että kun moni yritys lopettaa toimintansa tuolla keskustassa(Ullan Unelma. Arola, Nepal Aama, Leppäkerttu, Marian viinibaari, Anttila, Seppälä, ja moni muu)...mikä on syynä?
Kun paljon parjattu Peevee-paari sen kun porskuttaa ja asiakkaita riittää? Hmmmmm....
Mietin tässä
17
667
Vastaukset
- KesKustaLahkeessa
Tässäpä sinulle baarikärpänen..
A-klinikka
Linnankatu 18 A 10,
4.krs, 87100 Kajaani
Toimisto puh. 08 6156 7470
Ota yhteyttä riippuvuuksien hoitopalveluihin:
- kun oma tai läheistesi päihteidenkäyttö (alkoholi, lääkkeet, huumausaineet) huolettavat sinua
- kun päihteistä on aiheutunut vaikeuksia itselleni, läheisellesi tai työtoverillesi
- kun olet huolestunut muusta riippuvuudesta (peli- ja läheisriippuvuus ym.)
- kun olet saanut poliisilta määräyksen ajokelpoisuudesta seurantaan. - lauluveikkonen
Lauletaan paha mieli pois. Sävel on kaikille tuttu!!
"jos sun lysti on, niin paska housuun tee. Jos sun lysti on niin mene veeseeseen. Jos sun lysti on ja tiedät sen, niin paskan päästät pärähtäen, jos sun lysti on niin paska housuun tee."
Kaikki mukaan!!! - Siiselättejä
Valtaosa asukkaista narkkareita ja työhön kykenemättömiä juoppoja työttömiä , niinhän sitten tässä käy .
- 23r2r
loput matuja...ne jotka eivät vielä ole päässeet pk-seudulle karkaamaan.
- Kertoototuuden
Kauppakadun Hesburger lopettaa , ei ole tarpeeksi asiakkaita . Tilalle muuttaakin apteekki , jolle kävijöitä riittää ja tarvitaan lisää neliöitä . Kertoo siitä , minkälaiselle tavaralle on kaupungissa on kysyntää .
- kainuussavainenääkahjoja
ja monella tänne kirjoittavalla lääkkeet jääneet ottamatta tai ei ole älynneet hakea .
- karmeajuntti
hesburger lopettaa koska vuokraa nostettiin liikaa, lue lehtiä niin tiedät pullonokkadelfiini
- Eiolepelkkävuokrasyy
Kyllä siinä haastattelussa hesburgerin herra sanoi myöskin , ettei ole tarpeeksi asiakkaita varsinkaan iltaisin.
- Apoyeekkiiin
Apteekissa riittää takuuvarmasti asiakkaita, kajaani vanhenee.
- lauluperä
"jos sun lysti on, niin paska housuun tee. Jos sun lysti on niin mene veeseeseen. Jos sun lysti on ja tiedät sen, niin paskan päästät pärähtäen, jos sun lysti on niin paska housuun tee." Laulakaa prkleet!!
- Shittihaisee
Kilju sipuli valuu lahkeesta.suolesta oliki lopetetut liikkeet.
- Abbali
Kyllä tää kajjaani on kuoleva kaupunki! Ei oo töitä ja yritykset lopettaa! Rikkaat vasn porskuttaa ja ajelee hienoilla autoilla.
- ParkkimaksunSyytäKaikki
Keskustan yritykset joutuvat lopettamaan, koska parkkimaksut karkottavat asiakkaat keskustasta. Jos on pakko käydä keskustan kaupoissa, auto parkkiin lähimmälle ilmaiselle parkkipaikalle ja kävellen shoppailemaan. Ostoksien kantaminen kaukana olevalle autolle on kuitenkin työlästä, joten ostokset jätetään helposti tekemättä. Tuo parkkimaksu on todellinen tappolaukaus keskustan yrityksille. Ehtiiköhän keskusta tyhjentyä kokonaan ennen kuin kaupungin päättäjät ymmärtävät luopua parkkimaksusta.
- satasenverran
Kävin tänään keskustan yhdessä liikkeessä ensimmäisen kerran. Palvelu oli niin tylyä, että jos ei olisi vastaavaa toista liikettä Kajaanissa, niin kävisin Iisalmessa. Tajuaako liikkeen pitäjät tai henkilökunta, että pitää olla kohtelias ja vaikka vääntää tekohymyä, kun asiakas astuu liikkeeseen. Maksava asiakas kuitenkin pitää liikkeen pystyssä euroineen, jos tulee. Kannattaisi mennä johonkin koulutukseen, jos ei osaa. Enpä ihmettele vaikka sekin liike pian ilmoittaa lopettavansa, niin elämäänsä kyllästyneen oloinen oli myyjä. Sano hyvää päivää ja hymyile, ihan noin aluksi. Sitten ala palvella.
- shoppaliijapa
Mikä pulju?
- heihaloohei
Kassat as.palvelukoulutukseen! Otetaan osaamattomia, koulujakäymättömiä nuoria pikapestillä töihin...pikakoulutus tavaroiden vetelemisiin kassalla, mutta muu opastus jää tekemättä, eli miten kohtaat asiakkaan ja se kuuluisa katsekontakti!!!!
Yksi pimu kassalla näppäili kokoajan kännyä samalla, kun veteli ostoksia, ei katsetta, ei hymyä, ei maksamistilanteessa nostanut päätään ylös, kun asiakas maksoi!
Älykänny-pääalas-sukupolvi-palvelee!!!- TuumailijaKorvesta
Kirjoituksessasi on perää, mutta kolikolla on kääntöpuoli. Otetaan osaamattomia vai uuden aktiivimallin myötä pakotetaan ilmaiseen työharjoitteluun alalle joka ei edes kiinnosta. Siinä kyllä ei varmasti ole motivaatio huipussaan sen jälkeen. Jotkut nuorena toki aika ujoja ja jos vielä sit vanhat ihmiset tiuskii kassalla....alkaa olla syy ja seuraus valmis.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1265314Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella313782No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452470Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv371812Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241664- 241633
- 411620
- 501598
- 291423
- 141362