuu puskurissa.
On aivan mielisairasta roikkua liikenteessä toisten perässä
Onnettomuus Eurajoella
20
1633
Vastaukset
- Jauhela
Olikohan kuskin näkyvyys estetty kun kyydissä kaksi! (istuivat sylikkäin) nuorta.
- Kottikärrynä
Niin ja todennäköisesti vielä kaksi sylikkäin istuvaa puppelipoikaa piristeissä.
Kiitos linja-autokuskille, teit miehen työn. Toivottavasti ei ollut vahinko. Yksi riesa vähemmän liikenteessä. Syytteeseen pitäisi laittaa se viranomainen joka salli mopoautot suomessa lasten käyttöön. Aikuisien ajokorttiasioissa nussitaan pilkkuja, sitten päästetään vastuuttomat lapset koheltamaan kottikärryillään samaan liikenteeseen. Kyllä varmaan maksettiin päättäjälle hyvät voitelurahat mopoautojen valmistajilta tai maahantuojilta. - eiehtinytnähdä
Linja-auton mahdollinen kova nopeus myös saattaa olla osasyy turmaan.
- Kottikarryvammapää
Kottikärrynä kirjoitti:
Niin ja todennäköisesti vielä kaksi sylikkäin istuvaa puppelipoikaa piristeissä.
Kiitos linja-autokuskille, teit miehen työn. Toivottavasti ei ollut vahinko. Yksi riesa vähemmän liikenteessä. Syytteeseen pitäisi laittaa se viranomainen joka salli mopoautot suomessa lasten käyttöön. Aikuisien ajokorttiasioissa nussitaan pilkkuja, sitten päästetään vastuuttomat lapset koheltamaan kottikärryillään samaan liikenteeseen. Kyllä varmaan maksettiin päättäjälle hyvät voitelurahat mopoautojen valmistajilta tai maahantuojilta.Uskallatkos kertoa oman nimesi?
- Ajatteleite
Kottikärrynä kirjoitti:
Niin ja todennäköisesti vielä kaksi sylikkäin istuvaa puppelipoikaa piristeissä.
Kiitos linja-autokuskille, teit miehen työn. Toivottavasti ei ollut vahinko. Yksi riesa vähemmän liikenteessä. Syytteeseen pitäisi laittaa se viranomainen joka salli mopoautot suomessa lasten käyttöön. Aikuisien ajokorttiasioissa nussitaan pilkkuja, sitten päästetään vastuuttomat lapset koheltamaan kottikärryillään samaan liikenteeseen. Kyllä varmaan maksettiin päättäjälle hyvät voitelurahat mopoautojen valmistajilta tai maahantuojilta.Vittu olet tyhmä ajattele ku olis ollu joku läheises samas tilantees, nuoret on ajattelemattomia ja ryhmäpaineessa myöntyviä, nyt valoja!
- Onnettomuuden_nähnyt
Kottikärrynä kirjoitti:
Niin ja todennäköisesti vielä kaksi sylikkäin istuvaa puppelipoikaa piristeissä.
Kiitos linja-autokuskille, teit miehen työn. Toivottavasti ei ollut vahinko. Yksi riesa vähemmän liikenteessä. Syytteeseen pitäisi laittaa se viranomainen joka salli mopoautot suomessa lasten käyttöön. Aikuisien ajokorttiasioissa nussitaan pilkkuja, sitten päästetään vastuuttomat lapset koheltamaan kottikärryillään samaan liikenteeseen. Kyllä varmaan maksettiin päättäjälle hyvät voitelurahat mopoautojen valmistajilta tai maahantuojilta.Näitkö onnettomuutta
- DarwinAward
Kottikarryvammapää kirjoitti:
Uskallatkos kertoa oman nimesi?
Uskotko itse evoluutioon? Siitä tässä oli kyse. Aamen.
- rekankuski
Mopoautot pois liikenteestä. Itsekin ajanut kahta mopoautoa päin. Kummassakin vakava loukkaantuminen. Itelle ei kuinkaan käy, kun rekalla ajaa. Molemmissa kolareissa syyllinen mopoautokuski
- hyvintoimittu
Vastuuntuntoinen linja-autokuski ajaa päin, kun pienempi auto vastapuolella. Mikäli olisi ajanut ojaan, niin matkustajia olisi voinut loukkaantua. Nytkin lieviä ruhjeita , kun lentelivät päin penkkejä voimakkaan jarrutuksen takia. Bussissakin tilisi käyttää aina turvavyötä.
- IhanMuualtaKatsottuna
Mopoauton kuski kerran ei nähnyt linja-auton tuloa? Näin alussa aloittajan viestissä kerrotaan, olettamuksena? Miksi ei nähnyt? Näkikö aiemmin edessään olleen kärkikolmion, joka edellytti hänen ajoneuvolleen väistämisvelvollisuutta? Kysymyksiä, kysymyksiä? Eipä nyt ensi alkuun syytetä heti bussikuskia yksinomaan! Ikävä tapaus sinänsä. Toivottavasti fyysiset vammat osallisille ovat kuitenkin sellaisia, että niistä selvitään suuremmitta vaurioitta jatkoon elämässä. Opetusta liene kuitenkin kaikille osapuolille, tosin rankemman puoleista sellaista?
- ylinopeutta
Kyllä noi bussit aina melkein ajaa reipasta ylinopeutta. Osasyy mahdollinen bussin törkeä ylinopeus!!!
- EiOleSyypäätä
Bussi ei ajanut ylinopeutta, vaan jarrutti heti huomatessaan mauton, mutta tie oli hyvin liukas joten vauhti ei hidastunut riittävän paljon. Tyttö istui toisen pojan sylissä, joten mopoauton kuski ei nähnyt bussia. Harmillinen tapahtuma, mutta tapahtumassa oli monta tekijää, ei siis kannata osoitella ketään.
- voinuoria
Höpöhöpö bussills mitään ylinopeutta, kun just tuli koululta tielle. jarrutti, kun huomasi, että mauto tulee kolmion takaa eteen. Ei poika nähnyt oikealle, kun oli etupenkki täynnä lihaa.
- suharei
Linja-autokuskit ovat törkeitä kaahaavia suhareita
- Ninnijaa.kola
Kyllä taas nähdään kenestä leivotaan syylistä kun mopoautossa oli, no jääköön sanomatta kuka. Mutta turha selitellä selvää tapausta.
Joku kirjoitti että tie oli liukas, eihän teiden liukkaus haittaa eurajokelaisia eikä kuivalahtelaisia, pitää ajaa kelin mukaan, niin on iskä opettanut.- Rattilukkoo
Päällä mopoautos ku typyi kyytis,ei saanu käännettyy ku sapeli ruorinvälis.ei auta vaik kui näkis
- suharitkuriin
Linja-autokuskit ovat törkeitä kaahaavia suhareita. Aikas usein näin itse havainnut, kun ajelen kirkkotietä ja runkotietä päivittäin. Runkotielläkin 30km/h koulun kohdalla ja suharit painelee bussilla 60km/h
- jamesbond007m
Kunpa olisi ollut James Bond kuskina. Olisi taitavasti jarruttanut ja ilmiömäisillä ajotaidoillaan väistänyt mopoauton leikiten.
- Kauto
Mautonta juttua. Vai Lautonta? Tai Hautonta...miettikääs teinixit vähän mitä kirjoitatte ja mitä puhutte...
- Summa_summarum
Yleissääntö on että pienempi jää aina toiseksi tämmöisissä. Pitäkää se ain' mielessänne, kun näitä tilanteita kyllä liikenteessä piisaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658